27. 05. 2023

Ohlasy finále 1/23 Děčín - Opava

První krok k titulu je úspěšně za námi, vedeme s Děčínem 1 - 0

Vyrovnanou bitvu ve vyprodané děčínské "Maroldovce" rozhodli naši basketbalisté v závěru zápasu, když v poslední minutě Kuba Šiřina proměnil 7 šestek, kdežto domácí se trefili jen jednou trojkou Tomáše Pomikálka. Opavští se tak spolu s padesátkou věrných příznivců mohli radovat z prvního finálového bodu.

"První bod ve finále jsme ztratili v koncovce. Měli jsme šance a je obrovská škoda, že jsme zápas nedotáhli do vítězného konce. Vedli jsme už o osm bodů. Bohužel, naše chyby umožnily Opavě volné střely a ta to umí potrestat. My teď musíme co nejrychleji zregenerovat, zvednout hlavu a připravit se na druhý zápas," smutnil po utkání Tomáš Grepl.

To Petr Czudek mohl být spokojen: "Díky čemu jsme dnes vyhráli? Přinesli jsme si euforii a sebevědomí ze série s Nymburkem. První poločas byl z naší strany dobrý a vedli jsme o šest bodů. Ale ve třetí čtvrtce to zatuhlo a klobouk dolů před Děčínem, protože utáhl šrouby a bránil výborně. Naštěstí, když domácí v poslední čtvrtině utekli na osm bodů, stihli jsme to stáhnout a ušestkovali jsme to. Jsem za výhru rád, protože první krok je hrozně důležitý i kvůli regeneraci. Bude to takové autobusové finále, budeme jezdit sem a tam, takže potřebujeme zregenerovat."

"Dnes rozhodla týmovost Opavy, tím se prezentujeme celé play-off. Naše hra není o jednom hráči, body dokáže dávat každý. Na začátku nám pomohl Radek Farský svými vniky, Švandrlík přidal trojky a skórovali i další. Zatím nám to funguje, takže není důvod to měnit. Jsme střelecký tým a když nějaké trojky dáme, hrajeme se nám líp. Ale i když se nedaří, trenér nás furt nabádá: máš pozici, střílej. V závěru jsme dali nějaké těžké trojky, když jsme dotahovali a Děčín možná trochu znervózněl. V závěru jsme si to pak pohlídali," přidal svůj názor hrdina druhého poločasu Jakub Šiřina.

Opava měla lepší dvojky (33/15 - 23/15) a šestky (23/16 - 29/23), Děčín zase trojky (30/10 - 34/9). Měli jsme více zisků (6 - 9) a méně ztrát (15 - 14), na doskoku bylo vyrovnáno (37 - 37). Děčín těžil z rychlých protiútoků (19 - 16), Opava zase z bodech po doskoku (7 - 12). Také naše lavička přehrála tu domácí (9 - 30), když dvě třetiny děčínských bodů dala dvojice Walton a Nichols.

Po nevýrazném výkonu v první půli se po přestávce vrátil na palubovku "starý dobrý" kapitán Jakub Šiřina. Nakonec z toho bylo 20 bodů, 4 doskoky, 4 asistence a 8 získ. faulů (val. 20). Výborný zápas odehrál i další rozehrávač Radovan Kouřil (14 bodů, 1 doskok, 3 asistence, 4 zisky, val. 18), deset bodů a 8 doskoků přidal Martin Gniadek. Kuba Slavík dal sice jen 5 bodů, ale měl na kontě 10 doskoků.

V neděli 28.5.2023 na nás čeká finále č. 2., které vzhledem k přenosu České televize začíná již v 17:10 hod.!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.