22. 11. 2022

Náš soupeř ve FEC 5/23: BC Balkan Botevgrad

V pátém kole FIBA Euro Cupu budou naši basketbalisté hostit úřadujícího mistra Bulharska BC Balkan

Klub byl založen před 75 lety v roce 1947. Je šestinásobným bulharským mistrem a jak už bylo uvedeno, poslední titul je z loňské sezóny. Čtyřikrát také získal bulharský pohár. Své zápasy hraje v Botevgrad Areně, která má kapacitu 3 500 diváků a otevřena byla v roce 2014. Klubové barvy jsou zelená a bílá.  

Klub několikrát startoval ve FIBA Euro Cupu, nejlépe v tomto směru dopadl v sezóně 2020/21, kdy se probojoval až do čtvrtfinále, kde vypadl s ruským celkem BC Parma, který byl naším soupeřem ve skupinové fázi FEC v loňské sezóně.

Tým trénuje Tony Děčev, v týmu má trojici Američanů, kterými jsou Devante Foster, Ryan Harrow a Calvin Godfrey, dále Španěla Manuela Suareze a Řeka Nikolaose Diplarose, zbytek týmu tvoří bulharští basketbalisté.

Nejlepším střelcem Balkanu ve FEC je zatím Bulhar Pavlin Ivanov s průměrem 14.8 bodu na zápas, na doskoku vládne Calvin Godfrey (8.8 doskoku/záp.), nejužitečnějšími hráči jsou opět Calvin Godfrey a Rayn Harrow s průměrným koeficientem 16.0.

Basketbalisté BC Balkan zatím vedou skupinu D Fiba Euro Cupu, když po výhrách v Levicích, doma s Opavou a Keravnosem prohráli poměrně překvapivě ve 4. kole rovněž doma s Levicemi 62:73. Tím se situace v naší skupině vyrovnala a na postup mohou ještě pomýšlet všechny 4 týmy.

Aby naše naděje na postup do další fáze FEC byla reálná, potřebujeme ve středu nutně zvítězit. Věřme, že po dvou porážkách v KNBL naši basketbalisté zaberou a zapíší si třetí "evropskou" pohárovou výhru. 

"Hrajeme o postup a tam teď je důležitý každý zápas. Musíme přepnout do evropského basketu, silovějšího a tvrdšího.  Evropské týmy jsou i fyzicky někde jinde. Takže se na to do středy musíme připravit," je si vědom situace Rosťa Dragoun.

Zápas 5. kola Fiba Euro Cupu BK Opava - BC Balkan Botevgrad se hraje ve středu 23.11.2022, začíná se tradičních 18:00 hod. Přijďte naše basketbalisty v důležitém boji povzbudit!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.