25. 11. 2016

Náš soupeř ve 13. kole: BK NH Ostrava

Nepříjemnou šňůru tří porážek v řadě se pokusí naši basketbalisté přerušit v derby s Ostravou.

Nepříjemnou šňůru tří porážek v řadě se pokusí naši basketbalisté přerušit v derby s Ostravou.

Historie tohoto klubu sahá do roku 1952, kdy byla založena tělovýchovná jednota Sokol Ocel NHKG Ostrava. Po sloučení s Tatranem Ostrava se pak ostravští basketbalisté dostali až do nejvyšší soutěže, ve které hrají nepřetržitě už prakticky 50 let. Za tu dobu získali 3 stříbrné medaile a 6x obsadili třetí místo. Dvakrát se pak radovali jako vítězové domácího basketbalového poháru. Od roku 1991 se samostatný basketbalový klub jmenuje BK NH Ostrava.

Poslední bronzovou medaili získali ostravští basketbalisté v ročníku 2012/13 Mattoni NBL. Poslední sezóny sice již tak úspěšné nejsou, přesto byla Ostrava stále pravidelným účastníkem vyřazovacích bojů. V ročníku 2013/14 skončila osmá a v ročníku 2014/15 brala 7. místo, když ve čtvrtfinále podlehla 0 - 3 na zápasy později stříbrnému Děčínu. V minulé sezóně ale play-off Ostravě těsně nevyšlo, když skončila na 9. místě.

Poté nezůstal v Ostravě kámen na kameni. Skončili nejen všichni cizinci, ale také dlouholetá opora Adam Číž, bez něhož si nikdo tým snad ani nedokázal představit. Nahradit ho měl pouze 170 cm vysoký Max Guercy, jemuž by záda měl krýt dvacetiletý Zdeněk Jakubů, který přišel spolu s křídelníkem Janem Kelarem z nedalekého Nového Jičína. Do Ostravy se vrátil zkušený Admir Alič, na křídle působí také Sterling Smith. Čtvrtým do party ostravských cizinců pak byl na úvod sezóny pivot Isaac Sevlie, který ale zasáhl do bojů KNBL naposledy 12.10.

Začátek KNBL 2016/17 ale ostravským basketbalistům příliš nevyšel a tak posilovali dále. Z Brna přišel Deshawn Painter, který se hned stal lídrem týmu, když má na kontě v průměru 18.8 bodu a 10.2 doskoku (val. 25.2). Poslední posilu pak má tým Dušana Medveckého v rozehrávači Jordanu Riewerovi. Nové posily se zřejmě vyplatily, Ostrava vyhrála poslední dva zápasy a opustila chvost tabulky. Zvláště pondělní televizní vítězství nad vicemistrem z Děčína 70:59 (Painter 27, Riewer 15, Smith 12) ukázalo sílu našeho nadcházejícího soupeře. Navíc máme Ostravě vracet porážku 53:68 z 2. kola.

Z toho je jasné, že na naše kluky nečeká nic jednoduchého. Přesto by, s domácím prostředím a fanoušky v zádech, měli zvítězit, neboť boj o postup do elitní šestice začíná vrcholit a každá ztráta může být v tomto směru osudná. Očekává se i souboj v hledišti, neboť s ostravskými basketbalisty jistě přijede početná skupina jejich příznivců. Náš tým bude mít ovšem silnější složení než doposud.

"Po nepovedeném nedělním utkání v Ústí nad Labem příjíždí Nová huť, které se naopak pondělní televizní utkání s Děčínem povedlo a dokázala zvítězit. Očekávám derby se vším všudy. Za náš tým letos poprvé nastoupí Radim Klečka, který by měl být posilou zejména na útočné polovině," odtajnil staronovou posilu Petr Czudek, který tak bude mít na soupisce 12 hráčů. A co na to navrátilec Radim Klečka, který se zatím po zranění úspěšně rozehrával v týmu rezervy? "Konečně jsem se dočkal a po dlouhém zranění kolene nastoupím v Kooperativa NBL. Doufám, že budu platným hráčem a pomůžu týmu k vítězství."

Věřme, že Radim bude dobrým prorokem a výhra zůstane v sobotu doma!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.