03. 02. 2017

Náš soupeř ve 22. kole: BK JIP Pardubice

Základní část Kooperativa NBL 2016/17 zakončí naši basketbalisté domácím zápasem s Pardubicemi.

Základní část Kooperativa NBL 2016/17 zakončí naši basketbalisté domácím zápasem s Pardubicemi. Basketbal začal v tomto městě psát svoji historii v 50. letech minulého století a Pardubice mají na svém kontě i jeden mistrovský titul z roku 1984 a dále 2 stříbrné a 3 bronzové medaile. Zatímco v ročníku 2014/15 jsme Pardubice vyřadili ve čtvrtfinále, v tom minulém nám "Beksa" čtvrtfinálové vyřazení vrátila a došla si nakonec pro třetí "mistrovský"  bronz v historii. Medailové ambice mají ve městě na Labi také v tomto ročníku Kooperativa NBL.

Kádr Pardubic zůstal prakticky pohromadě, pouze Tomáš Šoukal ze zdravotních důvodů ukončil kariéru. Navíc se s objeveným vrozeným srdečním defektem potýkal Dušan Pandula, který se na palubovce v mistrovském zápase objevil až v lednu. Jediným příchodem tak byl Dominez Burnett, pro kterého je to jeho první evropské angažmá a který se hned zařadil mezi opory celku trenéra Levella Sanderse.

Pardubice hrály v této sezóně také evropský pohár, konkrétně FIBA Euro Cup. V něm postoupily ze základní skupiny z 2. místa do další fáze soutěže, která se již pro ně stala konečnou stanicí. V Českém poháru se pardubičtí basketbalisté podobně jako Opava probojovali do Final 4, když porazili Děčín na jeho palubovce 78:70. Se stejným soupeřem pak odehráli v minulém kole domácí zápas s přesvědčivým výsledkem 101:75 (Burnett 22, Wall 18).

Nejlepším střelcem a nejužitečnějším hráčem pardubického týmu je Dominez Burnett, výtečně si vedou také další dva cizinci Lamb Autrey a Joseph "Jobi" Wall. Dobré výkony předvádí po svém návratu Dušan Pandula, z českých hráčů si vedou nejlépe Kamil Švrdlík a nestárnoucí Radek Nečas, který je nejlépe doskakujícím hráčem Pardubic. Ty jsou s bilancí 17 - 4 na druhém místě tabulky a jako jediné si připsaly v tomto ročníku KNBL skalp mistrovského Nymburku.

Pardubice jsou sice favoritem sobotního zápasu, ale Opava je doma silná. "Příjíždí druhý tým tabulky s pohárovými zkušenostmi. Chceme-li uspět, musíme zastavit pardubický rychlý protiútok a útočný doskok. Chceme zakončit základní část soutěže domácím úspěchem," vidí možnou cestu k úspěchu náš trenér Petr Czudek. A Martin Gniadek dodává: "Pardubice spoléhají na vynikající dvojici amerických křídel a rychlý přechod do protiútoku. Kdyby se nám toto podařilo eliminovat, tak za pomoci domácích diváků máme šanci na úspěch."

Šestý opavský hráč, tedy skvělé publikum, se do hry určitě zapojí. Celý opavský tým věří, že na tak atraktivního soupeře, jakým Pardubice bezesporu jsou, přijde v sobotu početná návštěva, která pomůže udržet vítěznou vlnu.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.