19. 11. 2016

Náš soupeř ve 12. kole: Sluneta Ústí nad Labem

Druhou polovinu základní části Kooperativa NBL zahájí naši basketbalisté v Ústí nad Labem.

Druhou polovinu základní části Kooperativa NBL zahájí naši basketbalisté v Ústí nad Labem.

První zmínky o basketbalu v tomto městě se datují do roku 1946. V Ústí se basketbal hrál postupně pod názvy Sokol, TJ Slovan, Železničáři a pak dlouhou dobu jako TJ Lokomotiva, později BK Lokomotiva 91. Další názvy byly BK SPOLCHEMIE a BK SČP. Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Celkem v té době odehrálo Ústí nad Labem v nejvyšší soutěži 14 sezón, ale na vyšší než 7. příčku nikdy nedosáhlo.

V sezóně 2007/08 pak reprezentanti krajského města z ligy sestoupili naposledy a na postup dosáhli až v roce 2011, kdy sice skončili v semifinále 1. ligy, ale po rozšíření MNBL a nechuti Jindřichova Hradce hrát nejvyšší soutěž se opět stali účastníky extraligových bojů a jsou jimi stále. Postoupit do play-off se jim v "nové éře" podařilo ale až v ročníku 2013/14, kdy skončili šestí. Stejné umístění pak brali i v sezóně 2014/15, kdy podlehli ve čtvrtfinále Prostějovu 1 - 3 na zápasy.

Minulý ročník už tak úspěšný nebyl. Ústečtí basketbalisté obsadili až 10. příčku a na play-off tak nedosáhli. Vedení týmu ale podniklo v přípravném období kroky k tomu, aby se Ústí nad Labem opět do vyřazovacích bojů dostalo. V mužstvu skončilo kvarteto cizinců Abercrombie, Barham, Anthony a Emerson, profesionálnímu basketu dal vale Michal "Čarda" Čarnecký. Za ne úplně jasných okolností pak v týmu skončil i mladý křídelník Jan Jiříček. Trochu překvapivě odešel z trenérského postu Martin Stavěl, kterého nahradil bývalý hráč Pand Antonín Pištěcký.

Ten má nově k dispozici ex-kolínského rozehrávače Showrona Glovera, z Brna přišli Michal Šotnar a Filip Šmíd, z Prostějova pak David Šteffel. Na křídle v Ústí angažovali také Khristiana Smithe, pro něhož je to první zkušenost s evropským basketbalem. To ale nebylo vše. V Ústí se objevili Luka Igrutinović a navrátilec Cory Abercrombie, kvůli zdravotním problémům Michala Šotnara angažovali na rozehrávku Coreyho Jeffersona. 

Pandy jsou zatím s bilancí 5 - 6 na 7. místě tabulky. V minulém kole prohráli ústečtí basketbalisté v televizním derby v koncovce s Děčínem 70:73 (Abercrombie 18, Glover 13). Na cizince se v Ústí hodně spoléhá, ale lídrem je zatím MVP měsíce října Ladislav Pecka (18.6 bodu, 10.7 doskoku, val. 26.3).

V prvním kole jsme Slunetu porazili doma jasně 93:60, ale odveta bude o něčem zcela jiném. "V neděli zajíždíme do Ústí, které je letos silnější o další cizince a hraje velmi dobře. My potřebujeme vyhrát, abychom udrželi pozici v první polovině tabulky. Očekávám vyrovnané utkání," věří přesto našim barvám opavský manažer a tiskový mluvčí Dušan Štěnička.

Zda bude dlouhá noční jízda z Ústí do Opavy smutná či veselá, to bude jasné v neděli večer. Zápas Sluneta Ústí nad Labem - BK Opava začíná 20.11.2016 v 17:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.