31. 05. 2023

Ohlasy finále 3/23 Děčín - Opava

První mečbol jsme nevyužili a finálová série se vrací do Opavy

Přitom teorie hrála pro nás. Vedli jsme 2 - 0, soupeř postrádal dvě ze čtyř hlavních opor. Po nadějné první půli, kdy jsme několikrát vedli o 9 bodů, přišel zlom. Přelom druhé a třetí čtvrtiny jsme prohráli 0:13 a do vedení jsme se už nedostali. Duo Matěj Svoboda (33 bodů) a Ty Nichols (23) nás rozebralo na prvočinitele.

Tomáš Grepl mohl být spokojen: "My jsme se neskutečně semkli poté, co nám vypadli dva hráči základní sestavy. První poločas to nebylo tak dobré, protože někteří děčínští hráči stále nechápou, jak je nutné tyto zápasy hrát. Opava hrála lépe, byla všude o krok dřív a měla útočné doskoky. Ve druhém poločase to už byl ale úplně jiný příběh. Jakmile jsme vyrovnali doskakování a šli dokonce v doskoku přes ně, byli jsme velmi dobří. Kdybychom tento výkon zopakovali v Opavě, máme šanci. Ale víme, že to bude těžké."

"Hodně nám dnes chyběli zranění AJ Walton a Pomikálek, ale jak jsem už říkal před zápasem, basketbal není o dvou hráčích, což jsme dnes ukázali na hřišti. Myslím si, že to nebyl moc hezký basketbal, spíš jsme se většinu času s Opavou rvali. Také tam bylo hodně emocí. Nakonec jsme to ale urvali velikou bojovností a věřím, že jsme schopni uspět také v Opavě a vrátit sérii do Děčína.

Prvním klíčem k úspěchu bylo to, že nám Opava v první půli příliš neutekla a poločas skončil jen o dva body. Druhým klíčem bylo, že po přestávce jsme hodně zlepšili obranu, zlepšili také doskok a byli jsme kompaktnější. Opava se naopak proti naší obraně trápila. Rozhodující byl ale výkon Matěje Svobody, který dnes předvedl skvělý střelecký výkon. Máme samozřejmě velikou radost, ale ještě není konec a musíme se k tomu tak postavit. Musíme i ve čtvrtém finále bojovat až do poslední vteřiny a snad uspějeme," přidal své hodnocení Petr Macháč.

"Dnes jsme to prohráli v našich hlavách, V šatně jsme si něco říkali, ale na hřišti bylo úplně něco jiného. Nezačali jsme špatně, ale pak jsme asi čekali, že Děčín nám dá zápas jako dárek. Ale domácí se semkli, excelentní výkon podali Svoboda a Nichols a tihle dva na nás stačili. My jsme byli všude pozdě, nepůjčili jsme si balón, hráli jsme staženě a je vidět, že ten poslední krok je těžký i pro nás. Teď musíme zregenerovat, říct si, jak hrát nebudeme a doufat, že nás žluté peklo dotlačí k vytouženému titulu. Ale jak jste dnes viděli, Válečníci jsou Válečníci a mohu jim dnes jen pogratulovat," neskrýval zklamání Petr Czudek.

Děčín nás výrazně přestřílel ve dvojkách (34/23 - 36/16) a šestkách (31/22 - 29/14), trojky (27/7 - 25/7) byly vyrovnané. Měli jsme sice více zisků (2 - 5) a méně ztrát (11 - 10), ale Nymburk vládl na doskoku (46 - 33) a z toho pramenily body z druhých šancí (16 - 4) i rychlých protiútoků (13 - 5). Naše lavička sice přehrála tu děčínskou  14 - 28, ale týmové koeficienty hovoří jasně: Děčín 111, Opava 44.

Opavský střelecký prapor drželi hlavně rozehrávači. Kuba Šiřina dal 21 bodů (+ 2 doskoky, 3 asistence, 5 získ. faulů, val. 18), Radek Kouřil 13 bodů (+ 2 doskoky a 4 asistence, val. 9). Dvouciferné hranici se nejvíce přiblížil Jakub Mokráň (8 bodů, 8 doskoků, 1 asistence, 5 získ. faulů, val. 8).

Další zápas této finálové série je na programu ve čtvrtek 1.6.2023 v Opavě. Začátek tohoto utkání je hodně netradiční, začíná se až v 19:45 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.