01. 05. 2018

Náš soupeř v semifinále: BK JIP Pardubice

Začíná semifinále play-off KNBL 2017/18. Naším soupeřem v něm budou Pardubice.

Začíná semifinále play-off KNBL 2017/18. Naším soupeřem v něm budou Pardubice.

Basketbal začal v tomto městě psát svoji historii v roce 1956 a Pardubice mají na svém kontě i jeden mistrovský titul z roku 1984 a dále 2 stříbrné (1974 a 1983) a 7 bronzových medailí. Tu poslední získala "Beksa" v minulém ročníku KNBL, když v boji o bronz porazila právě Opavu. Doma jsme tehdy prohráli 67:88, v odvetě v Pardubicích pak netradičně remizovali 82:82.

Po sezóně opustili tým Lamb Autrey a Joseph "Jobi" Wall, skončili i Lukáš Kotas s Josefem Příhonským a také mladý pivot Martin Roub. Beksu naopak posílili rozehrávač Daiquian Walker, křídlo Jackson Kent, pivot Scott Martin a také mladý Michal Svoboda. S Walkerem se ale v Pardubicích koncem října rozloučili a na jeho místo angažovali Jiřího Welsche, který po minulé sezóně odešel z Nymburku.

V průběhu sezóny pak odešel do lotyšského Ventpislu do té doby nejlepší hráč Pardubic Dominez Burnett. V Pardubicích si ale za něho rychle našli náhradu. Tou se stal Američan Brandon Spearman, který hrál naposledy v bundesligové Jeně a okamžitě se zařadil mezi opory týmu trenérů Levella Sanderse a Tomáše Bartoška.

Pardubičtí basketbalisté postoupili do play-off z druhého místa, když jako jediní zdolali mistrovský Nymburk. Ve čtvrtfinále ale dlouho bojovali s ústeckou Slunetou, aby nakonec do semifinále prošli poměrem 4 - 3, když v rozhodujícím zápase doma zvízězili ve středu 25.4. 70:60.

I po odchodu Domineze Burnetta patří v Pardubicích k nejlepším hráčům cizinci: již zmiňovaný Brandon Spearmen, Jackson Kent a Scott Martin, i když ten hrál naposledy 10.3.2018. Zapomínat ale nesmíme ani na české hráče Viktora Půlpána a Kamila Švrdlíka. Samostatnou kapitolou je pak osmatřicetiletý veterán Radek Nečas, který již překročil hranici 800 zápasů a je pardubickou oporou pod košem, když má na svém kontě nejvíce doskoků z celého týmu.

S Pardubicemi to máme letos zatím 1 - 3 a Beksa doufá v podobný scénář. "Opavané si na nás asi věří, ale musíme jim ukázat, že s námi minimálně na Dašické nemají šanci hrát," řekl pro iDnes jejich pivot Kamil Švrdlík. "Po náročné sérii s Ústím máme pět volných dnů, což je dostatečný čas pro kvalitní regeneraci a přípravu na další sérii. Věříme, že do semifinálové série půjdeme plni sil," nevidí v delším zápasovém zatížení problém ani trenér Tomáš Bartošek. 

Na "Beksu" bude ale velký tlak, což ví i Dušan Štěnička. "Nejsme favority a tak jedeme do Pardubic s čistou hlavou. Jak se to projeví na výsledcích, to uvidíme ve čtvrtek večer," řekl mi k nadcházejícímu prvnímu semifinálovému "dvojzápasu" náš manažer a tiskový mluvčí. 

První utkání se hraje ve středu 2.5.2018 od 18:00 hod. před televizními kamerami ČT4, další zápas je na programu ve čtvrtek 3.5.2018 opět od 18:00 hod. a BK Opava vypravuje na toto střetnutí pro fanoušky autobus (podrobnosti na {ABAW}aktuality/zajezd-do-pardubic/).

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.