30. 09. 2022

Soupeř v kole 1/23: ERA Basketball Nymburk

S Nymburkem jsme minulou sezónu KNBL zakončili, s Nymburkem novou sezónu začneme

Začátky basketbalu v Nymburku se datují do roku 1929 a do šedesátých let se zde hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Po vstupu bratří Janstů se ale tento celek rychle dostal do nejvyšší soutěže.

Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 18 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 13 výher v Českém poháru.

Již tradičně nastala po sezóně velká obměna kádru. Vojtěch Hruban zamířil k londýnským Lions, MVP minulé sezóny Jerrick Harding do španělské Manresy a Colbey Ross bude v příští sezóně oblékat dres Varese. V týmu už v nové sezóně nebudou ani Gorjok Gak a Logan Routt. K dovršení všeho odešel do ruského Krasnodaru i se svým asistentem Juricou Žužou také trenér Aleksander Sekulić. Jeho místo zaujal Lotyš Roberts Štelhamers.

První posilou se stal americký rozehrávač Kamau Stokes, který působil naposledy v maďarském Körmendu a byl výraznou postavou v maďarské lize a nejlepším střelcem svého týmu. Dalším do týmu je rodák z Virginie Nate Watson, pro kterého to bude první působení v zahraniční. Je mu 23 let a má zajímavé parametry: 208 cm a 118 kilogramů. V minulých 5 letech byl oporou univerzity Providence.

Novým nymburským pivotem bude v nové sezóně také Litevec Rapolas Ivanauskas. Ten hrál v USA už od střední školy, pokračoval na univerzitách a profesionální kariéru začal v Rytasu Vilnius. Po nevýrazné sezóně v tomto celku se v minulé sezóně stal klíčovým hráčem dalšího litevského týmu Prienai.

Dále přichází do sestavy mistra šestadvacetiletý křídelník Eric Lockett. 195 cm vysoký Američan se do NBL přesouvá z Arisu Soluň, v jehož dresu se zařadil mezi nejlepší obranáře řecké ligy. Profesionálně hrál v Kataru, Velké Británii a pak v Řecku. Poslední posilou se pak stal Američan Gerel Simmons.

Z toho je patrné, že tým se ještě musí pořádně sehrát a to by mohla být naše šance. V minulé sezóně jsme dokázali Nymburk porazit hned třikrát. Naši basketbalisté se o to určitě pokusí i v sobotu ve svém jubilejním 1000. zápase v nejvyšší basketbalové soutěži. 

Do bojů zatím nezasáhnou Rosťa Dragoun, který ještě rehabilituje po zranění kolene, a Kryštof Kavan, který má ruku v sádře. Hráči i realizační tým ale spoléhají na šestého hráče, kterým je skvělé opavské publikum.

"Čeká nás první domácí utkání v této sezoně. Celou přípravu jsme odehráli na venkovních hřištích. Doufáme, že na Nymburk přijdou fanoušci a podpoří nás stejně jako v květnové finálové sérii. Věřím, že to opět bude oslava basketbalu," řekl k úvodnímu utkání nového ročníku KNBL Petr Czudek.

"Všichni už se těšíme, že se zase začne hrát KNBL. Rádi bychom zopakovali výkon z květnového finále a soupeře z nejsilnějších potrápili. Divákům se na obou stranách představí noví hráči, tak doufám, že bude plno," doplnil trenéra nejzkušenější hráč Opavy Luděk Jurečka.

I nymburský snajpr Lukáš Palyza očekává plný dům: "V Opavě se bude hrát první ostrý zápas po čtyřech měsících, hned to bude otvírák s Nymburkem, navíc půjde o tisící utkání Opavy v NBL. To všechno mě vede k očekávání, že bude vyprodáno a bude finálová atmosféra. Já si nemyslím, že výměna několika hráčů bude mít na opavský tým významný dopad. Dlouhodobě se jejich jádro drží stejného stylu hry. Minulou sezonu hráli extrémně dobře, letos čekám to samé, zejména směrem k prvnímu zápasu, pokud jde o energii a nadšení na začátku ligy."

Úvodní kolo nového ročníku KNBL BK Opava - ERA Basketball Nymburk se hraje v sobotu 1.10.2022 se začátkem v 18:00 hod. Přijďte naše hráče podpořit a vytvořte hned na začátku ligy opavské žluté peklo!

Partnerem utkání je OZP - OBOROVÁ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA.

OZP

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.