10. 04. 2017

Náš soupeř ve čtvrtfinále: USK Praha

Basketbalová sezóna vrcholí a před našimi basketbalisty je první čtvrtfinálový dvojzápas v Praze s USK.

Basketbalová sezóna vrcholí a před našimi basketbalisty je první čtvrtfinálový dvojzápas v Praze s USK.

Tento tým je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. V extralize tedy už působí více než 60 let. 

V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

Poslední sezóny už pro "Sovy" tak úspěšné nejsou. V sezóně 2013/14 se pražští vysokoškoláci nedostali do play-off a skončili na konečném 9. místě. Ještě horší ale pro ně byla sezóna následující, kdy skončili dokonce až na předposledním 11. místě.  V minulém ročníku už opět do play-off pronikli a to ze 7. příčky. Ve čtvrtfinále potrápili Děčín, ale nakonec "Válečníkům" podlehli 1 - 3 na zápasy.

Kádr USK se přes léto příliš nezměnil. Odešli jen Igor Josipović (Levice) a Admir Alič (Ostrava, nyní Litoměřice). Na jejich místo přišel Chorvat Mladen Primorac, ale hlavně finský mladík Alexander Madsen, který je v 21 letech už pečlivě sledován i v NBA a má jako historicky první hráč v USK přímou dohodu s klubem o případném odchodu do NBA.  

Nejlepším střelcem (17.9 bodu) a nejužitečnějším hráčem (val. 21.1) týmu Mirsada Aliloviće je Jaromír Bohačík, nejlépe ho doplňují již zmíněný Alexander Madsen a Michal Mareš, dobře si vede i Mladen Primorac. V kolektivně hrajícím pražském souboru, který má nejnižší věkový průměr v KNBL,  ale může být nebezpečný prakticky každý.

S USK jsme dlouho bojovali o čtvrtou příčku, zaručující lepší nasazení pro play-off, ale po prohře s Pardubicemi v posledním kole rozhodlo o našem umístění za USK horší skóre ze vzájemných zápasů. Domácí výhry 72:71 a 65:59 totiž nepřevážily venkovní prohry 69:81 a 73:79. Pro postup do semifinále tak musíme alespoň jednou vyhrát v Praze.

"Na Folimance se nehraje dobře, ale přesto jsme tam hráli dva zápasy s podobným průběhem jako s Pardubicemi, dlouho jsme vedli a pak to ztratili. Kdy jindy bychom to měli zlomit než v play-off. Budou to vyrovnané zápasy, ale věřím, že prokletí Folimanky zrušíme a alespoň jednu výhru dovezeme," věří v sílu našeho týmu Filip Zbránek.

A Dušan Štěnička dodává: "USK je nejhouževnatější tým Kooperativa NBL. Hraje stále naplno bez ohledu na skóre. Chceme-li uspět, musíme uhlídat jejich lídra Jaromíra Bohačíka a eliminovat útočný doskok a rychlý protiútok. Play-off je jiná soutěž, uvidíme, kdo ji zvládne lépe."

I hráči našeho pražského soupeře si pochopitelně věří. "Opava je velice zkušený tým a zkušenosti se v play-off  rozhodně počítají. Budeme se muset vypořádat s jejich rychlým přechodem do útoku, jelikož hrají prakticky bez klasického pivota. Samozřejmě musíme uhlídat hlavního rozehrávače a loňského MVP sezony Jakuba Šiřinu, který je motorem týmu. Bude to velmi náročná série, ale věřím, že jsme na ni připraveni. Rozhodně do toho dáme vše," řekl pro klubový web Jaromír Bohačík.

Jak první dvojzápas dopadne, to budeme definitivně vědět ve středu večer. Jak v úterý 11.4., tak ve středu 12.4.2017 se na Folimance začíná v 18:00 hod. 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.