22. 05. 2018

Ohlasy finále č. 1/18

Opava statečně bojovala v první půli a pak se utopila v trojkovém příboji Nymburku. Takové bylo první finále KNBL.

Opava statečně bojovala v první půli a pak se utopila v trojkovém příboji Nymburku. Takové bylo první finále KNBL.

Naši kluci začali výborně, dokonce v průběhu první čtvrtiny vedli o 10 bodů. Pak ale Nymburk zapnul motor na vyšší obrátky a převzal otěže zápasu. Ztráta 8 bodů po prvním poločase nebyla ale beznadějná. Nymburk sice měl trojky 19/12 proti našim 17/5 a na doskoku kraloval 20 - 10, ale měl více ztrát (9 - 4) a méně zisků (2 - 5).

Kdo čekal, že se nymburská trojkopalba po pauze zadrhne, ten se mýlil. Nakonec z toho bylo rekordních 21 trojek s úspěšností 52.5 %, když z perimetru se trefilo hned 9 domácích hráčů. Na doskoku jsme nakonec prohráli "jen" 33 - 42, bilance ztrát i zisků byla vyrovnaná.

Že rozhodovaly nejen trojky, ale i silnější rotace Nymburku, to dokládají i body lavičky - 66:32. Skvělé byly naproti tomu trestné hody Opavy. Z 23 pokusů jich naši proměnili hned 22! Nakonec si zahráli všichni opavští hráči a všichni také bodově přispěli k našim konečným 90 bodům.

"Zápas jsme velice dobře rozehráli. Na Nymburku bylo vidět, že pauza mu moc nesvědčila. Bylo ale jen otázkou času, kdy se rozjede. S útočnou hrou svého týmu jsem dnes spokojený, byli jsme odvážní. Trojek mohlo od nás padnout víc. Na druhou stranu Nymburk předvedl na tříbodové lajně opravdu excelentní výkon. Když se trefí i hráči, od kterých se to moc nečeká, potom je těžké cokoli nabídnout. 

Pro diváka to byl dobrý zápas, pro trenéry asi horší. My jsme si osahali první finálový zápas, všichni hráči, co byli zdravotně k dispozici, zasáhli do hry. Potěšilo mě i šest minut od mladých kluků Lukáše Bukovjana a Jakuba Slavíka, kteří si poprvé zahráli play-off v takové atmosféře. To je super pro ně i pro nás, pro Opavu," okomentoval zápas Petr Czudek.

"Číslo Nymburka z trojek je opravdu velké. Je to však jediný rozdílový faktor. Ve všem ostatním je to vyrovnané, ale když má Nymburk o jedenáct trojek víc než my, těžko se to zastavuje. S tím by měl dnes problém každý tým v české lize i v Lize mistrů. Těšíme se do Opavy, kde bude doufám trochu jiná atmosféra než tady," dodal Martin Gniadek.

A názor MVP zápasu Martina Kříže? "My jsme do zápasu nevstoupili podle našich představ. To, co jsme předváděli v obraně, určitě nemůžeme zopakovat v Opavě. Jak říkal Martin Gniadek, velký rozdíl bude v atmosféře. Pokud se podíváme na počet trojek, je to ten faktor, díky kterému jsme vyhráli. Na čtvrtek se musíme připravit a nesmíme dostat 90 bodů," řekl nymburský pivot.

Ani trenér Oren Amiel nebyl úplně spokojen: "V prvním poločase na nás byly vidět dva týdny bez zápasu. Nebylo to pro nás jednoduché. Celou první čtvrtinu jsme se snažili Opavu dohnat a nedařilo se nám to. Opava celou sezonu hraje krásný basketbal a dneska jsme viděli, co je důvodem, proč je teď tady a proč se dostala do finále. Ve druhé polovině jsme zlepšili obranu, hráli jsme hru, na kterou jsme zvyklí. Roli hrálo pochopitelně i procento střelby za tři body, s takovým procentem se vyhrává."

Malou ochutnávku toho, co v odvetě na oba týmy čeká, předvedli v Nymburku opavští fanoušci. Početná skupina opět neúnavně povzbuzovala, přichystala i transparent. Ve čtvrtek se určitě přidá celá opavská hala, takže se oba týmy mohou těšit na skvělou atmosféru naplněného hlediště.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.