03. 02. 2022

Ohlasy čtvrtfinále ČP Děčín - Opava

Byl to boj až do konce, ale postup do Final 4 si veze Opava

Naši basketbalisté začali dobře a v průběhu 1. poločasu vedli až o 14 bodů. Děčín ale postupně srovnával a ve čtvrtém
dějství se dostal do vední. Poslední dvě minuty ale Opava vyhrála 8:0 a mohlo se začít slavit.

Na domácí straně po konci zápasu příliš radosti nepanovalo. "My jsme se o Final 4 chtěli porvat, byla i možnost turnaj
pořádat. Prospali jsme ale první poločas, pak jsme se sice dotáhli, ale s takovýmhle soupeřem se musíme vyvarovat tak
dlouhých pasáží, kdy dává lehké koše z nájezdu, a my tam nejsme. Ke Craigovým střelám - my jsme chtěli pivota Opavy
Markussona vytáhnout dál od koše, takže to tak vyšlo. Do vnitřního území jsme nedostali pořádně balon na ostatní hráče.
Opava byla tři čtvrtiny mnohem tvrdší a agresivnější,"
konstatoval děčínský trenér Tomáš Grepl.

"Za první poločas si pochvalu nezasloužíme, dobře zakončoval Craig Osaikhwuwuomwan, ale bylo těžké, když jsme měli pouze
čtyři střelce. Ve druhém poločase jsme se zvedli, dostali jsme se zpátky do zápasu, šli jsme i do vedení, ale dnes to na
výhru nestačilo. Vyfaulování v klíčový okamžik mě mrzí, měli jsme to pak těžké, ale musíme se s tím popasovat,"
doplnil
trenéra autor 26 bodů Tomáš Pomikálek.

Na opavské straně mohla vládnout spokojenost: "My jsme v první řadě věděli, že když se domácím vyrovnáme v bojovnosti, tak
bychom měli zápas zvládnout. V první půli se nám to dařilo téměř do puntíku. Možná nám pomohlo, že hrál dobře domácí pivot
Osaikhwuwuomwan, protože se ostatní nedostali vůbec do hry. Ve třetí čtvrtině se domácí zvedli, my dělali hloupé chyby, při
timeoutu jsme se uklidňovali, abychom zůstali koncentrovaní. Samozřejmě pohlídat si doskok a udržet se v klidu. Nechtěli
jsme dělat v závěru hlouposti,"
okomentoval zápas asistent David Zach.

"Děčín alternoval na pozici čtyři, i proto, že se kluci vyfaulovali, my toho chtěli využít a to se nám podařilo. My sem jeli
vyhrát, pro diváka to byl určitě dobrý zápas, tahalo se to, domácí šli i do vedení. Ale myslím, že jak my, tak Děčín už máme
tolik odehráno, že když přijde propad, tak si z toho nic neděláme a hraje se dál. My to dneska zvládli lépe. Měli jsme
takovou horší šňůru, jednak i proto, že Čouda není na lavičce a dostávali jsme se z chřipeček,"
přidal nejlepší opavský
střelec Martin Gniadek.

A úřadujícímu hlavnímu trenérovi Kryštofu Vlčkovi určitě spadl další kámen ze srdce: "Jsem strašně rád, že jsme zápas
zvládli. Tahleta euforie z vítězství mi chyběla. Kluci hráli dobře, podařilo se nám zúročit desetidenní trénink bez zápasu.
Soupeři se rozstřílel Pomikálek, nemohli jsme ho zastavit. Koncovku jsme ale zvládli, kluci hráli chytře. Naštěstí nás
nezlomila ani jedna hloupá chyba v závěru. Už se těším, jak si po zápase dám pivo."

Opava byla lepší ve dvojkách (35/20 - 32/22) a doskocích (32 - 40), trojky i šestky byly vyrovnané. Hlavní byl ale podíl
laviček (6 - 48). Děčín totiž hrál v úzké rotaci 8 hráčů, Opava jich točila 10 včetně rekonvalescenta Kuby Slavíka a všichni také skórovali.

Náš tým zkušeně dirigoval kapitán Kuba Šiřina, který dokonce sahal po triple-double (16 bodů, 9 asistencí, 8 doskoků, val.
23). Nejlepším opavským střelcem byl Martin Gniadek (22 bodů (dvojky 7/6, trojky 4/2, šestky 5/4), 2 doskoky, 2 asistence,
val. 22). Nejužitečnějším hráčem byl ale Matty Markusson se 14 body (dvojky 7/6) a 14 doskoky (val. 27).

V dalším čtvrtfinále vyhrálo Brno nad Kolínem jasně 103:72, zápas Pardubice - USK Praha byl kvůli covidové nákaze v pražském
týmu odložen.

Na naše kluky čeká v sobotu veledůležitý zápas o druhé místo právě s Brnem, doma se představí ve středu 9.2.2022, kdy budou