04. 05. 2018

Ohlasy semifinále č. 2/18

Dva zápasy v Pardubicích, dvě výhry pro Opavu. Před "opavským dvojzápasem" velmi nadějná bilance.

Naši kluci ve druhém zápase začali ještě lépe než v tom prvním. Kromě úvodních dvou minut si drželi vedení, které se tentokrát vyšplhalo v průběhu druhé čtvrtiny až na 23 bodů. Ani nyní to sice Pardubice nezabalily, ale Opava je nepustila do menšího než sedmibodového kontaktu a připsala si druhou výhru.

Na doskoku jsme sice poměrně výrazně prohráli (30 - 48), ale velkou měrou ke konečnému výsledku přispěly zisky a ztráty. Tam byl rozdíl ještě výraznější než ve středu. Na 8 ztrát Opavy jich Beksa ve čtvrtek vyrobila hned 20 a naši trestali, když skóre z rychlých protiútoků bylo 17:7.

Trojky tentokrát nebyly velkou zbraní ani jednoho celku a v úspěšnosti šestek to u Opavy pokulhávalo (18/11, t.j. 61 %), ale velký rozdíl byl ve střelbě dvojek. Pardubice se nedostaly přes 40 % (43/17), kdežto naši basketbalisté atakovali hranici 60 % (41/24).

Projevila se i síla naší lavičky. Nejlepším hráčem zápasu se stal Mirek Kvapil, který odehrál jeden ze svých nejlepších zápasů v dresu A-týmu. Opavský odchovanec zatížil konto soupeře 17 body a přidal i 10 doskoků. Pochválit je ale nutno všechny, třeba Kryštof Vlček bojoval na hranici sebeobětování o každý míč a přidal i 5 bodů. Opavská lavička celkově porazila tu pardubickou 39:27.

Trenér Tomáš Bartošek po utkání spokojený pochopitelně nebyl: "Nepodařil se nám vstup do utkání. Nebyli jsme tak agresivní jako soupeř, udělali jsme mnoho chyb, mnoho ztrát, 12 bodů pro Opavu po našich ztrátách bylo hrozně moc. Opavě vydařený začátek dodal velké sebevědomí. Ve druhém poločase jsme dřeli v obraně, bojovali jsme, nutili jsme soupeře k těžkým střelám, ale v útoku se nám bohužel nedaří tak, jak bychom si představovali.

Neproměňovali jsme šance, které jsme si vytvořili, je to už druhý zápas po sobě, kdy jsme dali kolem 60 bodů, což je hrozně málo. Základní problém je, že i když ubráníme tři útoky Opavy, sami čtyři nebo pět neproměníme. Je to způsobeno i obranou Opavy, která hraje v nižší sestavě, její hráči jsou rychlí, silní, přebírají nás. Nám však chybí klid ve finální fázi."

To Petr Czudek na tom byl o mnoho lépe, přesto nepropadal bezbřehému optimismu. "Byl to pro nás těžký zápas, protože uspokojení ze včerejška tam samozřejmě bylo, ale řekli jsme si, že včera byla v naší hře hluchá místa a dnes jsme si to vzali k srdci. První čtvrtina byla z naší strany výborná. Snížili jsme sestavu, byli jsme běhavější. Spoléhali jsme na to, že budeme rotovat v deseti lidech, že budeme mít víc sil a to se ukázalo.

Klobouk dolů před Pardubicemi, šly do toho až do konce. Zagresivnily hru, naštěstí nám zahrál výborně Míra Kvapil, který nejenom že doskakoval, ale dával i důležité body, výborné momenty měl i Kryštof Vlček, který včera vůbec nehrál. To nás trošku semklo. Můj pocit je takový, že jsme byli týmovější a víc jsme si věřili než Pardubice. Pořád je to ale 2-0. Jedeme domů a je na nás, jestli potvrdíme domácí půdu nebo ne," řekl po utkání opavský trenér.

MVP zápasu Mirek Kvapil byl stručný: "Jsem rád za vítězství. Říkali jsme si, že bychom rádi zopakovali včerejší nástup do třetí čtvrtiny, což se nám povedlo. Zápas jsme začali tak jako včera druhý poločas. Důležité bylo, že jsme plnili pokyny, které jsme měli, včetně toho, že jsme se drželi na doskoku. Vedení 2-0 je super!"

Velký dík patří znovu opavským fanouškům. Ti opět povzbuzovali přes pardubickou přesilu své oblíbence a nakonec s nimi mohli oslavit druhý semifinálový bod. Nyní je třeba, aby se k nim přidali i ti, kteří ven nejeli. Nic totiž není ještě rozhodnuto. "Nebudeme stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko. Pojedeme na horkou opavskou půdu, kde nás nečeká nic lehkého, ale my nic nevzdáváme," řekl hned po zápase pardubický pivot Radek Nečas.

Věřme, že se splní přání Radima Klečky, podle kterého by návštěva 2500 diváků na semifinálové zápasy mohla být reálná. Naši basketbalisté pro to v Pardubicích udělali maximum.