02. 12. 2022

Nejlepší Opavané ve FEC 22/23

Stručnou bilanci působení Opavy ve FIBA Euro Cupu musíme udělat bohužel už nyní, když postup do další fáze nám doslova protekl mezi prsty

Naše letošní bilance byla 3 - 3 a třetí místo ve skupině D, což je proti loňskému ročníku posun. To je také spolu s dalšími nabytými zkušenostmi pro hráče i trenéry hlavní pozitivum naší účasti. Třešnička na dortu v podobě postupu nám ale chyběla.

"Je to obrovské zklamání, protože jsme byli blízko historickému úspěchu, postupu ze základní skupiny, ale takový je někdy sport. Oproti loňsku jsme se posunuli. Vyhráli jsme víc zápasů. Těžko se ale dají srovnávat ta loňská a letošní skupina" řekl mimo jiné v rozhovoru pro iDNES.cz Petr Czudek (celý rozhovor si můžete přečíst zde).

Co se týče jednotlivců, nejlepšími opavskými střelci byli Dontay Bassett (průměr 14.2 bodu na zápas) před Jakubem Mokráněm (13.2) a Filipem Zbránkem (10.0).  Nejpřesnějším trojkařem byl Filip Zbránek (18/8, tj. 44.4 %), dvojkařem zase Jakub Mokráň (31/22, tj. 71 %). I na doskoku vládl Dontay Bassett (6.2) před Kubou Slavíkem (5.0) a Jakubem Mokráněm (4.7 doskoku na zápas).

Ve finálních přihrávkách byl nejlepší opavský kapitán Kuba Šiřina, který jich v každém zápase adresoval v průměru 7.5 a byl v této "disciplíně" druhý nejlepší v celé základní části FEC za Litevcem Arnasem Velickou (7.7). V Opavě byl druhý nejlepší Radovan Kouřil (5.2) před Kubou Slavíkem (2.2 asistence na zápas).

Nejvíce zisků měl Kuba Mokráň (7, tj. 1.2 na zápas), nejvíce ztrát Kuba Šiřina (29, tj. 4.8 na zápas). Ten také ale strávil nejvíce času na palubovce (v průměru 28:16) před Dontayem Bassettem (25:30) a Jakubem Mokráněm (24:36). 

V součtu všeho byl nejužitečnějším opavským hráčem Jakub Mokráň (val. 16.3) před Dontayem Bassettem (val. 13.5) a Mirkem Kvapilem (val. 10.8).

Jak řekl ve výše zmíněném rozhovoru Petr Czudek, na analýzy bude ještě čas. Takže na závěr a pro informaci opavských fanoušků: Partioti Levice, kteří postoupili z druhého místa naší skupiny, se v další fázi utkají s izraelským Hapoel Haifa, finským Karhu Basket a BC Budivelnik Kyjev z Ukrajiny, který ovšem své zápasy hraje v italském Veroli.
 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.