14. 03. 2022

Ohlasy finále ČP 2021/22

Trvalo to sice 19 let, ale Opava má opět v držení Český pohár!

Ve finále naši až na dva úseky v první čtvrtině neustále vedli a i když Nymburk v závěru nebezpečně dotahoval, po proměněném nájezdu Kuby Šiřiny a ubránění následného nymburského útoku mohly naplno proběhnout oslavy.

"Emoce jsou úžasné. Zápas jsme skvěle zvládli. Vypracovali jsme si dvouciferný náskok. I když se Nymburk dokázal do utkání vrátit, vítězství jsme nepustili. Museli jsme se obejít bez nemocného Martina Gniadka, to nás ale semklo. Jsem na kluky pyšný. Moc děkujeme také fanouškům," řekl v české televizi hned po zápase kapitán Kuba Šiřina.

Plný emocí byl po zápase i Petr Czudek: "Je těžké teď popsat své pocity, protože jsme se bavili o tom, že bychom už rádi něco vyhráli. Velký respekt Nymburku, protože to je výborná organizace. Když se ale všechno sejde, můžeme je nachytat. Jsem rád, že se Nymburk soustředil na Český pohár, nemá za sebou žádný evropský. O to je to cennější. 

My jsme nastoupili dobře do zápasu, rozhodili jsme jejich pohodu. Bylo jasné, že budou stahovat. Naštěstí jsme v závěru dali nějaké trojky. Sice ta třetí čtvrtka vypadala z naší strany hůř. Byly tam volné otevřené trojky, ale to už bychom chtěli moc. Jsem hrozně šťastný na to, že ta parta mohla zvednout nad hlavu pohár. Děkuji Lounům, protože je to krásné město a bylo hezké tu být, i lidi nám fandili. Chtěl bych také poděkovat našim fanouškům, kteří za námi přijeli."

Klíčovým hráčem Opavy byl Radim Klečka, který nebyl zdravotně úplně v pořádku. "Trápí ho bolest třísel. Po zápase s Pardubicemi jsem mu řekl, zda sedá na vlak a jede domů. Řekl mi jasně, že jde hrát. Moc nám pomohl," řekl na toto téma opavský trenér.

Nymburský trenér Alexander Sekulić sportovně ocenil soupeře: "Rozhodly poslední dvě, tři minuty druhé čtvrtiny, kdy oni trefili těžké střely a nám naopak nepadly. Oni těžili z našich chyb. My jsme bohužel neměli time out, abychom to zkusili zastavit. Dostali jsme se ale zpátky do zápasu, což je hrozně těžké z mínus 18. Vezme vám to sílu a nejste úplně koncentrovaní do konce. Měli jsme tam zvolit jiná řešení. Ale to je život. Opava odehrála dobrý zápas, trefila neskutečné střely a vítězství si zaslouží."

Opava měla lepší střelbu za 2 (30/17 - 42/23) a hlavně za tři body (33/16 - 27/9), slabinou byly šestky (24/15 - 28/20). Nymburk nás sice přeskákal (30 - 46), ale zisky (12 - 5) i ztráty (13 - 16) hrály pro nás, stejně jako body laviček (29 - 23). 

Podobně jako v semifinále táhl i tentokrát Opavu Radim Klečka. S 23 body (trojky 7/4), 6 asistencemi, 4 zisky a 7 získanými fauly byl s koeficientem 30 nejužitečnějším hráčem finále a byl zaslouženě vyhlášen i nejlepším hráčem Louda Auto FINAL 4. 

Výtečně zahráli také kapitán Kuba Šiřina (16 bodů (trojky 8/4), 2 doskoky, 4 asistence) a Radovan Kouřil (12 bodů (trojky 3/2), 2 zisky). Pod košem vládl Matty Markusson (10 bodů, 15 doskoků), na deset bodů se dostal také Filip Zbránek. Stejně jako v semifinále byla ale i finálová výhra jednoznačně kolektivním dílem, na kterém mají svůj podpis také úžasní opavští fanoušci.

Dodejme ještě, že v boji o třetí místo přetlačily Pardubice Brno 79:74.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.