23. 09. 2021

Ohlasy zápasu 2/22 Nymburk - Opava

K senzaci druhého kola KNBL 2021/22 chybělo jen pár centimetrů, ale střela Martina Gniadka v konci prodloužení cíl nenašla.

Martin tak nezopakoval poslední setiny vteřiny ze základní hrací doby, když v posledním možném okamžiku poslal utkání
Opavy s mistrovským Nymburkem do prodloužení. Opava i tak předvedla výkon, který je příslibem do dalších bojů.

"Nezačali jsme dobře, hlavně v obraně jsme dělali hodně chyb a pouštěli soupeře k otevřeným střelám a útočným
doskokům. Ve druhé půli jsme to zlepšili a už jsme v obraně soupeře více kontrolovali. V útoku jsme byli dost
nervózní. Nakonec jsme mohli vyhrát už v normální hrací době, ale zase jsme tam udělali chybu. Museli jsme se pak rvát
v prodloužení, ale jsem hrdý na to, jak tým bojoval. Byl to skvělý zápas a je třeba ocenit, co předvedla Opava, která
hrála výborně.

S Markussonem mají velkou sílu pod košem. Zaslouží si gratulaci, jak dnes hráli. Nepřekvapili mě, vím, čeho jsou
schopni. A pokud budou hrát takto, tak mají na to odehrát zajímavá utkání ve FIBA Europe Cupu. V poločase jsme změnili
myšlení. Museli jsme zařadit více soustředění a nasazení. Byly tam malé detaily v obraně. Prostě to chtělo trochu
tvrdší promluvu v poločase. Těším se, že budeme mít s Opavou v sezoně více takových zápasů. Takové zápasy
potřebujeme,"
okomentoval zápas kouč Nymburku Alexander Sekulić.

"Opava má letos prostě dobrý tým a každý, kdo sleduje basketbal v Česku, ví, že my aktuálně nemáme tým, který by
přehrával soupeře o dvacet, dvacet pět v pohodě. Jsme rádi, že jsme zápas dneska vůbec vyhráli. První poločas nebyl z
naší strany dobrý, tam máme hodně věcí ke zlepšení. Nechali jsme Opavu moc hrát, hodně jsme ustupovali, byli jsme
všude o krok později a jen jsme reagovali na jejich hru. Ve druhém poločase jsme se Opavě dokázali postavit, hra se
vyrovnala v agresivitě a energii. Díky tomu to bylo čistě o basketbalu. Udělali jsme některá dobrá rozhodnutí a byli
jsme zpátky v zápase.

Na konci normální hrací doby Martin Gniadek vyrovnal za 0,6 sekundy. Já si myslím, že taková střela se za tu dobu
prostě nedá stihnout. Po takovém koši není vůbec snadné si srovnat hlavu a pokračovat v prodloužení zvlášť, když se
celé utkání tak táhne. Často a dlouho se zkoumalo video. Celé prodloužení nebylo basketbalově žádná hitparáda. Bylo to
o tom, kdo urve více doskoků a jedné finální střele. Hrát proti tak vysokému pivotovi, jako je Markusson, není
jednoduché. Dokázali jsme jeho menší pohyblivosti využít v útoku, dali jsme spoustu bodů. Problémy nám ale dělal na
doskoku. Celkově jsme doskoky vyhráli a díky tomu jsme se dokázali do zápasu vrátit. Hra Opavy se jeho příchodem
změnila. Už to není jejich "small ball" a budou hodně nebezpeční, ať už v domácí lize nebo v Europe Cupu,"
doplnil
trenéra Vojat Hruban.

Spokojen mohl být i opavský trenér Petr Czudek: "Dneska se nemáme za co stydět. Pokud jde zápas do prodloužení, je to
vždycky o maličkostech, o nějakém odraženém míči nebo šťastné střele. Škoda, že jsme nebyli v poslední čtvrtině
schopni něco vymyslet a dát koš. Jedenáct bodů je hrozně málo. Soupeř ukázal svou kvalitu. Harding, Palyza a Hruban
nás trestali. V prodloužení je to těžké. Na konci jsme měli ještě otevřenou střelu. Škoda, to Martin většinou dává. Je
to škoda, že jsme nevyužili zdravotního stavu soupeře, menší sehranosti pod novým trenérem.

Naši kluci jsou dlouho pospolu, kvůli poháru jsme kádr ještě trochu posílili, máme zahraničního hráče Markussona.
Můžeme říct, že je to možná i nejsilnější tým, jaký jsem v Opavě měl k dispozici. Uvidíme, na co to bude stačit.
Myslím, že dnešní zápas byl užitečný pro oba soupeře. I domácí si uvědomili, že se musí mobilizovat. Oba nás čekají
evropské poháry, uvidíme, na co naše síly budou stačit. Sezona začala, škoda že zápas skončil takovým výsledkem. Jelo
by se nám domů veseleji, kdyby to bylo o dva body pro nás."

"Chtěli jsme tady vyhrát. Kdy jindy než v prvním zápase sezony, kdy je ještě soupeř nerozehraný a jeho hráči mají
nějaké zdravotní potíže. Bohužel se to nepovedlo, ale doufám, že nás tento výkon, kterým jsme se v Nymburce
prezentovali, posune dál. Myslím, že by nám to mohlo pomoci i v zápasech evropského poháru. Nymburk hraje v Evropě
dlouhodobě, a proto zápas s ním je pro nás určité měřítko, co nás na zápasy může připravit. Za taková utkání jsme
rádi. Víc takových zápasů. V této sezoně máme do rotace více hráčů, než u nás bylo zvykem, i když Dragy a Juraj vůbec
nevyběhli. Letos máme opravdu dvanáctičlennou rotaci hráčů. Doufám, že se nám vyhnou zranění a může to být  ještě
lepší než loni,"
dodal kapitán Opavy Kuba Šiřina.

Ten byl s 18 body nejlepším opavským střelcem, ale nejvíce v pravém i přeneseném slova smyslu čněl Mattias Markusson.
Zaznamenal 15 bodů, 19(!) doskoků, 2 bloky a 2 asistence a jeho koeficient se zastavil na čísle 36. Hlavně díky němu
jsme s Nymburkem na doskoku podlehli jen těsně 48 - 53. Sedmnáct bodů přidal Martin Gniadek, Radek Kouřil měl na kontě
7 asistencí.

Naši kluci v prvním ligovém zápase rozhodně nezklamali a všichni věří, že v sobotu ke kvalitnímu výkonu přidají i