20. 01. 2017

Náš soupeř ve 20. kole: Orli Prostějov

V boji o postup do elitní šestky nás ve 20. kole čeká celek z Prostějova.

V boji o postup do elitní šestky nás ve 20. kole čeká celek z Prostějova. Historie mužského basketbalu v tomto hanáckém městě začíná v roce 1940, kdy byl založen při zdejším Sokole basketbalový oddíl mužů. Novodobá historie se pak začala psát v roce 2003, kdy Prostějov odkoupil licenci na druhou ligu od Kroměříže a hned v následujícím roce postoupil do nejvyšší basketbalové soutěže, o což se mimo jiných zasloužil i Jakub Blažek.

Prostějovští basketbalisté se postupně dostali mezi naši špičku a od roku 2005 vždy získali v Mattoni (a později Kooperativa) NBL medaili. Nejlépe skončili 6x na druhém místě (2006/07, 2009/10 - 2013/14), ovšem na mistrovský titul zatím v Prostějově stále čekají. V předminulém ročníku Kooperativa NBL skončila pro Hanáky doba stříbrná, když po výhře 2 - 1 na zápasy nad Opavou brali "pouze" bronzové medaile. Ještě o stupínek hůř pak skončili loni, když po prohře 0 - 2 s Pardubicemi zbyla na Prostějov pouze nepopulární medaile "bramborová".

Po sezóně opustili tým Radovan Kouřil (Opava), David Šteffel (Ústí nad Labem) a Brett Roseboro, který se na podzim trochu překvapivě objevil v týmu svitavských Turů. Mezeru po nich se pokouší zalepit mladý pivot se zkušenostmi v americké univerzitní soutěže Marek Souček, k němu na rozehrávce začal působit Polák Max Kulon. V průběhu sezóny ale Prostějov kádr výrazně obměnil.

Všechno začalo odchodem Jana "Čendy" Tomance do Brna. Toho pak začátkem prosince následoval Lukáš Palyza, který si za svůj nový klub vybral vicemistra BK Děčín. Před vánočními svátky pak v Prostějově dali sbohem polskému rozehrávači Maxymu Kulonovi, který nenaplnil jejich představy. Na přelomu roku ale přišly další orlí ztráty. Svitavy zlákaly jak prozatím nejlepšího rozehrávače Kooperativa NBL Romana Marka (průměr na zápas 7.7 asistence), tak excelentního dálkového střelce Pavla Slezáka. Nutno ale poznamenat, že Markův odchod řeší arbitráž. Ke ztrátám je třeba přidat i Michala Norwu, který je po operaci kolene.

Problémy v kádru řešili v Prostějově angažováním zahraničních hráčů. Nejprve přišel ze Svitav pivot Ethan Jacobs. Po Novém roce se na rozehrávce objevil Američan Rayshawn Simmons, který přichází z NCAA, na křídle pak Torrence Dyck a pod košem další Američan, který ovšem vlastní také irský pas, Brian Fitzpatrick. Ten hrál naposledy v japonském Hokkaidu.

Prostějov je s bilancí 8 - 11 na 8. místě tabulky a účast v horní šestici se mu začíná vzdalovat. Výkon proti favorizovanému Děčínu v minulém kole, který Orli prohráli až v koncovce 71:76 ale naznačuje, že svěřenci trenéra Zbyňka Cholevy ještě nic nevzdali. Proto bude pro oba týmy sobotní zápas velice důležitý, naši basketbalisté mají k dobru říjnovou výhru 93:85 z Prostějova.

Petr Czudek bude pochopitelně postrádat Kryštofa Vlčka, pro kterého po těžkém zranění lokte sezóna s největší pravděpodobností skončila. Náš trenér si je vědom síly soupeře, ale věří ve výhru: "Čeká nás nově se tvořící tým Prostějova, který posílil o čtyři zahraniční hráče. Jsou to velmi kvalitní individuality. My se budeme snažit kolektivním pojetím hry využít toho, že se soupeř sehrává. Nečeká nás jednoduchý zápas, ale diváci jsou natěšeni a poženou nás dopředu."

Na to, že Kooperativa NBL zavítá do Opavy po skoro měsíci, naráží také Rostislav Dragoun: "Všichni se po dlouhé ligové pauze na domácí palubovce na utkání těšíme a chceme divákům předvést podobný výkon jako o vánocích proti Děčínu." Hráči i realizační tým věří v podporu zaplněného hlediště, s níž by si měli posílit reálnou naději na účast v elitní nadstavbové skupině.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.