11. 05. 2022

Ohlasy SF 5/22 Opava - Brno

A je to tady, Opava vybojovala další ligové finále!

Před rekordní návštěvou tohoto ročníku KNBL začali naši basketbalisté skvěle a po 5 minutách vedli 15:0. Ještě na konci první půle byl náš náskok vysoký, ale přelom třetí a čtvrté čtvrtiny přinesl opavský výpadek a Brno se dokonce dostalo do vedení. Pod taktovkou Kuby Šiřiny ale Opava zase nahodila motory a za frenetického jásotu naplněné haly mohly začít oslavy postupu do finále.

"Gratuluji Opavě a Petrovi Czudkovi k postupu, který byl zasloužený. Opavští měli širší rotaci a to rozhodlo. Mimo úvodního utkání jsme byli Opavě vyrovnaným soupeřem a za to patří našim klukům poděkování. Ani dnes, když prohrávali o dvacet bodů, tak utkání nezabalili a dostali se dokonce do vedení. Myslím, že domácí se trochu lekli, ale mají Kubu Šiřinu. Ten tým uklidnil a Opava si pak koncovku před fantastickými diváky pohlídala," vysekl poklonu opavským hráčům i divákům Lubomír Růžička.

"Opava postoupila zaslouženě a potvrdila druhé místo v tabulce po nadstavbové části. My teď máme za cíl bronzové medaile a musíme se připravit na SLUNETU. Doufám, že vyléčíme šrámy a svého cíle dosáhneme," dodal kapitán Brna Jakub Krakovič.

Petr Czudek, poté co podstoupil lázeň od svých hráčů, řekl: "Dnes se opět potvrdilo, že poslední krok je nejtěžší. Po snadném vedení o dvacet  bodů v první polovině přišla šňůra hostů a rázem to bylo plus bod pro Brno. Naštěstí se nám povedl závěr, kdy jsme výbornou obranou soupeři nic nedovolili. Jdeme do finále a jen doufám, že Gumbs bude v pořádku."

"Vlítli jsme na Brno jako uragán, ale neskutečné polevení ve třetí čtvrtce mohlo být fatální. Naštěstí jsme to dotáhli k docela vysokému vítězství. Samozřejmě, že k výhře nám hodně pomohli vynikající fanoušci a jsme strašně rádi, že jsme to dneska ukončili. Sérii rozhodlo naše jedno vítězství v Brně. Po vítězství nad Nymburkem ve finále Českého poháru nemůžeme očekávat, že nás soupeř podcení, ale uděláme vše pro to, abychom mu finále zkomplikovali," přidal svůj pohled opavský kapitán Jakub Šiřina.

Úspěšnost střelby byla vcelku vyrovnaná (dvojky 50/28 - 43/23, trojky 24/5 - 28/3, šestky, ve kterých jsme opět propadli pak 23/12 - 16/11). Brno jsme ale těsně přeskákali 49 - 45, z čehož pramenily body z druhých šancí (17 - 8). Měli jsme také více zisků (9 - 7) a méně ztrát (11 - 14). V bodech laviček vládlo Brno (23 - 51). 

Pod oběma koši hrál opět prim Mattias Markusson. Švédský obr si připsal 20 bodů (dvojky 12/9), 12 doskoků (val. 28) a zaznamenal 27. double-double v opavském dresu. Martin Gniadek přidal 14 bodů, 5 doskoků a 5 asistencí (val. 18), Radovan Kouřil pak 9 bodů, 5 doskoků a 4 asistence. Za zmínku stojí také 7 doskoků (a 7 bodů) Kuby Slavíka.

Speciální ocenění ale zasluhuje Jakub Šiřina. Ten byl i podle hodnocení trenérů po zápase hlavním strůjcem opavské výhry a hlavně "zmrtvýchvstání" našeho týmu v posledním dějství. Svůj výkon doplnil 15 body, 3 doskoky a 6 asistencemi (val. 17).

Vytoužené finále je tedy opět realitou a opět vyzveme Nymburk. Velkým stínem večera je ale zranění Keenana Gumbse, který po zákroku Huntera Mickelsona skončil v bolestech na zemi. Věřme, že podezření na zlomené zápěstí se nepotvrdí a Keenan bude moci proti mistrovi nastoupit. 

Boje o titul začnou v pátek 20.5.2022 v Nymburku, do Opavy se série podívá hned v neděli 22.5.2022. Hraje se na 3 vítězné zápasy.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.