01. 05. 2017

Náš soupeř v semifinále: ČEZ Basketball Nymburk

Po těžkých čtvrtfinálových bojích s USK Praha nás čeká v semifinále soupeř nejtěžší - mistrovský Nymburk.

Po těžkých čtvrtfinálových bojích s USK Praha nás čeká v semifinále soupeř nejtěžší - mistrovský Nymburk.

Začátky basketbalu v tomto středočeském městě se datují do roku 1929, zprvu na sokolské, později i na "nesokolské" bázi. Do šedesátých let se v Nymburku hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy. 

O dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupoval až do nejvyšší soutěže. Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 13 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 11 výher v Českém poháru.

Po skončení sezóny 2015/16 odešli, až na Howarda Sant-Roose, všichni zahraniční hráči, Chasson Randle dokonce do týmu NBA New York Knicks. Do Děčína se vrátil pivot Pavel Houška, asistent trenéra Lubomír Růžička odešel trénovat do slovenské Handlové. V týmu se objevil navrátilec Pavel Pumprla, stejně jako v Nymburku kdysi působící rozehrávač Eugene Lawrence. 

Pak už se ale kádr dosti měnil. Přišel a zase odešel například Nigerijec Ekene Ebekwe, podobně to bylo s Christoperem Hassem. Pavel Pumprla se zranil a bude ještě nějakou dobu chybět, místo něho angažovaný Diamon Simpson také skončil a nahradil ho z Řecka přicházející Američan Kenneth McElrath a dalším příchozím byl hráč na pozici 2 Stephen Holt.

Nymburk vyhrál základní i nadstavbovou část Kooperativa NBL, když prohrál jediné utkání a to v Pradubicích. Mimo to si připsal další výhru v Českém poháru, když v prostějovském finále porazil naše basketbalisty 72:52. Působil také v nové evropské soutěži nazvané Basketball Champions League. Tam si zajistil postup do vyřazovací části, ale v předkole play-off smolně vypadl s celkem Dinamo Sassari v součtu obou zápasů o jediný bod. 

Nymburk hrál ve čtvrtfinále s Ústím nad Labem a po výhrách 114:76, 86:59, 114:67 a 97:90 postoupil hladce do semifinále. Tam tedy narazí na Opavu, se kterou naposledy prohrál 14.12.2003. Jasným favoritem je samozřejmě i nyní, ale naši kluci zadarmo nic nedají.

"Nymburk chceme určitě potrápit, zvlástě doma. Nemáme proti nim co ztratit a budeme se rvát o co nejlepší výsledek,"  vidí semifinálové klání Václav Bujnoch. Bohužel bude se svými spoluhráči bojovat nejen s basketbalisty Nymburku, ale také s marodkou.

"Nymburk jedeme potrápit, ale chybí nám zranění Martin Gniadek s Luďkem Jurečkou. Odchodit to nechceme, ale odehrát dobrá dvě utkání, to ano," sdělil mi k úvodnímu dvojzápasu opavský manažer a tiskový mluvčí Dušan Štěnička. Protože se hraje v rychlém sledu úterý-středa a sobota-neděle, je absence tří hráčů pro náš tým nevýhoda, ale s tím se nedá nic dělat.

V úterý 2.5.2017 i ve středu 3.5.2017 se na nymburské palubovce začíná vždy v 18:30 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.