16. 04. 2022

Náš soupeř ve čtvrtfinále 2021/22: USK Praha

Play-off 2021/22 je tady a naším soupeřem v první fázi bude USK Praha

Tento klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. 

V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

V minulé sezóně Pražané vypadli ve čtvrtfinále s Brnem, když po dramatických bojích podlehli 2 - 3 na zápasy a obsadili konečnou 5. příčku. 

Po sezóně odešli Domagoj Proleta, Ondřej Sehnal, Michal Mareš, Matěj Dáňa a také Blake Schilb, který týmu pomáhal v konci sezóny. Nově se naopak objevili rozehrávač Nathaniel West (USA), jeho krajan Kyle Mangas a české křídlo Tomáš Kyzlink. Místo Dina Repeši usedl na trenérskou židli Američan Josh King.Tomáš Kyzlink ale na konci roku 2021 odešel do zahraničí, naopak z angažmá v Řecku se vrátil Radek Farský.

Ve skupině A1 skončil USK na 7. místě, takže jeho soupeřem v předkole play-off byl celek NH Ostrava. Souboje to byly dramatické, ale nakonec se radovali pražští basketbalisté, kteří po výhře doma 88:84 vyhráli i v Ostravě po dalekonosné trojce Kyla Mangase s klaksonem 91:89.

Tým trenéra Joshe Kinga táhnou hlavně jeho krajané Kyle Mangas a Nathaniel West. Dobře si vedou také v poslední době zraněný Marek Vyroubal a Jan Štěrba.

S USK máme v této sezóně úspěšnou bilanci, když jsme ve všech čtyřech vzájemných zápasech zvítězili. Nejen proto jdeme do čtvrtfinálové série jako favorité. V USK ale vládne bojová nálada.

"My jsme s Opavou i v okleštěné sestavě dokázali hrát vyrovnané zápasy a náš cíl je postup do semifinále. Nemyslím si, že to bude tak jednoznačná série, jak si všichni myslí," řekl v rozhovoru pro cbf.cz.basketball Jan Štěrba.

Naši basketbalisté se role favorita nezříkají. "Předkolo play-off nám vyselektovalo USK, které ve dvou utkáních porazilo Novou huť Ostrava. Naše hra musí být směrované pod koš, kde jsme silnější. Musíme pohlídat rychlou hru soupeře, která je v této sezoně ozdobou hostí. Věřím, že nás podpoří plná hala," řekl před čtvrtfinálovými zápasy Petr Czudek.

Na diváky spoléhá rovněž Martin Gniadek: "Už je tu další play-off. Doufám, že přijde hodně diváků, i když jsou velikonoční svátky. USK pod vedením amerického trenéra hraje hodně rychlý basket s častým střídáním. Hlavními oporami jsou dva Američané, kteří zlobí přesnou střelbou z perimetru. Domácí prostředí nás snad dotlačí k výhrám."

Začínají boje "o všechno". Jak už bylo řečeno, rozhodující by mělo být domácí prostředí a hlavně divácká podpora. Věřme, že nejlepší fanoušci v lize přijdou v co největším počtu a budou tím šestým hráčem. Kdy jindy než v play-off by měly být rekordní návštěvy? Přijďte podpořit naše kluky a vytvořte žluté peklo, v němž se náš soupeř usmaží!!!

První dva zápasy čtvrtfinále play-off KNBL ročníku 2021/22 se v Opavě hrají v neděli 17.4.2022 a v pondělí 18.4.2022, začátky obou utkání jsou vždy v 18:00 hod.
 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel čtyř mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.