27. 09. 2016

Náš soupeř ve 2. kole: BK NH Ostrava

Po jasné výhře nad Ústím nad Labem čeká na naše basketbalisty derby s Ostravou.

Po jasné výhře nad Ústím nad Labem čeká na naše basketbalisty derby s Ostravou.

Historie tohoto klubu sahá do roku 1952, kdy byla založena tělovýchovná jednota Sokol Ocel NHKG Ostrava. Po sloučení s Tatranem Ostrava se pak ostravští basketbalisté dostali až do nejvyšší soutěže, ve které hrají nepřetržitě už prakticky 50 let. Za tu dobu získali 3 stříbrné medaile a 6x obsadili třetí místo. Dvakrát se pak radovali jako vítězové domácího basketbalového poháru. Od roku 1991 se samostatný basketbalový klub jmenuje BK NH Ostrava.

Poslední bronzovou medaili získali ostravští basketbalisté v ročníku 2012/13 Mattoni NBL. Poslední sezóny sice již tak úspěšné nejsou, přesto byla Ostrava stále pravidelným účastníkem vyřazovacích bojů. V ročníku 2013/14 skončila osmá a v ročníku 2014/15 brala 7. místo, když ve čtvrtfinále podlehla 0 - 3 na zápasy později stříbrnému Děčínu. V minulé sezóně ale play-off Ostravě těsně nevyšlo, když skončila na 9. místě.

Poté nezůstal v Ostravě kámen na kameni. Skončili nejen všichni cizinci, ale také dlouholetá opora Adam Číž, bez něhož si nikdo tým snad ani nedokázal představit. Nahradit by ho měl pouze 170 cm vysoký Max Guercy, jemuž by záda měl krýt dvacetiletý Zdeněk Jakubů, který přišel spolu s křídelníkem Janem Kelarem z nedalekého Nového Jičína. Do Ostravy se vrátil zkušený Admir Alič, na křídle bude působit také Sterling Smith, který v prvním kole zatížil konto Děčína 22 body. Čtvrtým do party ostravských cizinců je pak pivot Isaac Sevlie.

Jak už bylo řečeno, Ostrava hrála v 1. kole na palubovce vicemistra z Děčína. Svěřenci trenéra Dušana Medveckého neodehráli špatný zápas, ještě 5 minut před koncem prohrávali pouze o 7 bodů a konečná porážka 76:89 musí být pro náš tým varováním před případným podceněním soupeře. Navíc derby je vždycky specifické a nevyzpytatelné. Přesto je náš manažer Dušan Štěnička optimistou: "Ostrava je pro nás stejnou neznámou jako bylo Ústí. Mají nové cizince, o kterých skoro nic nevíme. Přesto jedeme vyhrát a prodat sebevědomí, nabyté v sérii výher."

Naši kluci, z nichž hodně jich Ostravou prošlo, si nepochybně uvědomují nejen svou sílu, ale i úskalí derby. Navíc trenér Petr Czudek jim určitě usnout na vavřínech nedá. Očekává se také nadstandartní podpora od opavských fanoušků, neboť Ostrava je blízko a středa je volný den. Zápas NH Ostrava - BK Opava začíná 28.9.2016 od 17:30 hod. v hale Tatran.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.