20. 05. 2018

Náš soupeř ve finále 2018: ČEZ Basketball Nymburk

Velké finále je zde, naším soupeřem je dlouholetý vládce českého klubového basketbalu - Nymburk

Velké finále je zde, naším soupeřem je dlouholetý vládce českého klubového basketbalu - Nymburk.

Začátky basketbalu v tomto středočeském městě se datují do roku 1929, zprvu na sokolské, později i na "nesokolské" bázi. Do šedesátých let se v Nymburku hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy. 

O dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupoval až do nejvyšší soutěže. Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 14 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 12 výher v Českém poháru.

Po minulé sezóně nastal v nymburské sestavě tradiční pohyb. Odešli Sant-Roos, Allen, Welsch, Svoboda, Hall a Meier, z Děčína přišel rozehrávač Tomáš Vyoral, z USK Praha MVP loňského ročníku KNBL Jaromír Bohačík, dále se v Nymburku objevili Chorvat Boris Barač a Američané Kendrick Ray, Quincy Diggs a Hunter Mickelson, který přišel ze Svitav.

Postupně ale odešli Mickelson, Diggs i další nově angažovaní hráči Waverly Austin a Calvin Godfrey, zato se k týmu připojili 206 cm vysoký pivot Alex Davis a křídlo Dardan Berisha. Změna se odehrála v rozjeté soutěži i na trenérském postu. Izraelec Ronen Ginzburg se již naplno věnuje české reprezentaci, takže jeho místo v říjnu převzal dosavadní asistent a krajan Oren Amiel. Ten si jako nového asistenta přivedl Aleksandra Sekuliće, který se podílel na zlaté jízdě Slovinců na loňském ME.

Nymburk znovu vládne české basketbalové nejvyšší soutěži, v této domácí sezóně prohrál pouze jedinkrát s Pardubicemi a málokdo pochybuje, že by znovu nezískal mistrovský titul, když pohárové prvenství již v únoru obhájil. V Lize mistrů postoupil ze skupiny, ale v osmifinále smolně vypadl s pozdějším vítězem této soutěže AEK Athény, když po překvapivé výhře 98:88 v Athénách prohrál doma o 11 bodů. 

Naše bilance s Nymburkem je v této sezóně 0 - 6, když jsme prohráli čtyři zápasy v KNBL i obě čtvrtfinálová utkání letošního ročníku Českého poháru. Poslední opavská výhra nad Nymburkem má tak datum 6.5.2017, kdy jsme v loňském semifinále play-off porazili mistra doma 80:76.

Před Opavou jsou po dlouhých 15 letech opět finálové zápasy. Tentokrát se hraje jen na dvě vítězství a přestože je jednoznačným favoritem Nymburk, naši kluci se mu budou snažit tuto roli přinejmenším znepříjemnit. "Věřím, že si do pondělí nastavíme hlavy na finále," doufá Petr Czudek.

"Uvidíme, jak bude soupeř připravený. Jde o zkušený mančaft, z něhož máme respekt. Nemůžeme do finále jít s tím, že jsme druzí a ty nadcházející zápasy nějak odehrajeme a bude konec sezony. To bych nechtěl, to bychom dehonestovali čtvrtfinálovou i semifinálovou sérii. Doufám, že budeme Nymburku dobrým soupeřem a finále bude kvalitní," dodal ještě opavský trenér.

Podobně to vidí i exopavský hráč v nymburském dresu Pavel Pumprla: "Ze strany Opavy lze čekat zcela uvolněný, ovšem zároveň namotivovaný výkon, protože kromě Ludi Jurečka je finále pro všechny nové. Pro celý tým i fanoušky je to ohromná odměna. I když si ale uvědomují, že už mají "splněno", nepůjdou to jen odehrát, protože pokud se někdo dostane do finále poprvé, rozhodně to neodevzdá zadarmo, ať je už soupeřem kdokoli."

I v nymburském hledišti budou mít naši basketbalisté určitě velkou podporu ve svých fanoušcích, kteří mají na postupu svůj nesmazatelný podíl. První finálový zápas KNBL 2017/18 ČEZ Basketball Nymburk - BK Opava začíná v nymburském Sportovním centru ČUS v pondělí 21.5.2018 v 18:00 hod. a bude jej přenášet Česká televize.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.