12. 12. 2021

Ohlasy zápasu 17/22 USK Praha - Opava

Po Nymburku a Brnu dobyla horkou půdu Folimanky i Opava

Jako na houpačce bylo utkání Opavy s pražskými Sovami. Liché čtvrtiny ovládla Opava, ty sudé zase domácí. Rozhodující byla
ta třetí, v níž jsme zvítězili 26:8. Devatenáctibodový náskok jsme sice v posledním dějství málem ztratili, ale poslední 4
minuty jsme vyhráli 7:0 a celý zápas 74:65.

"My jsme si řekli při vedení Opavy o 21, že není konec. Tak nějak jsme to s trenérem věděli, že ještě není konec a že se
ještě o slovo přihlásíme. Věřili jsme klukům a ti do toho dali všechno. Nakonec se to povedlo. Sice ne se šťastným koncem,
ale takhle to někdy ve sportu bývá. Když chcete porazit takhle zkušený tým, jako je Opava, tak si nemůžete takový výpadek
dovolit.

Ten návrat do zápasu byl ale určitě super, bavili jsme se s trenérem, že pro nás bylo největší pozitivum to, že se zlepšila
od posledního utkání s Kolínem naše obrana. Ať už to bylo při cloně na míč, nebo jeden na jednoho. Když vám druhý tým
soutěže dá doma 75 bodů, tak to není špatná vizitka. My jsme v tomhle spokojeni. Rádi bychom se v příštích zápasech toho
návratu vůbec nedopouštěli,"
viděl i přes porážku pozitiva asistent trenéra Jan Pospíšil.

Asistenta doplnil Marek Vyroubal: "My jsme tam zaspali ve třetí čtvrtině. Nevěděli jsme, jak hrát do zóny hostů, a začali
jsme stagnovat. Do toho se hosté rozstříleli. Luděk Jurečka tam dal dvě trojky a ještě někdo další. Odskočili nám na dvacet
bodů. My jsme pak začali dobře bránit. Udrželi jsme jejich útočný doskok. Pak stačila jedna obrana a tu jsme neměli.
Švandrlík dal trojku, pak Jurečka. To bylo stěžejní. My jsme potom nedali dvě šestky na vyrovnání, ale myslím, že ta obrana
rozhodla."

Na opavské straně vládla spokojenost. "Důležité vítězství, souboj druhého se třetím. My jsme od zápasu s Olomouckem, kde
jsme doslova spadli na dno, začali znovu zápas od zápasu. Sem jsme přijeli s dvěma důležitými výhrami a chtěli jsme přidat
třetí. Měli jsme jasný plán, který se nám podařilo naplnit. Pro diváky to bylo zajímavé, ale poslední čtvrtina byly ještě
nervy. Všechna čest USK za to, co předvedl. Domácí nesložili zbraně a byli nebezpeční až do konce. Za to jim patří velký
respekt. My jsme měli nakonec štěstí, že jsme to udrželi.

Ve třetí čtvrtině jsme získali náskok díky obraně. Podařilo se nám zastavit obrovskou útočnou sílu domácích, protože oni
dávají přes 90 bodů na zápas. Dneska jsme je udrželi na 65 bodech. Tam byl ten klíč, že jsme byli schopni ubránit. Oni
neproměnili nějaké střely, my získaly balony a šli jsme do přechodu, kde jsme byli úspěšnější. Na domácí padla nějaká deka a
my jsme tam prostě hořeli. Jurečka dával důležité trojky a všechno nám vyšlo, jak mělo. Z dobré obrany jsme vytěžili útok,"

řekl k utkání asistent Petra Czudka David Zach.

"Jak došlo k návratu USK? Nějaké naše ztráty, úplně hloupé a oni pak zahráli tři čtyři rychlé protiútoky. Chytli se
jednoduchými body a pak člověk znejistí a ty střely, co jsme předtím dávali, jsme nedávali. Pak to šlo do kytek. Bál jsem
se, protože pár takových utkání už jsme tu měli, ale Honza Švandrlík trefil trojku, pak i já a tím jsme se uklidnili. Určitě
jsem věřil, že ten tlak domácích ustojíme. My máme zkušený tým, který je dlouho spolu, a v těch těžkých chvílích může
kdokoli vystoupit a ty body dát. Teď to byl Švanda nebo já a předtím to byli ostatní,"
rozebral drama v závěru Luděk
Jurečka.

Opava předčila Sovy na doskoku (41 - 52) a ve střelbě (dvojky 34/16 - 38/21, trojky 38/7 - 26/8, šestky 23/12 - 15/8). Měli
jsme ale méně zisků (9 - 8) a více ztrát (9 - 18). USK byl silnější také v bodech po doskoku (11 - 7) a z rychlých
protiútoků (23 - 16).

Střelecky zářil nejvíc Radek Kouřil, autor 20 bodů. Už ve třetím zápase po sobě byl ale největší hvězdou Mattias Markusson.
Ten ke 14 bodům přidal 19 doskoků, 1 asistenci a 6(!) bloků. S koeficientem užitečnosti 36 byl nejen MVP zápasu, ale i
celého 17. kola. Přes 10 bodů se dostali ještě Luděk Jurečka (11 bodů, trojky 4/3) a Honza Švandrlík (10 bodů, 5 doskoků).

Další zápas KNBL čeká na naše kluky v sobotu 18.12., kdy pojedou na palubovku Jindřichova Hradce. Doma pak budou hrát ve