17. 11. 2015

Náš soupeř ve 12. kole: BK JIP Pardubice

Druhou čtvrtinu základní části Kooperativa NBL zahájí naši basketbalisté zápasem s Pardubicemi.

Pardubický basketbal oslaví v příštím roce 60 let své existence. Na svém kontě mají Pardubice výhru v Českém poháru (1994) a i jeden mistrovský titul, který ale má už trochu "vousaté" datum. Stalo se tak totiž v roce 1984, kromě toho získaly Pardubice ještě dvakrát ligové stříbro a pět bronzů, ten poslední v roce 2013. Stále ale patří k naší basketbalové špičce, o čemž svědčí i umístění v posledních dvou ligových ročnících, tedy 4. a 5. místo.

V uplynulém ročníku KNBL skončili pardubičtí basketbalisté na 5. místě, když ve čtvrtfinále podlehli Opavě 1 - 3 na zápasy. Pro letošní ročník ale "Beksa" svůj kádr určitě posílila. S týmem se sice rozloučili Petr Bohačík (NH Ostrava) a Jiří Šoula (Jindřichův Hradec), smlouva nebyla prodloužena Matthew Hezekiahovi a ze zdravotních důvodů ukončil hráčskou kariéru Zbyněk Pospíšil, podkošovou sestavu ale vyztužili Radek Nečas a Kamil Švrdlík, kteří přišli z Prostějova.

Do kádru se zapracovávali také osmnáctiletí dorostenci Martin Roub a Karel Formánek, navíc k Dušanu Bohunickému přišel asistent Tomáš Bartošek, čímž se "uvolnily ruce" nestárnoucímu a letos již čtyřicetiletému Levellu Sandersovi, který roli hrajícího asistenta vykonával v minulé sezóně. Není divu, že Pardubice, které touží po medaili (v minulých dvou ročnících jim vidinu cenného kovu zhatila právě Opava), vyhlásily v této sezóně útok na finále KNBL.

Po úvodní domácí porážce s naším celkem prohrály Pardubice už jen s Děčínem a trochu překvapivě i ve Svitavách. Na své konto si ale připsaly i skalp Nymburku, který v zápase 9. kola porazily 83:78 a potvrdily tak své letošní vysoké ambice. V tabulce mají na 2. místě bilanci 8 - 3, když v pondělní dohrávce  v Jindřichově Hradci zvítězili vysoko 98:79 (Pandula 31, Sanders 15).

Nejlepším pardubickým střelcem je zatím Dušan Pandula, který přispívá v každém zápase v průměru 14.3 body, pod košem vládne Radek Nečas (10.2 doskoku na zápas). Pardubice hlásily po středečním zápase s Děčínem zdravotní problémy některých hráčů (Pandula, Kotas), ale oba nastoupili už v Jindřichově Hradci, navíc již na palubovku vyběhl i letos zatím absentující Ondřej Kohout.

Opavský tým se pomalu dává do pořádku, mimo hru, nepočítáme-li Vaška Bujnocha, je už jen Radim Klečka. Ten říká: "Strašně rád bych klukům pomohl již v utkání s Pardubicemi, ale koleno stále bolí a tak budu fandit z lavičky." Radim by měl naskočit v horizontu několika týdnů. Snad poslední tréninky nepřinesou nějakou další "Jobovu zvěst". Naši kluci jsou odhodláni opět proti "Bekse" uspět. "Proti Pardubicím to bude těžký zápas. Doufám, že zopakujeme výkon z prvního kola v Pardubicích a vyhrajeme i před domácím publikem. Uděláme pro to všechno," řekl k utkání Filip Zbránek.

I Petr Czudek pochopitelně ví, že zápas s Pardubicemi bude velice těžký. "Pardubice mají velké ambice, které naplnily výhrou nad zdánlivě v Česku neporazitelným Nymburkem. Naopak v Pardubicích jsme loupili v prvním kole my a v desátém kole Děčín. Bude to těžký zápas a soupeř nám bude chtít oplatit domácí prohru. My můžeme vyhrát, pokud po celých čtyřicet minut zopakujeme výkon ze sobotní první čtvrtiny," vidí šanci Opavy náš trenér.

K výhře bude třeba nejen stoprocentní výkon všech hráčů, ale i podpora z hlediště. O tu se ale naši kluci určitě bát nemusí!