19. 05. 2023

Ohlasy semifinále 5/23 Nymburk - Opava

První mečbol Opava neproměnila, Nymburk snižuje na 3 - 2

Po vyrovnané první čtvrtině se domácí šňůrou 14 bodů v řadě dostali do dvouciferného vedení a to už, až na malé výjimky, nepustili. Ani výrazná podpora opavských fanoušků tentokrát nepomohla.

"Koncentrace, sebevědomí a bojovnost, to bylo to, co nás dnes zdobilo. Chci hráčům dát velký kredit za to, jak hráli, protože to opravdu nebyla snadná situace hrát za stavu 1-3 doma proti silné a rozehrané Opavě. Ale zvládli to. A chtěl bych poděkovat fanouškům, že přišli a chtěli nás podpořit, přestože tady na takovou situaci není nikdo zvyklý. Hodně nám pomohli. Teď tu máme zápas číslo šest v Opavě a musíme se na něj připravit podobně. Byl bych rád, abychom se sem v pondělí vrátili na sedmý zápas, protože věřím, že pak by tu hala byla plná a byl by to moc hezký zápas," pochvaloval si po zápase Láďa Sokolovský.

"Velkým rozdílem byl vstup do zápasu. Velkou energii nám tam dodal Kuba Tůma, který vstoupil do zápasu úplně jinak, než my v předchozích zápasech. Pak se nám z lavičky vstupovalo do zápasu jinak. Energie byla výborná, všichni jsme drželi spolu a zastavili jsme i jejich útočný doskok. Když takhle budeme hrát i v dalších zápasech, tak by to mohlo vyjít, i když všichni víme, že v Opavě nás čeká těžší krok. 

Nate Watson byl pro nás hodně důležitý podobně jako v prvním zápase. Dominoval pod košem. Přesně tohle od něj potřebujeme. Také na něm pivoti soupeře sbírali fauly. Pokud bude hrát takhle, tak budeme těžko k poražení. Mě ty předchozí zápasy moc nevyšly, jsem rád, že jsem to dnes napravil, ale musím to potvrdit i v tom šestém zápase. Dnes jsme chtěli vyslat nějakou zprávu a myslím, že se to celkem povedlo," byl po utkání rovněž spokojen nejlepší nymburský střelec Ondřej Sehnal.

Trochu opačné pocity měl pochopitelně Kryštof Vlček: "V dnešním zápase jsme na rozdíl od zápasů v Opavě netrefili tolik trojek a Nymburk měl více jednoduchých košů z rychlého protiútoku v prvním poločase. K tomu přidali dost bodů z druhých šancí. Chyběly nám některé základní věci, o které jsme se před několika dny opírali. Věřím, že se zase o ně v sobotu zase opírat budeme. Kdyby mi někdo před sérii řekl, že budeme z Nymburka odjíždět za stavu 3-2 pro nás, bral bych to všema deseti. Teď jsme trochu zklamaní, ale stále jsme na tahu my. 

Zápas v sobotu je pro mě vlastně nová informace. Myslel jsem si, že to dneska urveme. Zápas v Opavě bude úplně jiný, protože kulisa bude úplně šílená. I dneska to bylo vynikající. Naši diváci seděli za námi a moc dobře jsme je vnímali. Já jsem snad takovou kulisu v Nymburce ani nezažil. Možná to na nás vyvíjelo trochu tlak, měli jsme svázané ruce. Hodně lidí si bralo kvůli tomu dovolenou a my jsme jim to chtěli vrátit. Dneska nám dělal trochu problémy Watson a jsem rád, že to bylo dneska. Věřím, že ho jsme schopni doma eliminovat. Kdyby se rozehráli jiní hráči, zastavovali by se hůř."

"Největší rozdíl mezi posledními dvěma zápasy byl v přístupu a energii. V prvním poločase jsme vůbec nedělali to, co jsme si řekli. Neměli jsme energii na doskoku, netahali jsme balón rychle dopředu a to byl hlavní rozdíl. Pevně věřím, že se teď semkneme a zase dáme hlavy nahoru. Je to série, musíme se oklepat. Spláchnout to ze sebe ve sprchách a připravit se na sobotní duel. Věříme, že nás zase přijde povzbudit plná hala a že zápas a tím celou sérii dotáhneme do vítězného konce. Jestli byl dnešní zápas tvrdý? Jde o hodně, jde o finále a možná bych čekal, že to od začátku série bude daleko tvrdší. Teď se to stupňuje a je jasné, že to bude tvrdší a tvrdší. Únava se kumuluje, fauly přicházejí a jsou tvrdé a bude to tak dále," doplnil Krika Radek Farský.

Stejně jako Opava semifinále č. 4 ovládl páté semifinále Nymburk. Ten měl lepší dvojky (41/19 - 24/10) a trojky (29/10 - 31/8), v šestkách se oba týmy předháněly v jejich zahazování (35/22 - 39/26). Domácí byli lepší na doskoku (50 - 41), měli více zisků (9 - 5) a méně ztrát (11 - 18). Trestali nás z rychlých protiútoků (23 - 5) i v bodech po doskocích (20 - 8). I nymburská lavička tentokrát přehrála tu naši poměrem 38 - 34.

Opava měla jen dva dvouciferné střelce v osobách Jakuba Šiřiny (10 bodů, 4 doskoky, 3 asistence) a Kuby Slavíka (10 bodů, 3 doskoky, 2 asistence). Nejvyšší koeficient užitečnosti (val. 10) měl z opavských hráčů Larry Jurečka (8 bodů, z toho trojky 4/2 a TH 2/2, 4 doskoky).

Na naše basketbalisty teď čeká druhý semifinálový mečbol v podobě sobotního domácího zápasu s Nymburkem. Bude to pro Opavu asi jedno z nejdůležitějších utkání letošního play-off. Proto se očekává opět naplněná hala a další díl žlutého pekla. Přijďte naše kluky povzbudit!

Semifinále č. 6/23 BK Opava - ERA Basketball Nymburk se hraje v sobotu 20.5.2023, začíná se v obvyklých 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.