15. 01. 2023

Ohlasy zápasu 18/23 Brno - Opava

Naši basketbalisté jsou zatím jediní, kteří v této sezóně porazili Brno dvakrát

V první čtvrtině nás v Brně střelecky držel hlavně Jakub Mokráň. Na náš brejk z přelomu čtvrtin ještě Brno zareagovalo, ale ten v třetí části byl pro celý zápas rozhodující. V závěru pak naši, za podpory pár věrných fanoušků, výhru ještě zvýraznili.

"Opava byla dnes lepším týmem. My jsme do zápasu nevstoupili dobře, dělali jsme hloupé ztráty, nedali jsme otevřené střely a jednoduchá zakončení zpod koše. V první polovině jsme prohrávali už o 12 bodů, ale dokázali jsme se ještě vrátit. Dnes jsme ale v tom zápase nebyli lepším týmem, Opava nastoupila do druhého poločasu s větší energií, vytvořila si náskok a ten držela. Dostali jsme 14 trojek a 18 bodů po našich ztrátách. Dnes prostě nebyl náš den, musíme se vrátit do tréninku, musíme zamakat a zapracovat novou posilu do týmu," přiznal porážku asistent trenéra Brna Martin Vaněk.

Podobně mluvil i Viktor Půlpán: "Od začátku jsme do toho nevstoupili tak, jak jsme chtěli, nedali jsme spoustu dobrých otevřených střel. Opava se chytla, začali jim padat trojky, my jsme se do toho celý zápas nedostali. Když jsme se i přiblížili, tak zase jsme dostali trojku. Dnes to nebyl náš zápas, vůbec jsme se do toho nedostali. Nebyli jsme dostatečně agresivní od začátku zápasu, nehráli jsme naši hru, kterou chceme hrát. Prohrát doma o dvacet je pro nás hrozný, ale lepší je dostat takovou facku teď než poté, když se bude lámat chleba."

"My jsme dnes přijeli do Brna v roli outsidera, Brno předvádělo v posledních zápasech skvělý basketbal. Zápas jsme začali s pokorou, klobouk dolů před Mokráněm, který v první čtvrtině předvedl skvělé útočné akce a my jsme se díky tomu dostali do vedení. Ve druhé čtvrtině se Brno dostalo do zápasu, ve druhém poločase jsme věděli, že musíme pracovat tvrdě v obraně a v útoku mít balanc. Ne jen pálit za tři body, i když nám to padalo, ale abychom se dostávali do vnitřního prostoru, aby ta hra byla pestrá. Tohle všechno jsme naplnili, dnes jsme předvedli dobrý týmový výkon založený na obraně. Padlo nám z dálky a jasně jsme tady zvítězili. Jsme za to rádi, věřím, že nás to nakopne do dalších utkání," byl po utkání naopak spokojen opavský asistent David Zach.

Dobře se hodnotilo pochopitelně i Kubovi Slavíkovi: "Zápas se mi hodnotí skvěle, protože jsme vyhráli na domácí půdě celku, který vede tabulku. Dnes to byl pohledný basket, byl to velký boj. Jsem rád i za nás, že jsme se dostali do takové formy. Plnili jsme věci, které jsme měli a to vedlo k vítězství. Ubránili jsme Brno na 76 bodů, což je skvělé, ale ještě lepší je našich 95 bodů. Vstup do třetí čtvrtiny byl dobrý, řekli jsme si nějaké věci v šatně, které se nám dařili plnit. Vstoupili jsme do toho agresivně, což je super. Pro naše sebevědomí je to velké plus, dnes jsme si dokázali, že jsme stará dobrá Opava, pořád dokážeme zvítězit nad silnými protihráči, takže věřím, že tohle je to vítězství, které nás nakopne do lepších zítřků a do pravidelných výher. Dnes skvělý týmový výkon a jsme za něj rádi."

Naši tentokrát ovládli střelbu (dvojky 45/21 - 37/23, trojky 23/6 - 41/14, šestky 26/16 - 10/7), byli mírně lepší na doskoku (42 - 45), měli více zisků (4 - 7) a méně ztrát (11 - 7), navíc trestali soupeře v bodech po ztrátách (3 - 18).

Jak už bylo uvedeno, v Brně vládl Jakub Mokráň. Zaznamenal double-double za 24 bodů (dvojky 4/4, trojky 6/4, TH 5/4) a 10 doskoků, k tomu přidal i 3 asistence a dva zisky a jeho koeficient užitečnosti se zastavil až na čísle 36. Patnácti body, 7 doskoky a 2 asistencemi (val. 19) přispěl Jakub Slavík, 12 bodů a 8 asistencí měl na kontě Radek Kouřil (val. 18). Za zmínku stojí 11 asistencí (+ 7 bodů a 3 doskoky) Jakuba Šiřiny.

Nová akvizice Dylan Carl po jediném společném tréninku s týmem přidal za necelých 6 minut 5 bodů a 3 doskoky, druhý hráč na try-outu Terry Henderson se na palubovce neobjevil.

Povzbuzeni dvěma výhrami z Prahy a Brna budou naši basketbalisté hostit ve středu 18.1.2023 předposlední tým tabulky BK Redstone Olomoucko, kterému máme vracet porážku 84:92 z listopadu 2022.