23. 05. 2022

Ohlasy finále 2/22 Opava - Nymburk

Fantastická atmosféra, statečný výkon prořídlé opavské sestavy a výhra nad mistrem. To byl nedělní večer v Opavě

Skvělý nástup domácích, kteří vedli prakticky celý zápas, přerušili hosté až v 33. minutě, kdy se poprvé a naposledy dostali do vedení. S pomocí naplněné haly ale Opava úder vrátila a v hektickém závěru dovedla finále č. 2 do vítězného konce.

"Hodně to ovlivnil nepovedený začátek. Ale teď není čas hledat výmluvy, musíme se zvednout a ukázat v dalších zápasech naší sílu. Rozhodně jsme soupeře nepodcenili kvůli tomu, že je oslabený. Z mé zkušenosti vždy oslabený tým bojuje ještě více a to se dnes ukázalo. Na začátku jsme nereagovali dobře, neodpovídali jsme na jejich agresivitu a ztráceli jsme hodně míčů. tyto zápasy rozhoduje obrana a první čtvrtinu tam nebyla. To rozhodlo zápas. Pak jsme se sice vrátili do hry, šli jsme do vedení, ale těžká trojka Jurečky znovu domácí nakopla. Ale problém nebyla ta trojka, ale to, co se dělo předtím. Opava je dobrý tým a dnes hráli opravdu dobře a zasloužili si vyhrát," uznal sílu Opavy Aleksander Sekulić.

Podobně hovořil i Luboš Kovář: "Velkou roli v tom sehrál nepovedený začátek. Nevím, čím to je, ale pokaždé zde začneme takhle a dovolíme domácím šňůru a nevíme, jak se chytnout. To se nesmí stávat, aby nám začátek utekl 14:0. Všichni víme, jak to tu funguje, ale bohužel se to zas opakovalo. Za první tři minuty jsme měli snad šest ztrát, to je hrozné. Oni byli vždy ti, kdo šli do souboje jako první. To musíme změnit a být ti, kdo začnou souboje. Atmosféra jim dodala energii. Říká se, že fanoušci jsou šestý hráč na hřišti a u nich to platí trojnásob. Byla radost hrát v takové atmosféře a velký respekt k opavským fanouškům, že je takto povzbuzují. Byla škoda, že když jsme šli přes ně, do čehož jsme dali hrozně moc energie, takže pak se trefil Larry Jurečka a vrátil Opavě sebevědomí. Následně další trojka Jakuba Slavíka, která byla přímo před naší lavičkou, to se nikdy nestřílí lehce. Bohužel to zase šlo na jejich stranu a znovu se chytli fanoušci."

Stejný názor měl i Lukáš Palyza: "Začátek dal Opavě vítr do plachet, začali si věřit a hráli s energií, která nás trápila celý zápas. Já bych vůbec oslabenou sestavu Opavy nepodceňoval. Často to funguje tak, že zbytek týmu začne bojovat ještě více. Jejich tlak v obraně nás pak nutil k chybám a ztrátám a začalo se to nabalovat jako sněhová koule. Oni si připravili taktické tahy, které v prvním zápase u nás vůbec nedělali a šetřili si to na dnešek. Opavě pomohlo i to, že ve chvíli, kdy byl Kuba Šiřina hodně unavený a trochu se schoval, tak se trefili jiní a nepustili nás do trháku. Luděk Jurečka tam dal těžkou trojku, pak i Kuba Slavík. To byly momenty, které je podržely. Kdyby jim tam tohle nepadlo, tak bychom jim utekli a měli by to těžké. Takhle se chytlo třitisícové publikum a zase je začalo hnát. Celkově Opava dnes podala velmi dobrý výkon."

"Utkání se rozhodovalo hned v úvodu, kdy jsme kupili ztrátu za ztrátou. Opava za podpory fanoušků toho využila a srovnala stav série na jedna ku jedné. Dnes jsme si nezasloužili vyhrát," přidal Vojtěch Hruban.

Petr Czudek zářil spokojeností: "Úžasné vítězství. Dnes nám chybělo pět hráčů ze základní rotace. Věděl jsem, že bude plný dům, a tak jsem si jen přál, ať to není s ostudou. Ale celý tým dnes předvedl fantastický výkon, který byl korunován zaslouženým vítězstvím. Fanoušci dnes nebyli šestým hráčem, ale snad sedmým i osmým. Hnali nás dopředu celou dobu a dočkali se odměny."

"Začátek byl úžasný, vyhrávat nad Nymburkem v první čtvrtině skoro o dvacet bodů je něco neskutečného. Soupeř je ale kvalitní a my měli malou rotaci, takže nás dohnali. A pak přišla velká chvíle Larryho Jurečky, který dal důležitou trojku, skoro nemožnou. K tomu získal balon, my dali pět bodů v řadě a uklidnili se," řekl k průběhu zápasu Kryštof Vlček.

Zraněný Radovan Kouřil dodal: "To, co dnes náš tým a fanoušci dokázali, to bylo skvělé. Pod taktovkou Kuby Šiřiny to byl heroický výkon."

Úspěšnost střelby (dvojky 31/28 - 49/26, trojky 28/8 - 21/7, šestky 22/12 - 6/3) byla vcelku vyrovnaná, i když deset ztracených trestných hodů nás mohlo v koncovce hodně mrzet. Soupeře jsme přeskákali 41 - 38, měli jsme více zisků (13 - 10) a méně ztrát (18 - 19). Těžili jsme také z rychlých protiútoků (15 - 13) a bodech po doskoku (17 - 12).

Jedním z hlavních hrdinů zápasu byl Kuba Šiřina. Ten odehrál skoro 39 minut a zaznamenal 20 bodů, 2 doskoky, 6 asistencí, 4 zisky (ale i 7 ztrát) a 8 získaných faulů (val. 17). Výtečně zahrál opět Matty Markusson, který ke 13 bodům přidal 13 doskoků, 1 asistenci, 2 bloky a 7 získ. faulů. Jeho koeficient užitečnosti se zastavil na čísle 29. Larry Jurečka měl na kontě 18 bodů (trojky 7/4), 4 doskoky a 5 asistencí (val. 21). Na dvoucifernou hranici se dostali ještě s 11 body Filip Zbránek (+ 5 doskoků a 4 asistence) a Jakub Slavík (+ 7 doskoků, 5 asistencí a 4 zisky).

Na naše kluky teď čeká krátká regenerace a už v úterý finále č. 3 v Nymburce. To se hraje 24.5.2022 od 17:00 hod. a opět jej bude přenášet Česká televize. I přesto se očekává další nájezd opavských fanoušků na Nymburk.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.