• BK Opava
  • Novinky
  • Náš soupeř v semifinále PO/23: ERA Basketball Nymburk

  09. 05. 2023

Náš soupeř v semifinále PO/23: ERA Basketball Nymburk

Semifinále letošního ročníku KNBL zahájíme na palubovce Nymburku

Začátky basketbalu v tomto městě se datují do roku 1929 a do šedesátých let se zde hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Po vstupu bratří Janstů se ale tento celek rychle dostal do nejvyšší soutěže.

Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 18 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 13 výher v Českém poháru.

Už tradičně nastala po sezóně velká obměna kádru. Vojtěch Hruban zamířil k londýnským Lions, MVP minulé sezóny Jerrick Harding do španělské Manresy a Colbey Ross do Varese. V týmu už v nové sezóně nejsou ani Gorjok Gak a Logan Routt. 

K dovršení všeho odešel do ruského Krasnodaru i se svým asistentem Juricou Žužou také trenér Aleksander Sekulić. Jeho místo zaujal Lotyš Roberts Štelmahers. Ten ale u týmu vydržel pouhé 2 měsíce a koncem října ho vystřídal Láďa Sokolovský s asistentem Pavlem Budinským.

První hráčskou posilou se stal americký rozehrávač Kamau Stokes, který působil naposledy v maďarském Körmendu a byl výraznou postavou v maďarské lize a nejlepším střelcem svého týmu. V KNBL ale odehrál jen jediný zápas. Dalším do týmu byl rodák z Virginie Nate Watson, pro kterého to je první působení v zahraniční. 

Přišli také pivot Litevec Rapolas Ivanauskas, šestadvacetiletý křídelník Eric Lockett (USA) a jeho krajan Gerel Simmons. Po rychlém konci Sterlinga Gibbse, který odehrál jen dva zápasy, se na rozehrávce ještě objevil Kanaďan Marek Klassen.

Tím ale "hráčotřesení" v Nymburce neskončilo. Odešel Ivanuskas, odešel také Klassen, jen na dva zápasy se v týmu objevil Američan DeRiante Jenkins, koncem ledna přišel také americký rozehrávač Cory Reeves, který ale odehrál také jen dvě utkání. Spolu s ním začal v Nymburce hrát také jeho krajan James Boeheim, který se v kádru udržel. Poslední akvizicí v nymburském kádru se pak stali rozehrávač Evan Gilyard a letos mezi týmy "putující" Lamb Autrey.

Nymburk tak v této sezóně "protočil" již 22 hráčů, ale jeho výsledky jsou oproti minulým sezónám horší. Po základní a nadstavbové části sice nymburští basketbalisté obsadili s bilancí 25 - 11 první místo, ale jen díky lepším zápasům s Brnem, které mělo stejně bodů.

Ve čtvrtfinále se pak stala věc roky nevídaná, když Nymburští prohráli dokonce dva zápasy a postup do semifinále si vybojovali na USK poměrem 4 - 2 na zápasy. Z toho je vidět, že Nymburk už není tím suverénem posledního desetiletí.

Přesto je to stále nejsilnější tým KNBL a znovu adept č. 1 na mistrovský titul. Navíc jsme s Nymburkem v této sezóně ani jednou neuspěli a máme bilanci 0 - 4. Pravdou ale také je, že ani proti Brnu jsme nebyli favoritem a uspěli jsme, tak proč by se to nemohlo podařit i s Nymburkem.

"Začínáme semifinále na hřišti soupeře a chceme uspět stejně jako proti Brnu. Respektujeme sílu soupeře, který, když je plně koncentrován na utkání, tak je hodně silný. My budeme praktikovat hru, která byla úspěšná ve čtvrtfinále. Uvidíme, zda to bude stačit na Nymburk, který jsme v této sezóně ještě neporazili. Doufám, že série bude dlouhá se šťastným koncem pro nás," neztrácí optimismus Petr Czudek.

Podobně je na tom Radovan Kouřil: "Čeká nás soupeř nejtěžší, ale jdeme do série s čistou hlavou. Brno bylo také favoritem ve čtvrtfinále a my jsme přes ně přešli. Pokusíme se o stejné v semifinále."

S Nymburkem jsme se střetli v minulých dvou ročnících ve finále KNBL. V sezóně 2020/21 jsme podlehli 0 - 3 na zápasy, v té minulé pak 1 - 3, ovšem ve finále Čekého poháru jsme triumfovali 93:97. 

První dva semifinálové zápasy KNBL 2022/23 se hrají ve středu 10.5. a ve čtvrtek 11.5.2023 v Nymburku. Ten středeční začíná v 18:00 hod., ten čtvrteční pak před kamerami ČT již v 17:10 hod.
 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.