23. 05. 2023

Ohlasy semifinále 7/23 Nymburk - Opava

Opava je opět ve finále, Nymburk bude hrát o bronz!

Předem nevíš! Heslo letošního play-off se naplnilo, stal se Čoudou před zápasem nastiňovaný zázrak. Opava podruhé v semifinále vyloupila Nymburk a zaslouženě si zahraje o titul.

Petr Czudek vymyslel výbornou taktiku se zónou a naši kluci ji dodrželi. Vlétli do utkání velmi odhodlaně a nepustili soupeře ani jednou do vedení. Ještě ve druhé čtvrtině Nymburk dvakrát vyrovnal, ale to bylo vše. Pak už opavský náskok vystoupal až na 17 bodů a naše výprava včetně početné skupiny opavských fanoušků se mohla radovat.

"Za stavu 1-3 nás spousta lidí odepsala. I na hráčích bylo vidět, že jsou uvolněnější, nebyl tam ten tlak, který přišel dnes v posledním zápase. Bohužel se nám tam vrátily chyby, dostali jsme se pod tlak, začali jsme přecházet pozice a předržovali jsme míč. Nemohu říct, že by kluci nebojovali, to v žádném případě, ale svázal nás nepovedený začátek zápasu. Ten konečný rozdíl 15 bodů neodpovídá průběhu zápasu. Když to bylo o osm bodů, tak jsme měli dvakrát možnost se ještě přiblížit, ale místo koše jsme ztratili míč. Pak už to bylo z naší strany vabank.

Skončila šňůra 18 titulů, budu pod tím podepsaný já, což jsem nechtěl, ale tak to ve sportu chodí. Těžko ale budete hledat někoho, koho to mrzí víc než mě. Možná si díky tomu uvědomíme, co to ve sportu znamená získat 18 titulů za sebou. Hodně lidí si to asi uvědomilo, když jsme prohrávali 1:3 na zápasy a začali basketem tady opět žít. Kdy naposledy jsme tu měli na semifinále plnou halu. Za to jsem rád a moc děkuji fanouškům za podporu. Teď musíme zvednout hlavu a jít dál," řekl po utkání Ladislav Sokolovský.

Martin Kříž neskrýval zklamání: "Zklamání, smutek. Je to těžké pro mě hodnotit. Dnes to prostě nebyl náš zápas. Jsem tu přes deset let a je to pro mě první zkušenost tohoto kalibru. Ukázalo se, že sedmý zápas je sedmý zápas. Oba týmy měly šanci padesát na padesát. Od nás to byl jiný výkon než v těch předchozích dvou zápasech, ale neřekl bych, že to bylo nasazením. Nechali jsme tam všechno, ale nebyli jsme schopni si poradit s opavským střídáním zónových obran, když jsme neměli úspěšnost ve střelbě z dálky. K tomu jsem si nepohlídali doskok. Jedenáct útočných doskoků za poločas je hrozně moc. Tato sezona není úspěšná, ale v boji o bronz to budeme chtít alespoň trochu napravit a uděláme vše pro to, abychom tu sérii vyhráli."

"Porazili jsme Nymburk v sérii čtyřikrát. Kdo to má? Po těch dvou porážkách bylo pro mě těžké se srovnat s tím, že jsme dovolili Nymburku srovnat sérii, tým je v tomto mentálně silnější než já. Když vidíte tolik natěšených fanoušků a nedáte jim to, co čekali, tak jsem byl hodně zklamaný. Ale v autobuse sem byla pohoda, protože jsme si uvědomovali, že se nemáme za co stydět, protože sezóna to byla dlouho nepovedená a teď to prostě zkusíme. A ono to vyšlo. Dnes bylo vidět, že se Nymburk trochu zalekl, byl strnulý a my to po vzoru Realu Madrid uzónovali až k postupu," popsal své pocity Petr Czudek.

"Přijeli jsme s herním plánem a podle toho to vypadalo na hřišti. Měli jsme celý zápas pod kontrolou a Nymburk místy nevěděl, co proti té naší zónové obraně hrát, když se netrefoval. My naopak měli jednoduché akce hoď a běž a to často fungovalo. A také rozhodl doskok, který jsme měli výrazně lepší než v předchozích zápasech," rozebral průběh Kuba Šiřina.

Opava předčila Nymburk ve střelbě (dvojky 35/18 - 37/20, trojky 33/7 - 27/8, TH 18/9 - 28/17) i na doskoku (38 - 51). Bilance zisků (6 - 8) i ztrát (8 - 8) byly prakticky vyrovnané stejně jako body z rychlých protiútoků (10 - 12) a druhých šancí (13 - 15). Nymburská lavička předčila tu naši 36 - 22, přesto týmový koeficient hovoří jasně: Nymburk 64, Opava 106.

Náš tým opět skvěle vedl jeho kapitán Jakub Šiřina. K 15 bodům přidal 4 doskoky, 5 asistencí, 2 zisky a 8 získaných faulů (val. 24). Velký zápas odehrál i Kuba Slavík, který kromě 15 bodů zaznamenal 8 doskoků (val. 20), nestárnoucí Larry Jurečka přispěl 14 body (trojky 6/4), stejný bodový účet měl i Radek Kouřil (+ 6 doskoků a 2 asistence), Jakub Mokráň ke 12 bodům přidal i 7 doskoků a 2 asistence (val. 17). 

Výhra ale byla kolektivním dílem, skvěle fungovala naše obrana. Ta například udržela jednu z hlavních nymburských opor Martina Kříže na nula bodech. V nymburské hale byla konečně ta správná atmosféra, ale postupem času byla slyšet hlavně žlutá opavská enkláva. Cestu do hlediště si našlo hodně přes sto opavských fanoušků, kteří opět vytvořili svému týmu prakticky domácí prostředí. Děkujeme!

Zasloužené oslavy ale dneškem končí, již v pátek na nás čeká první finále v Děčíně. I ten se do boje o titul prokousal až v sedmém zápase a vyřadil Pardubice 4 - 3. Má sice výhodu domácího prostředí, ale to měli v Brně i Nymburku také. Všechno je otevřené, šance jsou padesát na padesát a navíc: PŔEDEM NEVÍŠ!!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.