03. 05. 2018

Ohlasy semifinále č. 1/18

Neoblíbená hala na Dašické, neoblíbené televizní kamery. Přesto Opava slaví první výhru v semifinále.

Kromě bojovnosti a dobře nastavených hlav bylo v utkání několik rozhodujících faktorů. Opava se vyrovnala Pardubicím na doskoku, dokonce měla nakonec poměrem 52 - 49 mírně navrch, když Mirek Kvapil k tomu přispěl 8 doskoky. Dále pak ničila domácí trojkovou střelbou. Zatímco hosté měli úspěšnost 30.8 % (39/12), Pardubice pouze 16.7 % (18/3). A to opavský snajpr Luděk "Larry" Jurečka měl tentokrát bilanci 5/0.

Pardubice také spáchaly o 50 % více ztrát (15 - 10), i když na body z rychlých protiútoků vyhrály 17:5 a na body z druhých šancí  12:8. Ostatní parametry byly vyrovnané. Opava v průběhu třetí čtvrtiny vedla až o 18 bodů, Pardubice mohutným náporem na přelomu čtvrtin stáhly až na rozdíl bodů dvou, ale víc jim hosté nedovolili.

"Nám se opět nepodařil vstup do série tak, jak jsme si představovali. Nebyli jsme dostatečně agresivní, hlavně v obraně, nechali jsme Opavě hodně jednoduchých situací 1 na 1. Nepomáhali jsme si ze slabé strany, hostům dobře putoval míč a do poločasu trefili 8 trojek. Toto jsme chtěli eliminovat, ale bohužel se to nepodařilo.

Ve třetí čtvrtině, za stavu minus 18, jsme přešli do větší agresivity a v tom okamžiku se naše hra zvedla. Dotáhli jsme se na dva body, za tohoto stavu jsme ještě dvakrát ubránili, ale bohužel jsme nevyřešili dobře přechod dopředu a přišly ztráty. Opava pak přidala nějaké body, zklidnila se, rozdíl opět narostl a v závěru si to pohlídala. Byla vidět velká zkušenost hlavně jejích rozehrávačů," okomentoval utkání pardubický trenér Tomáš Bartošek.

To Petr Czudek mohl být po zápase spokojen: "Zápas ovlivnily dvě věci: my jsme měli dlouhou pauzu a soupeř hrál těžkou čtvrtfinálovou sérii. Bylo to o tom, kdo z toho co vytěží. V první čtvrtině jsme dělali hloupé chyby. V útoku to bylo dobré, ale nekoncentrovaností v obraně jsme dávali soupeři dárky v podobě košů s faulem. Věděli jsme, že Pardubice mají výborné vstupy do druhých poločasů, ale myslím, že jsme 3. čtvrtinu zvládli výborně a získali jsme náskok až 18 bodů. Domácí nic nevzdali, snížili sestavu, hráli na hranici rizika a dostali se zpátky do zápasu. Jsem rád, že jsme nezpanikařili, dali důležité koše a zápas dovedli do vítězného konce."

"Byl to boj, hrálo se 9 na 9. Jsem rád, že se nám podařil vstup do série, ale nic to neznamená, je to jenom první zápas. Zítra je úplně jiný den, začne se za stavu 0-0, my budeme muset rychle zregenerovat a potvrdit tento výkon. Za MVP zápasu volím Rosťu Dragouna, který odehrál výborný zápas, dařilo se mu v útoku a v obraně znechutil hru Spearmanovi. Svůj úkol, který dostal, splnil na jedničku s hvězdičkou," dodal ještě opavský trenér.

A názor nejužitečnějšího hráče? "V prvním poločase jsme zaostávali na útočném doskoku, dávali jsme Pardubicím hodně druhých šancí. Naštěstí se nám dařilo v útoku a drželi jsme se ve vedení. Pohlídali jsme si začátek druhého poločasu, ovšem na konci třetí čtvrtiny se rozdíl dostal po našich hloupých ztrátách na 7 bodů. Celkově jsme ubránili Spearmana, měli jsme trošku štěstí, že v poslední čtvrtině netrefil nějaké trojky. Věřím, že se nám podaří vyhrát i zítra," zhodnotil utkání Rostislav Dragoun.

Druhý zápas čeká na oba soupeře  v Pardubicích již dnes, tedy 3.5.2018. Začíná se opět v 18:00 hod. Naši kluci budou mít určitě ještě větší podporu příznivců než včera. Statečný výkon opavských fanoušků pod vedením Ivo Harazima by měl podpořit vypravený autobus. Věřme, že cesta domů bude veselá.