25. 05. 2022

Ohlasy finále 3/22 Nymburk - Opava

Třetí finále dopadlo podle očekávání, oslabená Opava se snažila, ale Nymburk tentokrát vládl

Domácí zvítězili metodou start-cíl, když vedli celý průběh zápasu. Hostům, bez kvinteta Dragoun, Klečka, Gumbs, Kouřil a Jurečka, se v průběhu hry zranil i Kryštof Kavan, navíc dohrávali bez Kuby Slavíka, který obdržel 8 minut před koncem diskvalifikační faul.

"Je to pro nás důležité vítězství. Využili jsme soupeřových problémů, ale také jsme hráli velmi dobře, s nasazením a koncentrovaně. Začali jsme zcela opačně, než minulý zápas v Opavě. Je mi jen líto fanoušků, že museli vidět chování některých lidí, které nemělo nic společného s basketbalem. Možná s jiným sportem. Takové chování jsem ve svém životě ještě neviděl a mrzí mě, že je to některými lidmi tolerováno. 

Proto mi je líto fanoušků, že si kvůli tomu nemohli naplno užít zápas a pěkné vítězství. Každý trenér je rád, když jeho tým hraje takto, půjčuje si míč, všichni jsou zapojeni. Je to týmový sport. Od čtvrtého zápasu neočekávám nic jiného, než co jsme viděli ve druhém utkání. Ale jsem si jistý, že tentokráte na to budeme připraveni. Na jejich fanoušky a i na jejich způsob hry, který doufám, že nebude tak tolerován jako dosud. Když je faul, tak by se měl odpískat faul," neodpustil si kritiku Aleksander Sekulić.

"Chtěli jsme, aby odpověď na porážku byla co nejráznější. To se povedlo. Objektivně musíme říct, že prvních deset dvanáct minut Opava i v té okleštěné sestavě se držela a zlomili jsme to až potom. Nebyl to výprask od prvních minut. Jsou tam prvky, které Opava umí hrát a na to si musíme dát pozor. Nenechal bych se však výsledkem ukolébat. Jim se teď mohou někteří kluci vrátit do hry a u nich to zas bude jiný zápas. Dnes jsme hráli to, co chceme a co trenér Opavy nechce. Tedy že jsme si půjčovali míč. 

Bohužel ve druhém zápase těmi kombinovanými obranami a trenérskými fígly nás nutil, abychom to dali jednomu hráči a ten šel pod Markussona jako nejvyššího hráče. Oni k tomu přímo vybízejí a nechtějí aby ten pohyb balonu z naší strany byl tak pestrý jako byl dnes. Víme, že to u nás tak nepoužívají, schovávají si to až na doma a chtějí tu sérii protáhnout co nejdéle. Tady platí víc než kde jinde, že to je jen bod na 2:1 a zápas v Opavě bude úplně jiný. I z taktické stránky. A publikum je tam tak skvělé, že žene domácí hráče za limit normálních schopností. Spousta hráčů hraje nad svůj klasický výkon. Z naší strany je třeba víc chytrosti. Musíme reagovat na to, co nám Opava dává. Jsou tam z jejich strany pasti, my musíme být chytří a nenechat se do toho chytnout," přidal svůj pohled Lukáš Palyza.

Oba doplnil Petr Benda: "Hráli jsme výborně jak na obranné půlce, tak na útočné. Hráli jsme to, co chceme hrát, a podle toho vypadal výsledek. Takhle bychom chtěli hrát pokaždé, samozřejmě záleží na soupeři, co nám dovolí. Ale dnes jsme mu od první minuty vnutili naší hru. Každý tým má nějaké problémy a musí se s tím vypořádat. my také máme problémy, které se snažíme neventilovat. Opava má své problémy, my víme, že jediný, kdo u nich může hrát s míčem, je Kuba Šiřina a snažíme se toho využít. Vytváříme na něj tlak, snažíme se ho presovat, aby byl co nejrychleji unavený a neproměňoval střely. 

Snažíme se najít slabinu soupeře a to v tuto chvíli je, že mu chybí hráči na perimetru. My víme, že pokud začneme dobře, tak vyhráváme. V Opavě nám to uteklo a byli jsme trochu zaskočeni tím, jak na nás soupeř vlétl, odevzdávali jsme mu míče do rukou a i když jsme nebyli daleko od vítězství, tak jsme nakonec prohráli. Snad si teď vezmeme poučení z těch domácích zápasů a budeme hrát od začátku agresivně. To tam v Opavě na začátku nebylo. Každý v týmu si uvědomuje, o co tady jde. My jsme favorit této série, náš jediný cíl je získat titul a každý z nás ví, co pro to musíme udělat. Jsme v Nymburce proto, že jsme dobří hráči, a i když tam máme několik kluků, kteří nemají tolik zkušeností, tak s tímto tlakem se musíme vypořádat."

Petr Czudek spokojen být nemohl: "Je jedno, jestli je to o bod nebo o 45 bodů. Stav série je pořád 1-2 a my uděláme ve čtvrtém zápase vše pro to, abychom se sem ještě jednou vrátili. Zranění k play-off patří. Nemůžeme plakat, musíme do toho jít po hlavě a ti co trochu mohou hrají. Dokud nám budou zbývat dva hráči, tak budeme hrát. Uděláme vše pro to, abychom nedělali kompars Nymburku, ale uhráli co nejlepší výsledek. Není to jako dříve série ha ha, hi hi, rozdají se medaile, předá se ten hnusný pohár, co je za námi a bude konec. Ne, uděláme vše pro to, abychom udělali sérii jak má být. S emocemi, napětím, ale v rámci fair-play. 

Trochu nechápu, že se to hraje co dva dny. Zasloužilo by si to třeba středa sobota, spěchá se někam, asi někdo chce už brzy dovolenou. Musíme zregenerovat. Samozřejmě se regeneruje lépe po vyhraném zápase než po takovéto dardě. Ve čtvrtek ale budeme připravení a uděláme vše pro to, abychom tu byli v neděli zpět. Trochu tam ta frustrace je. Síly ubývají, šrámy a zranění přibývají. Myslím ale, že v Opavě hrát před plným publikem je balzám. Klukům závidím, že mohou v takové atmosféře hrát. Věřím, že i ti, co jsou na hranici a kteří by normálně nehráli, tam hrát budou."

Nymburk nás přehrál ve střelbě z pole (dvojky 49/28 - 29/11, trojky 27/13 - 36/9), v šestkách jsme tenrokrát drželi krok (20/15 - 19/16). Ztráceli jsme na doskoku (52 - 32), v ziscích (10 - 8) i ve ztrátách (13 - 19). 

Naším nejlepším střelcem byl Filip Zbránek (14 bodů, 5 doskoků, 1 asistence, val. 10), na deset bodů se dostal Jakub Slavík (+ 3 doskoky a 3 asistence). Naším nejužitečnějším hráčem byl ale Jakub Šiřina s 8 body, 2 doskoky a 6 asistencemi (val. 13).

Finále č. 3 je třeba hodit za hlavu a připravit se na to s pořadovým číslem 4. Uvidíme, jaká bude moci být ve čtvrtek naše sestava. Nikdo ale nepochybuje o tom, že šestý hráč, tedy skvělé opavské publikum, bude opět na svém místě.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.