21. 03. 2023

Soupeř v kole A1/9/23: NH Ostrava

Po pohárové pauze pokračuje nadstavba KNBL. V jejím 9. kole hostíme Ostravu

Historie klubu NH Ostrava sahá do roku 1952, kdy byla založena tělovýchovná jednota Sokol Ocel NHKG Ostrava. Po sloučení s Tatranem Ostrava se pak ostravští basketbalisté dostali až do nejvyšší soutěže, ve které hrají nepřetržitě už prakticky 50 let. 

Za tu dobu získali 3 stříbrné medaile a 6x obsadili třetí místo. Dvakrát se pak radovali jako vítězové domácího basketbalového poháru. Od roku 1991 se samostatný basketbalový klub jmenuje BK NH Ostrava. 

Poslední ligovou medaili, kterou byl bronz, získali ostravští basketbalisté v ročníku 2012/13 Mattoni NBL. Pak nastal postupný "ústup ze slávy" a Enháčko sbíralo jen místa v druhé polovině tabulky. Nejlepší umístění posledních šesti sezón je 10. místo, na němž skončili ostravští basketbalisté také v ročníku 2021/22.

Po této sezóně odešli Ubilla, Vann, Heinzl, Antonio a Nábělek, místo nich se v Ostravě nově hlásili guardi Evan Milligan a Malik Morgan (oba USA), rozehrávači Matej Majerčák (Slovensko) a David Jakel a mladý guard Matyáš Janů (20 let). K těmto posilám se přidal také křídelník Oleksandr Belikov z Ukrajiny a od konce listopadu také pivot Sukhmail Mathon (USA), který nahradil Evana Milligana.

K hlavním tahounům celku nejmladšího trenéra KNBL Adama Cholevy patří cizinci, hlavně Bosňan Aleksandar Radukić, Malik Morgan a Sukhmail Mathon, kteří spolu se slovenským rozehrávačem Matejem Majerčákem a Ukrajincem Oleksandrem Belikovem tvoří údernou sílu Ostravy.   

"Enháčko" se po dlouhé době probojovalo do elitní nadstavbové skupiny a ani tam rozhodně není jen do počtu. Vyhrálo v ní 4 zápasy a je v současnosti na 6. místě, když jeho celková bilance je 15 výher a 14 porážek.

Ostravským se daří i v zápasech s Opavou. Nejprve v prosinci vyloupili opavskou pevnost 92:83 a výhru slavili i v odvetě v Ostravě po výsledku 77:66. I v nadstavbě byli bohužel nad naše síly, když jsme v únoru podlehli v hale Tatran 79:90. 

Chceme-li se ještě vyhnout předkolu play-off, musíme vyhrávat. Po výhře s Brnem a těsné porážce v Děčíně je před naším týmem výzva konečně v této sezóně vyhrát v derby. To si samozřejmě uvědomují i hráči a realizační tým.

"Ostrava nás již v sezóně třikrát porazila, takže jí máme co vracet. Naši motivaci zvyšuje i skutečnost, že pokud se chceme vyhnout předkolu play-off, musíme se před Ostravu dostat bodově. Doufám v sílu domácího prostředí a podporu diváků," věří fanouškům Petr Czudek.

Martin Gniadek očekává těžky boj: "Moravskoslezské derby má vždy náboj a je plné emocí. Nejinak to bude i ve středu. Po minulé prohře v Ostravě se cítíme ukřivděni a chceme urvat domácí výhru za každou cenu."

Partnerem utkání je Hypermarket Globus Opava, který pro prvních 100 fanoušků dnešního utkání připravil malé překvapení. Dále o poločase proběhne soutěž v hodu na koš o 3 dárky tohoto partnera zápasu. A navíc, každý, kdo si zakoupí u vstupu klubový zpravodaj, získá slevu 50 % na libovolný mycí program z nabídky mycí linky Globus Opava.

Věřme, že "žluté peklo" a kompletní opavský kádr rozhodnou o naší výhře. Utkání 9. kola nadstavby A1 KNBL BK Opava - NH Ostrava se hraje ve středu 22.3.2023 s tradičním začátkem v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.