12. 07. 2016

Nový formát Kooperativa NBL 2016/17

V basketbalových klubech sice nyní vládnou prázdniny, ale už je připraven ročník 2016/17 Kooperativa NBL.

V basketbalových klubech sice nyní vládnou prázdniny, ale už je připraven ročník 2016/17 Kooperativa NBL. V organizaci nejvyšší basketbalové soutěže mužů došlo ke změnám. KNBL se vrátila k modelu, který byl před třemi lety. To znamená, že soutěž bude zahájena dvoukolovou základní částí, po níž bude následovat dvoukolová nadstavba, pro kterou se týmy rozdělí na horní a dolní šestku. Nejlepší dva týmy ze spodní poloviny pak doplní horní šestku pro play-off. I tady ale dochází ke změně. Čtvrtfinále i semifinále se bude hrát na 4 vítězné zápasy místo dosavadních tří.

Ještě větší revoluce ale bude platit pro finále a boje o třetí místo. Obojí se bude hrát pouze na dva zápasy systémem doma-venku, přičemž se bude začínat na palubovce hůře postaveného celku. Rozhodovat bude celkový rozdíl skóre. Po několika sezónách zápasových úlev odehraje v novém ročníku mistrovský Nymburk plnou porci zápasů, takže nebudou žádná "volná kola". "Kompletní soutěžní program odehrají všechny kluby bez výjimky a tím dochází k výraznému zkvalitnění celé soutěže," řekl k tomuto tématu předseda Asociace ligových klubů KNBL Tomáš Kotrč.

Týmy na 9. - 12. místě sehrají dvoukolovou fázi play-out se započítáním všech dosavadních výsledků. Poslední celek pak bude hrát baráž o udržení v Kooperativa NBL s nejlepšími dvěma týmy 1. ligy. Nutno dodat, že výše uvedený systém bude platný pouze na nastávající sezónu a zvláštní komise ALK pak v prosinci předloží klubům variantu nejvhodnějšího formátu soutěže pro další sezóny.

BK Opava zahájí KNBL ročníku 2016/17 24.9.2016 domácím zápasem s týmem Sluneta Ústí nad Labem, ve 2. kole pak je 28.9.2016 na programu derby NH Ostrava - BK Opava.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.