12. 03. 2023

Ohlasy zápasu A1/7/23 Děčín - Opava

V Děčíně to byla houpačka jako doma s Brnem, bohužel tentokrát se špatným koncem pro nás

Opava prohrávala o 14, pak vedla o 13, ale poslední děčínský šestnáctibodový "skok" už dotáhnout nedokázala. Radovat se tak mohli Válečníci.

"Začali jsme famózně, podobně jako v Pardubicích, ale Opava je nesmírně zkušený tým, který nepanikaří za žádné situace. Ukázali nám to ve třech čtvrtinách, ve kterých nám nastříleli přes pětadvacet bodů. A pokud my budeme takto bránit, nemáme příště šanci na úspěch. V obraně jsme hráli velmi dobře jen jednu čtvrtinu, a to je málo. Naštěstí v útoku jsme byli schopni nastřílet pětadevadesát bodů, což je hodně vysoké číslo nad náš průměr. Takhle vyhrávat ale nechceme. Je super, že jsme vyhráli, zápas to byl těžký, ale musíme zlepšit obranu. Tam nám to dnes haprovalo. Neudělali jsme veliké chyby, ale hodně malých, což Opava svou zkušeností trestala," zhodnotil zápas děčínský trenér Tomáš Grepl.

"Dnes to bylo urputné utkání. Na začátku jsme trochu odskočili. a mysleli si, že to půjde samo jako v Pardubicích. Ale v hloubi duše jsme věděli, že Opava taková není, že je to parta zkušených borců, která se dokáže rychle vrátit zpět. A to nám také ukázala, když se z mínus patnácti dostala na plus dvanáct. Tady ukázala Opava velikou vnitřní sílu, ale ta jí pak chyběla ve druhém poločasu. Dnes rozhodlo, že jsme získali z rychlých protiútoků strašné množství bodů nebo faulů, druhým faktorem byly individuální výkony Ty Nicholse a AJ Waltona, kteří v těžkých chvílích vzali zodpovědnost na sebe a dávali důležité body. Naopak nemohu vůbec pochválit naší obranu, protože ta byla děravá, což dokazuje padesát čtyři bodů v poločase. Jsme rádi za skalp silného a odolného soupeře, který je zvyklý hrát takhle náročné zápasy," přidal svůj pohled Filip Kroutil.

Petr Czudek spokojen být nemohl: "Gratuluji Tomáši Greplovi a jeho hráčům, kteří víc chtěli a byli více koncentrováni. Začátek byl z naší strany hodně laxní, prohrávali jsme o třináct bodů, ale zónová obrana nás dostala zpět do hry. Pak jsme vedli zase o třináct bodů my, ale bylo to stále vyrovnané. Bohužel, dnes jsme nebyli schopni zastavit Nicholse, Waltona, ale ani Matěje Svobodu. Jakmile to bylo jedna na jedna, neubránili jsme a byl z toho koš nebo trestné hody. Když se k tomu pak přidal náš špatný útok ve třetí čtvrtině, je výsledek takový, jaký je. Favorit dnes vyhrál."

Dobrou náladou nehýřil ani Radovan Kouřil: "Dnes to bylo v takových hodně silných vlnách, kdy Děčín začal drtivou první tříminutovkou a vedl snad o šestnáct bodů. Tam jsme se báli, že je vlastně po zápase. Naštěstí jsme pak prostřídali, změnili obranu a začalo nám to padat v útoku, takže jsme si zase vybudovali čtrnácti, patnáctibodové vedení. Jenže pak přišla poslední minuta poločasu a my jsme podělali vše, co šlo, takže jsme do druhé půle šli za vyrovnaného stavu. Tam nám to přestalo padat, dělali jsme zbytečné chyby, protože Děčín dobře tlačil. A jakmile uděláte tyto chyby proti hráčům jako jsou Nichols nebo Walton, ti vás okamžitě potrestají rychlým protiútokem. To se dnes potvrdilo, tady se rozhodlo."

Děčín měl přesnější dvojky (39/26 - 33/21) i trojky (21/6 - 30/7), Opava zase TH (41/25 - 29/27). Pro Válečníky hrály doskoky (36 - 33), zisky (11 - 7), ztráty (11 - 18) i rychlé protiútoky (38 - 22), Opava měla silnější lavičku (12 - 39).

Opavu táhl opět kapitán Kuba Šiřina, nejužitečnější hráč utkání. K 23 bodům (dvojky 4/4, trojky 7/3, TH 6/6) přidal 3 doskoky, 6 asistencí, 3 zisky a 6 získaných faulů (val. 33). Klasickou oporou byl také Jakub Mokráň (17 bodů, 6 doskoků, val. 18), výborně se opět ukázal Mirek Kvapil, který za necelých 13 minut přispěl týmu 15 body a 2 doskoky.

Náš zápas 8. kola skupiny A1 s Nymburkem byl odložen na 5.4.2023, takže nejbližší utkání čeká na Opavu až 22.3.2023, kdy budeme v důležitém regionálním derby hostit celek NH Ostrava.