09. 12. 2022

Ohlasy zápasu 12/23 Nymburk - Opava

Statečný boj, vedení o 17 bodů, přesto porážka. Opava nestačila na Nymburk

Do kádru se obětavě vrátili Kuba Šiřina a také Mirek Kvapil, který v týdnu bojoval s virózou. Chyběli stále Dontay Bassett a Radek Kouřil. Přesto si naši vedli výtečně a po vyhrané první čtvrtce si v té druhé vypracovali náskok 17 bodů. Nymburk pak zapnul na vyšší obrátky, našim se přestalo dařit také střelecky a i když jsme v 36. minutě dotáhli zpět na -3, mistr si výhru pohlídal.

Přesto nebyl po zápase trenér Namburku Ladislav Sokolovský spokojen: "Netoužím hrát takové zápasy a stále obracet skóre proti týmům, které přijedou v pohodě a bez tlaku. Lidé mohli vidět, že jsme druhý poločas hráli úplně s jiným nasazením než ten první. A je otázka, zda je to chyba nás trenérů, že nedokážeme hráče na zápas namotivovat, nebo zda to hráči podcení. 

Jen nasazením ve druhé půli jsme to otočili. Získali jsme doskoky, nedovolili jsme jim tolik volných střel a pak jsme dávali spoustu bodů z protiútoků. Přitom jsme ve druhé půli dali jen dvě trojky a zapařili jsme spoustu situací a při útocích dva na jednoho jsme to házeli soupeři do ruky. Dali jsem 90 bodů, i když jsme se zas tolik netrefovali. Ale je to celé o tom nasazení, které tam v první půli nebylo. Krev do žil nám vlilo, že jsme to ještě do poločasu snížili. Hráči v šatně pochopili, že to takhle dál nejde. Nemůžeme se takto prezentovat před našimi fanoušky a už jen kvůli nim musíme hrát s nasazením. První poločas nesnesl naše měřítka."

"Neustále pracujeme na obraně, ale dnes jsme v první půli zase měli nedostatek komunikace. Nedokončovali jsme jejich akce a dovolili jim pak zas doskočit. Bylo tam hodně maličkostí, které je třeba zlepšit, také nasazení nebylo takové. Každý hráč musí plnit svoje úkoly, pak můžeme lépe bránit jako tým. Ve druhé půli už to bylo lepší. Začali jsme lépe doskakovat a běhat dopředu. Už tam byla z naší strany mnohem lepší energie. Pak jsme se o to společně postarali. 

Těší mě, že jsem mohl týmu pomoci třeba i tím pěkným blokem, který nám dodal energii. Už jsme prohrávali o 17 bodů, ale víme, že jsme schopni vyhrát i s takovým mankem. Ale teď máme tento zlozvyk, že začneme špatně a pak to musíme otáčet. To musíme zastavit a změnit. Víme, co máme dělat. Teď to jen musíme také plnit," doplnil trenéra Erik Lockett

Spokojenost pochopitelně nevládla ani na opavské straně. "Nejsem si jistý, zda oba týmy nyní prochází zrovna šťastným obdobím, protože co já pamatuji, byl to oboustranně asi nejhorší vzájemný zápas, kterého jsem se účastnil. V první půlce jsme hráli s vírou, že bychom mohli vyhrát, padly nějaké střely a Nymburk se neuvěřitelně trápil. Sice jsme vedli větším náskokem, ale chybami, které nás provázely celý zápas, jsme pustili Nymburk na sedm bodů. Byly to chyby triviální, žákovské. Bylo jasné, že se ve druhém poločase rozběhnou a přitvrdí obranu. 

Nám nespadly nějaké trojky a jak hrál Nymburk v první půlce, to my jsme předváděli ve druhé. Hráli jsme hloupě, míč neputoval, nevyužili jsme toho, co Kolín tady v pondělí. To znamená sílu na dvojičce. K tomu jsme se vůbec nedostali. Nymburk zaslouženě vyhrál, ale úroveň by spíše odpovídala souboji o horní osmičku než týmů, které by chtěly hrát ve finále. Nepovedené výsledky poslední doby se promítají do psychiky. Oboustranně chybí pohoda. Ani zdravotně nejsme stoprocentní, je vidět, že to trochu lepíme. Uvidíme, jak se bude všechno vyvíjet. Ještě je brzo hodnotit, ale dneska mi bylo i diváků líto. Teď se musíme dát hlavně zdravotně do kupy a pak uvidíme, na co to bude stačit. Liga je vyrovnaná a každý může porazit každého. Zajíci se budou počítat na konci, uvidíme, kdo jich bude mít nejvíce," nešetřil kritikou Petr Czudek.

"Zápas se mi hodnotí velmi těžko, protože nevím, kdy jindy bude Nymburka zase takhle k poražení. V prvním poločase jsme plnili to, co jsme si řekli. Celkem dobře jsme bránili. Ač jsme udělali spoustu nevynucených ztrát, zbytečných chyb, hlavně při rozehrávce, dokázali jsme vést o 17 bodů. Asi tři minuty před koncem prvního poločasu to Nymburk stáhnul na sedm. I když jsme na začátku druhého poločasu byli stále plus sedm, Nymburk se vrátil do hry. My jsme ve třetí čtvrtině úplně nenašli recept. I když Nymburk ve čtvrté čtvrtině přes nás šel, dokázali jsme ještě stáhnout na tři body, doufali jsme, že nám tam ještě nějaká střela padne. Nymburk se nedal a zaslouženě si došel pro vítězství a já jim k tomu gratuluji.  

Ve druhé půli hrála roli jak zlepšená obrana Nymburka, tak naše únava z menší rotace. Domácí se ponaučili z chyb, které dělali v obraně a nenechávali nás tolik volné. My jsme trefili hodně střel, které byly trochu lucky. Celkově jsme v prvním poločase prostě podali lepší výkon. Ve druhém poločase jsme hořeli na úplně banálních věcech. Pro nás je to čtvrtá porážka z pěti zápasů. Máme nějaké zdravotní problémy, doufáme, že se to během týdne vyčistí a že budeme na další zápasy už ready. Sezona je dlouhá a chleba se zpravidla láme až po Vánocích," přidal svůj pohled Radek Farský.

Nymburk měl přesnější dvojky (42/25 - 33/17) i trojky (28/9 - 36/9), Opava zase šestky (26/14 - 29/21). Prohráli jsme na doskoku (51 - 39), bilance zisků (13 - 14) i ztrát (20 - 19) byly vyrovnané. Nymburk těžil z rychlých protiútoků (34 - 14) i z bodů po doskoku (15 - 9), byl lepší i v bodech laviček (38 - 30).

Opavským mužem číslo jedna byl Filip Zbránek (16 bodů, 4 doskoky, 3 zisky, 1 asisetnce, val. 21), jediná asistence chyběla k double-double Kubovi Šiřinovi (12 bodů, 9 asistencí, 2 doskoky, 3 zisky, ale také 7 ztrát, val. 13). Dvanácti body přispěl Luděk Jurečka, jedenácti zase Radek Farský.

Opavu čeká ve středu 14.12.2022 domácí dohrávka 5. kola s NH Ostrava, o tři dny později pak budeme v sobotu 17.12.2022 hostit tým kolínských Medvědů. Oba zápasy začínají v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.