• BK Opava
  • Novinky
  • Nesmíme se pustit do zběsilé hry s Ústím, nabádá David Zach

  27. 09. 2023

Nesmíme se pustit do zběsilé hry s Ústím, nabádá David Zach

Ústecká Sluneta bude prvním opavským soupeřem na domácí palubovce. Severočeši pro letošní soutěžní ročník sestavili velmi silný tým. Jeho největší hvězdou by měl být šestadvacetiletý americký rozehrávač Ty Nichols, který v loňské sezoně patřil ke klíčovým mužům děčínských Válečníků.

Opavské nečeká ve středu rozhodně žádná procházka růžovým sadem. Více už s opavským asistentem Davidem Zachem.

„Sluneta obměnila svůj kádr. Jejich filozofie zůstává stejná. Opět budou stavět na cizincích. Proti Kolínu to v podstatě potvrdili tím, že v základní pětce se objevili čtyři Američané a Láďa Pecka jako jediný zástupce českých hráčů,“ začal s rozborem Severočechů David Zach, asistent trenéra Petra Czudka. „Budou se prezentovat stylem jako v loňské sezoně,“ míní mladý kouč a zvedá prst: „Pozor ale, individuality jsou jiné. Přišel Ty Nichols z Děčína, který je specifický, a hrou, kterou se prezentoval v Děčíně, se bude prezentovat v Ústí nad Labem. Předpokládáme, že kolem něj se bude hra hodně točit a uvidíme, co ostatní hráči. Talent tým má, ale bude podle mě chvíli trvat, než trenér Šotnar si to hodí na koleje, ve kterých tým jel úspěšně loni. Myslím si ale, že v úvodu sezony se bude tým potýkat trochu s nesehraností, hledání rolí a zvykání si na nové prostředí.“

Samostatnou kapitolou je Ty Nichols Ty Nichols byl jednou z největších hvězd loňského ročníku. Děčín dotáhl až do finále. „Když se jeho přestup udál, bylo to překvapení. Ale když se člověk nad jeho odchodem zamyslel, tak mi to dávalo smysl. Podle mých informací se Děčín rozhodl udržet jinou osu hráčů a nebyl schopen Nicholsovi nabídnout nějaké lepší podmínky a nesoustředil se na něj. Navíc on měl odejít do zahraničí, odkud měl údajně super nabídky. Avšak z nějakých důvodů to nedopadlo. Najednou se ocitl v situaci, kdy se do Děčína vrátit nemohl, neboť Válečníci již měli tým hotový a Ústí se pro něj stalo záchrannou volbou,“ přišel se svým postřehem David Zach. Bude s výkonem Nicholse růst a padat hra Slunety? „Neřekl bych, že když Nichols nebude hrát dobře, že výkon Slunety půjde dolů. Ale když se mu bude dařit, tak tým bude zvedat. Pokud se rozehraje, tak může být velkým hráčem. Tím ale nemůžeme snižovat kvalitu ostatních hráčů, ať už Pecky nebo Františka Váni. Otazníkem je nová posila Američan Justin Kahron Ross, který přišel z belgicko nizozemské ligy. Když to shrnu, tak se jim podařilo nahradit hráče, kteří odešli, podobnými typy,“ řekl David Zach.

Co se dá čekat od Opavy? „Před Ostravou jsme byli v těžké situaci, a to z jednoho důvodu. Očekávají se od nás velké věci. Jednak jsme obhájci titulu, všude kam přijedeme, tak se na nás budou chtít soupeři vytáhnout. Sice jsme náš tým udrželi, ale přišly dvě posily, které se ještě zapracovávají. Tým si zvyká na to, že je širší, než byl v minulých letech,“ začal kouč mluvit k opavskému týmu. „Jdeme do každého utkání v roli favorita. Soupeři mohou proti nám hrát s lehkostí, což se ukázalo v Ostravě,“ pokračoval. „Naším největším soupeřem bude vlastní nervozita a potvrzování vlastní kvality, kterou máme. Musíme ji potvrzovat každý den a to není jednoduché. Podle toho se poznají nejlepší týmy,“ řekl ještě David Zach.

A co by podle Davida Zacha mohlo platit na Ústí? „V první řadě bude potřeba zachovat klid a rozvahu. Zápas se hraje čtyřicet minut a my musíme být plně koncentrovaní, po celou dobu ho musíme pokud možno kontrolovat. Nesmíme se pustit do zběsilé hry, Ústí, které i když bude mít užší sestavu, bude těžit z rychlé bláznivé hry, tak jak to prokazovalo v minulých letech. Bude schopné v některých úsecích hry dobře hrát a vytvářet velké bodové rozdíly. Pokud zůstaneme koncentrovaní a budeme vytvářet správný tlak a budeme hrát chytře, tak myslím, že budeme lepším týmem. Nesmíme polevit ani na dvě tři minuty. Pokud zopakujeme Ostravu, může to být velký problém,“ zakončil předzápasové povídání David Zach.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.