04. 03. 2021

Ohlasy zápasu A1/2/21 USK - Opava

Prokletí Folimanky překonáno, Opava si po více než 3 letech přivezla výhru z Prahy

Naši opět nebyli kompletní, když do stavu nemocných přibyl zraněný Honza Švandrlík. Ve středu ale začali dobře, v průběhu 2. čtvrtiny získali náskok 11 bodů, ale ve třetí čtvrtině pustili do vedení domácí. Vše rozhodlo poslední dějství, které jsme vyhráli 22:8 a celý zápas tak 75:60.

"Byla to pro nás těžká zkouška s týmem z druhého místa NBL. Na začátku zápasu to nebylo tak špatné. Hráli jsme rychle, byť jsme měli problém na doskoku. Na konci byl rozdíl na doskoku sedm. My nemůžeme hrát v A1 a prohrávat na doskoku. Ve třetí čtvrtině to bylo OK. Hráli jsme rychle, kontrolovali jsme doskok a měli jsme něco z rychlého protiútoku. Ve čtvrté čtvrtině jsme měli mít více energie, Opava navíc dala trojky. Sice jsme chvíli hráli zónu, ale Opava měla dobré procento střelby a na konci vyhrála," zhodnotil utkání domácí kouč Dino Repeša.

"Chtěli jsme nastoupit s dobrou energií, a to se nám v první polovině první čtvrtiny podařilo. Taky jsme si říkali, že si musíme dát pozor na útočný doskok, a to se nám nepovedlo. Prohráli jsme celkově o sedm doskoků. Až teprve na konci druhé čtvrtiny jsme se trochu zvedli, když jsme šli na rozdíl nějakých pěti bodů. Do třetí čtvrtiny jsme nastoupili dobře, myslím si, že jsme tam i chvíli vedli. Na jejím konci tam byl ale zase útočný doskok soupeře," doplnil trenéra autor 6 bodů Ondřej Švec.

Za Opavu tentokrát rozebral zápas asistent trenéra Kryštof Vlček: "Určitě rozhodla obrana, protože jsme dostali jen 60 bodů. Bylo to hlavně tím, že jsme posílili pod košem a tím pádem mladé hráče USK všechno stálo daleko více energie a síly, která jim chyběla na konci. Moc se mi líbil výkon Juraje Páleníka, který byl dneska takovým žolíkem. Líbila se mi i snaha na útočném doskoku. Pochválit chci na straně USK to, že se na palubovce objevili hráči jako Švec, Dáňa a další mladí kluci. Jsem moc rád za výhru na Folimance, moc jsem jich tu nezažil. Po té smolné prohře tady před necelým měsícem je to hezká náplast."

"Za mě rozhodl hlavně týmový výkon v obraně. Dostali jsme jen 60 bodů od USK a to je cenné. Na Folimance se nehraje lehce a bylo to vydřené vítězství. Po té smolné prohře zde pár týdnů zpět je to takové povzbuzení a jsme rádi za první výhru v A1. Doufám, že ten výkon v obraně budeme opakovat," přidal své postřehy jeden ze střeleckých tahounů Opavy v Praze Juraj Páleník.

Ten si opět vylepšil bodové maximum v opavském dresu na 13 bodů při stoprocentní střelbě (trojky 3/3, dvojky 2/2). Lídry týmu byli ale pivoti Martin Gniadek a Petr Bohačík. Martin si připsal double-double za 16 bodů a 10 doskoků, k tomu přidal 3 asistence a 5 získaných faulů (val. 18). Nová posila Petr Bohačík již v prvním zápase prokázala velký přínos. Petr zaznamenal 14 bodů (trojky 2/2, dvojky 6/4), 7 doskoků, 3 asistence a 4 získané fauly (val. 18).

Jak už bylo řečeno, Opava kralovala na útočném doskoku (15 - 8) a také ve střelbě z perimetru (31/10 - 25/4). Zajímavostí zápasu byl poměr trestných hodů. Zatímco domácí jich házeli 32 (a 20 jich proměnili), Opava měla k dispozici pouze 12 pokusů, z nichž bylo 9 úspěšných.

Výhra by měla být pro náš tým povzbuzením do dalších bojů skupiny A1. Již v sobotu přijede do Opavy mistrovský Nymburk a v následujícím kole budeme hrát o udržení 2. místa v Kolíně.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.