04. 10. 2016

Náš soupeř ve 4. kole: BK Lions Jindřichův Hradec

Po povinné výhře doma nad Brnem zamíří naši basketbalisté ve středu do Jindřichova Hradce.

Po povinné výhře doma nad Brnem zamíří naši basketbalisté ve středu do Jindřichova Hradce. První zmínky o basketbalu v tomto městě jsou z listopadu 1953. Hlavní vzestup nastal po roce 2004, kdy se jindřichohradečtí basketbalisté dostali do druhé nejvyšší soutěže a postupně se vypracovali na špičkový tým 1. ligy. Postup mezi basketbalovou elitu si vybojovali v sezóně 2011/12, kdy skončili v baráži o MNBL druzí za Opavou.

Ve své premiéře obsadili sice poslední místo, ale po zrušení baráže si účast v NBL přesto uchovali. O rok později skončili na místě desátém a v sezóně 2014/15 pak již pronikli do play-off z 8. místa, ale podle očekávání vypadli ve čtvrtfinále se suverénem posledních let, celkem ČEZ Basketball Nymburk. I tak to byl velký úspěch basketbalu v Jindřichově Hradci.

Minulá sezóna ale už tak úspěšná nebyla. Lvi skončili na posledním místě a šli do baráže s týme Hradce Králové. Doma podlehli 75:82 a jejich extraligová příslušnost visela na vlásku. V odvetě v Hradci Králové ale družina Karla Forejta zvítězila 90:61 a KNBL pro jižní Čechy uchovala. Z týmu po sezóně odešli nejen všichni Američané, ale také pivot Vošlajer a křídla Kaša a Hanuš. Z nymburské rezervy přišel mladý rozehrávač Theodor Dlugoš, na křídlo Američan Malcolm Brooks, pod koš pak 208 cm vysoký a 215 cm vážící Brit Chris Tawiah a Američan Ryan Canty. Do týmu se také vrátil zkušený Tomáš Šustek.

Lvi zahajovali soutěž dvěma domácími zápasy. Nejprve podlehli Nymburku 61:105, pak si vyšlápli na USK Praha (77:69). Ve třetím kole zajížděli do Děčína, kde prohráli 69:93 (Brooks 19, Fait 15). Po 3 kolech jsou tak s bilancí 1 - 2 na 10. místě tabulky Kooperativa NBL. Ani to, ani skutečnost, že v minulé sezóně Opava vyhrála všechny 4 vzájemné zápasy v KNBL i jeden v rámci Českého poháru, nás nesmí ukolébat, Lvi jsou houževnatým soupeřem.

Přesto Dušan Štěnička věří v úspěšný výjezd na jih Čech. "Po dvou ne příliš přesvědčivých výkonech v Ostravě a doma s Brnem se chceme naladit v Jindřichově Hradci. Každý výjezd je těžký, ale zítra dokážeme, že jdeme nahoru," řekl mi ke středečnímu zápasu náš manažer a tiskový mluvčí. Zda bude mít pravdu, to uvidíme ve středu večer. Utkání BK Lions Jindřichův Hradec - BK Opava začíná 5.10.2016 v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.