02. 05. 2021

Ohlasy QF 3/21 Hradec Králové - Opava

Opava proměnila v Hradci Králové hned první mečbol a je v semifinále, kde se utká s Kolínem

Sokoli nastoupili bez Baraće a Halady, ale úvod jim vyšel. První čtvrtinu vyhráli 25:20 a i když v poločase byli naši
vpřed o 4 body, domácí se drželi. Důvodem byla i hrozivá bilance Opavy z perimetru 15/0. Až po pauze se poprvé trefil
z dálky Kuba Šiřina a tím nastartoval opavskou bodovou erupci. Náš náskok narostl přes dvacet bodů a již ve třetí
čtvrtině dostali příležitost hráči z lavičky.

"Nejprve bych pogratuloval Opavě k naprosto zaslouženému postupu. Poločas byl slušný, myslím, že v tom hrálo roli to,
že Opava měla trojky 15/0. My jsme nezachytili nástup do druhého poločasu a pak už jsme i trošku odpadli mentálně a
Opava dokráčela pohodlně k vítězství. Já jsem dal prostor i hráčům z lavičky. Až se tato porážka rozleží, tak sezonu
budeme brát jako úspěšnou a já jsem teď děkoval i klukům v šatně. Opavě přeju, ať se dostane co nejdál,"
uznal sílu
Opavy trenér Sokolů Lubomír Peterka.

"Těžko se to hodnotí, prostě jsme vytuhli. To tempo, které Opava nasadila hned na začátku, bylo pro nás náročné. První
poločas jsme s ní zvládli držet krok, ale po poločase jsme odpadli fyzicky. Dělali jsme hloupé ztráty. Já sám jsem
udělal asi dvě. Přidaly se hloupé fauly a také nám hosté dali nějaké koše s fauly a najednou to skore skočilo na 15 až
20 bodů. Řekl bych, že nás prostě přeběhali.

Je to určitě nejúspěšnější sezona Hradce. Vyhráli jsme třetí místo v Českém poháru, dostali jsme se do play-off NBL a
bereme sedmé místo. To je obrovský úspěch pro hradecký basketbal a pro nás to bylo taky super, protože z baráže jsme
se dostali během tří let do play-off. Dalo nám to cenné zkušenosti, obzvláště mladým hráčům,"
doplnil trenéra
rozehrávač Lukáš Kantůrek.

"Nástup do třetí čtvrtiny ukázal, jak agresivní a jak dobrý tým jsme, protože první poločas mi přišlo, že když jsme
zjistili, že nehraje Barač s Haladou, tak jsme si mysleli, že to půjde samo, protože přece jen Hradec má úzkou rotaci
a jsou to dva podstatní hráči týmu. Všechno to bylo takové vlažné a do toho jsme měli trojky 15/0 v poločase, což se
pro náš tým, který se o trojkovou střelbu opírá, nevykrývalo lehce. Nástup do třetí čtvrtiny byl velmi dobrý a
agresivní. Půjčovali jsme si balon. Jak v obraně, tak v útoku jsme si byli schopni vyhovět a vytvořili si takový
náskok, že se potom zápas už jen dohrával,"
okomentoval průběh Kryštof Vlček.

Své postřehy přidal i kapitán Jakub Šiřina: "Z naší strany špatný vstup do utkání a celkově do prvního poločasu. Hráli
jsme vlažně a mysleli jsme si, že Hradec to jenom odchodí a my vyhrajeme snadno, ale opak byl pravdou. Nám tam navíc
nepadly i nějaké trojky. Rozhodl náš vstup do třetí čtvrtiny, kdy jsme šli přes domácí, vytvořili si náskok a
zlepšenou hrou na útočné polovině jsme utkání vyhráli, ale myslím si, že na naší hře je co zlepšovat, protože s
takovým přístupem nebo s takovou hrou budeme mít velké problémy v semifinále.

Každopádně gratuluju Hradci k historicky nejúspěšnější sezoně, a ať se mu daří i v té další. Hradec vložil všechny
svoje síly a energii, co měl, do prvního zápasu. Tam předvedl velmi dobrý výkon. Bylo na něm vidět, že hrál bez tlaku
a uvolněně. Pro něj byl úspěch už to čtvrtfinále, takže hrál uvolněně, naopak my jsme museli vyhrávat a potvrdit roli
favorita a to nás možná i trošku svazovalo. První zápas byl ze strany Hradce asi nejdramatičtější z pohledu výsledku a
pak už rozhodla naše širší rotace, ale přesto ten výkon někdy nebyl takový, jak jsme si představovali."

Nejlepším střelcem Opavy byl Jakub Slavík (17 bodů, 5 doskoků), který byl spolu s Kubou Šiřinou (14 bodů, 4 doskoky, 7
asistencí) a ratingem 21 nejlepším hráčem zápasu. Jen jediný bod chyběl k double-double Mirkovi Kvapilovi (9 bodů, 11
doskoků).

Opava výrazně Hradec přeskákala (50 - 27, z toho útočné 18 - 6), byla lepší ve dvojkách (43/30 - 32/16),jen trojková
střelba nám, jak již bylo řečeno, tentokrát moc nešla (32/6). Zlepšila se ale naše čtvrtfinálová slabina, kterou byly
trestné hody, jejichž bilance byla tentokrát 19/17. Výrazný byl také rozdíl v přínosu laviček: 43 - 9.

Jsme tedy v semifinále, kde se utkáme s Kolínem. Nyní je třeba dobře zregenerovat, vyléčit drobná zranění a připravit
se na souboje s Medvědy. Semifinále se hraje opět ve formátu 2-2-1, o přesných termínech vás budeme včas informovat.