23. 04. 2022

Ohlasy QF 4/22 USK - Opava

Pražská mise splněna, Opava má tři mečboly

Trenér USK Josh King se musel obejít bez Kyla Mangyse, zato naše lavička měla posilu v osobě Petra Kivorchiana. A Opavu vydatně podpořil i šestý hráč, tedy skvělí fanoušci, kteří vytvořili našemu týmu prakticky domácí prostředí.

Zápas ale nebyl tak jasný, jako den předtím. Ve druhém dějství se USK dostal dokonce do osmibodové převahy, ale naši se šňůrou 13:0 dostali opět před domácí a své vedení už nepustili.

"Opava získala dvě výhry i bez Šiřiny. Naši hráči dnes hráli tvrději než včera. Kdybychom takhle hráli to první utkání, mohlo to vypadat jinak. Hráli jsme bez Mangase a hráči si zaslouží kredit za to, co odvedli pro tým. Řekl jsem jim to v šatně. Byli jsme jim soupeřem, bojovali jsme. Štěrba dnes hrál skvěle. Dobré minuty pro naše nemladší hráče, kteří zítra hrají play-off U19. Série není u konce, jedeme v pondělí do Opavy a pokusíme se znovu vyhrát," chválil i přes porážku své svěřence Joshua King.

"Vstoupili jsme do zápasu dobře. Před koncem prvního poločasu jsme měli vedení 7 bodů. Potom se Opava dostala na plus 5. Celý zápas jsme měli problémy s Markussonem, na kterého jsme neměli odpověď. Když nedal, tak si to doskočil a dopíchl to. To byl největší problém. Když jsme nakonec dotahovali, tak to byl risk a jejich střelci nás potrestali," přidal své postřehy Ondřej Švec.

Kryštof Vlček mohl být spokojen: "V prvním poločase nás trápil West, který trefoval těžké střely. V druhém poločase jsme na něj nasadili Gumbse, který na něm odvedl výbornou práci v obraně. Naopak se chytli Švec s Vlkem, kteří odehráli výborné utkání a na to jak jsou mladí, tak podali životní výkony. V play-off to přeci jen je jiná hra. U nás hodně hráčů hrálo dobře, každý jinou pasáž. Honza Švandrlík, kterému to nějaký čas moc nešlo, nás v jednu chvíli zachránil trojkami, útočným doskokem a košem. Já jsme rád, že všichni na tom mají podíl a ta výhra byla týmová."

"Klobouk dolů před našimi fanoušky. Dnes přijela další skupinka autobusem. Domácích hráčů mi bylo místy líto, že takovou podporu nemají. Naši fandové rozjeli i mexické vlny, za to jim patří velký dík," dodal ještě Krik.

"Dneska to bylo velmi těžké. Oběma týmům chyběli klíčoví hráči. My jsme měli herní plán dostat to na Markussona, který je tady suverénně nejvyšší a z toho těžit. To se nám podařilo a tím pádem jsme to dotáhli do vítězného konce," popsal jednu z příčin výhry Jan Švandlík.

Úspěšnost střelby byla tentokrát vcelku vyrovnaná (dvojky 37/20 - 46/24, trojky 28/8 - 25/8, šestky 19/12 - 33/20). Rozhodovalo se na doskoku, který naši suverénně ovládli 32 - 53. Z toho pramenily body z druhých šancí (9 - 26), navíc naše lavička přispěla více (17 - 32) než ta pražská. Bilance zisků (7 - 7) a ztrát (12 - 15) byly vcelku vyrovnané. Jen velké množství zahozených trestných hodů by se nám mohlo v budoucnu vymstít.

Zápas měl na opavské straně tři hlavní hrdiny. Prvním byl tradičně Mattias Markusson, který k 27 bodům přidal 14 doskoků, 8 získaných faulů a 3 bloky (val. 34). Svůj nejlepší sezónní výkon podal Filip Zbránek: 22 bodů, 3 doskoky, 3 zisky, 7 získaných faulů, val. 25. Tím třetím hrdinou byl Radek Kouřil. Na něm při neúčasti Kuby Šiřiny ležela váha na rozehrávce a ač se domácí snažili všemi prostředky mu tuto úlohu co nejvíce znepříjemnit, s pomocí Keenana Gumbse a Luďka Jurečky obstál na výbornou. Stačil k tomu přidat 4 body, 10 doskoků a 6 asistencí. 

Opava má tedy tři zápasy na jednu výhru a tím také na postoup do semifinále KNBL 2021/22. Věřme, že se to podaří již v pondělí 25.4.2022, kdy se v Opavě odehraje čtvrtfinále č. 5. Zápas začíná v 18:00 hod. a hráči i realizační tým věří, že fanoušci opět vytvoří pověstné žluté peklo a dotlačí opavský celek k postupu. 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.