14. 04. 2023

Náš soupeř v PPO/1/23: SK Slavia Praha

V předkole play-off na nás čeká nováček SK Slavia Praha

Tým byl založen v roce 1943 a v letech 1993 - 1998 působil i v nejvyšší basketbalové soutěži. V minulé sezóně uspěl v baráži, v níž byl jeho soupeřem Jindřichův Hradec. Pražané sice prohráli domácí zápas 74:78, ale v odvetě zabojovali a po výhře 78:64 se probojovali do nejvyšší soutěže mužů.

Po sezóně odešli Bradley, Park, Aušprunk, Nehyba, Novotný, Kratochvíl a Jan Böhm, tým naopak posílili power forward Dontae Bruner (USA), jeho krajan a rozehrávač Adam Joseph Dworsky, Slováci Robert Rožánek a Juraj Páleník a mladíci Vojtěch Sýkora (20 let), Martin Kheil a Pavel Benák (oba 19 let).

V lednu do týmu přišel Trevor Randall John. Dontae Bruner pak v průběhu sezóny odešel do Děčína, místo něho se objevil v týmu Dantez Walton

V týmu je několik jmen, spjatých s Opavou. Z hráčů je to vedle Juraje Páleníka Pavel Pumprla, který strávil v Opavě dvě sezóny a je podepsán pod opavským postupem zpět do nejvyšší soutěže a který je duší současné Slavie. Trenérem je pak Pavel Beneš, jeden ze "sedmi statečných" ze zlaté éry opavského basketbalu.

Slavia po 10. místě v základní části hrála nadstavbu A2 a za suverénním celkem USK Praha v ní skončila na 2. místě, když její konečná celková bilance je 13 výher a 21 porážek. K hlavním oporám týmu patří Dantez Walton, Trevor Randall John a Adam Dworsky.

Úkol našich basketbalistů je jasný: postoupit z předkola do čtvrtfinále play-off. Drobným varováním před přehnaným optimismem může být skutečnost, že to máme se Slavií zatím 1 - 1. Doma jsme v říjnu vyhráli 86:71, ale v prosincové odvetě jsme v Praze podlehli vysoko 69:98.

V souboji s děčínskými Válečníky přišlo opavské basketbalisty podpořit bezmála 1500 diváků. Všichni věří, že na souboje "o všechno" jich přijde ještě víc, vytvoří pověstné opavské "žluté peklo" a budou opět šestým hráčem na palubovce!

Na diváky spoléhá i Martin Gniadek: "I když nás Slavie v základní části na své palubovce pokořila, nezříkáme se role favorita na postup do play-off. Nebude to jednoduché, soupeř je na tom dobře střelecky a je v psychické pohodě. My jdeme do utkání naplno a věřím, že opět přijde slušná návštěva, která nás doma žene za výhrami."

"Hrajeme proti nováčkovi soutěže, který si postupem do předkola play-off splnil cíl. Slavia bude hrát uvolněně, bez tlaku. Na soupeři je vidět dobrá práce trenéra Pavla Beneše, který z podceňovaného týmu udělal štiku soutěže. My, pokud chceme zachránit sezónu, musíme postoupit do play-off a Slavii dvakrát porazit," Petr Czudek, který bude postrádat nemocného Honzu Mičku.

První utkání předkola play-off KNBL 2022/23 BK Opava - SK Slavia Praha se hraje v sobotu 15.4.2023 se začátkem v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.