16. 10. 2018

Náš soupeř v LM 2/19: Fribourg Olympic

S výhrou nad Nanterre 92 v kapse odcestují naši basketbalisté ke 2. kolu Ligy mistrů do Fribourgu.

S výhrou nad Nanterre 92 v kapse pocestují naši basketbalisté ke 2. kolu Ligy mistrů do Fribourgu.

Basketbalový tým Fribourg Olympic byl založen v roce 1961 sloučením dvou místních klubů jako Benetton Fribourg. Již v roce 1966 se stal švýcarským mistrem a těchto titulů má na koně celkem 17, navíc osmkrát ovládl i švýcarský pohár. Tým hraje své zápasy v aréně Salle Saint-Leonard, která má kapacitu 2 850 diváků. Klubové barvy jsou bílá a modrá.

V roce 2018 vyhrál Fribourg všechny 3 švýcarské soutěže, tedy stal se mistrem země, vítězem švýcarského poháru a rovněž ligového poháru. Po 10 letech se opět představuje v evropských pohárových soutěžích, konkrétně v Lize mistrů. Účast ve skupině si ale musel vybojovat v kvalifikaci. Postupně vyřadil ruský Avtodor Saratov, nizozemský Donar Groningen a nakonec turecký celek Sakarya BB.

Trenérem Fribourgu je v Bosně a Hercegovině narozený Švýcar Petar Aleksic, který v letech 2013 - 2016 trénoval také švýcarskou reprezentaci. Tým tvoří převážně švýcarští basketbalisté, doplnění Senegalcem Babacarem Touré a třemi Američany. Nejzkušenějšími hráči jsou jedentřicetileté srbské křídlo se švýcarským pasem Dušan Mladjan, již zmíněný senegalský pivot Babacar Touré a americký rozehrávač Chad Timberlake.

Fribourg v prvním kole Champions League hrál v Izraeli s celkem Hapoel Unet Holon a podlehl vysoko 69:93 (Mladjan a Wiliamson 16, Toure (12 doskoků) 12), když ještě v poločase vedl 40:37. To ale pro náš zápas na švýcarské půdě prakticky nic neznamená.

Opavě hrozila dlouhá cesta autobusem. "Do Fribourgu to je dvanáct set kilometrů. Chtěli jsme tam letět, ale letenky jsou jen na cestu tam, zpět ne. Problém byl v tom, že Fribourg postoupil z kvalifikace, takže jsme se až  minulý pátek dozvěděli, že s ním budeme hrát," řekl Dušan Štěnička. 

Nakonec se vše vyřešilo a naši basketbalisté se budou přesouvat letecky. "Kdyby to nevyšlo, tak bychom museli asi jet už dneska po zápase (s Hradcem)," řekl v sobotu v nadsázce Radim Klečka.

I tak bude cestování náročné, ale i přes tyto problémy se opavští basketbalisté určitě pokusí o další úspěch v Basketball Champions League.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.