27. 05. 2022

Ohlasy finále 4/22 Opava - Nymburk

Je dobojováno, Nymburk získal 18. titul a Opava je po páté vícemistrem

I další domácí zápas začali naši nebojácně,  vedli 9:0 a první čtvrtinu vyhráli. Nymburk se dostal do vedení až ke konci první půle, ale to už nepustil. 

"Sezona pro nás začala špatně kvůli zraněním a ovlivnilo nám to celou sezonu. Proto je pro nás velmi důležité, že jsme ji zakončili ziskem titulu. Opava byla silný protivník, vyhrála Český pohár. My měli velkou motivaci a ukázali jsme velký charakter. nebylo snadné tu hrát ve skvělé atmosféře a naši hráči zaslouží velké uznání za to, jak to zvládli a plnili plán, který jsme měli. Máme možná nejmladší rozehrávače v lize a v průběhu sezony se hodně zlepšili a vedli tým správně. To mi dělá radost. K dnešnímu zápasu, nebylo snadné hrát v takové atmosféře. První zápas to pro nás byla velká lekce. 

Tentokráte jsme na to byli lépe připraveni a přestože nám začátek opět nevyšel, tak jsme byli schopni rychle zareagovat a najít cestu, jak hrát naší hru. Vojta Hruban hrál skvěle celou sérii. I když v některých zápasech nedával tolik bodů, tak velmi dobře bránil a byl naším lídrem. A dnes vystoupil a hrál opravdu na vysoké úrovni. Šel ostatním hráčům příkladem. Je také třeba dát kredit trenérskému týmu Opavy a jejich hráčům za to, jak byli schopni přečíst náš tým. Zjistili, kde si mohou dovolit riskovat a riskovali opravdu hodně, když nechávali některé hráče střílet z dálky. Přineslo jim to výsledek v poháru, ale my nakonec našli způsob a nápady, jak jejich kombinovanou obranu přehrát," zhodnotil utkání a celou sérii Aleksander Sekulić.

"Byl to pro mě jeden z nejemotivnějších titulů, protože letos lidí, kteří nám tolik nevěřili, bylo mnohem více než obvykle. Takže je to mnohem větší zadostiučinění. O to hezčí pocit je vyhrát titul. Ukázali jsme, jak jsme během sezony vyrostli a i během série jsme se dokázali hodně posunout. Druhý zápas nám vůbec nevyšel, ale dokázali jsme se z toho poučit a zápasy tři a čtyři jsme už měli pod kontrolou. Dokázali jsme si poradit se strategiemi, které na nás soupeř zkoušel. Já jsem to řešil i s naším rozehrávačem Colbeym Rossem, který je dominantní na míči a soupeř ho lákal k tomu, aby najížděl na Markussona pod košem. My pak jen stáli v rozích a koukali jsme. Vůbec se nám nehýbal míč. Potřebovali jsme, aby Colbey byl více rozehrávač než skórer a dnes to splnil, když nasbíral 12 asistencí. Pak jsme se do hry dostali i my ostatní a týmově jsme soupeře zvládli," doplnil trenéra MVP finálové série Vojta Hruban.

"I když jsme dnes prohráli, tak jsme si utkání spolu s diváky užili. U soupeřů dnes dominovali Hruban, Harding a Ross. My jsme vydrželi se silami téměř poločas, ale potom se projevila úzká rotace zaviněná mnoha zraněními. Gratulujeme  Nymburku k zaslouženému titulu. Zaplněná hala udělala důstojnou kulisu finálové sérii," řekl po zápase Kryštof Vlček.

Své přidal i kapitán Kuba Šiřina: "Výborná sezona, ozdobená stříbrem z ligy a zlatem z poháru. Úžasní diváci po celou sezonu. Je to tak trochu splněný sen, hrát před zaplněnou halou finále ligy v domácím prostředí."

Nymburk měl přesnější dvojky (27/11 - 44/28), Opava zase trojky (26/9 - 29/8) a šestky (18/16 - 12/7). Nymburk nás ale přeskákal (33 - 39), měl méně ztrát (18 - 9) a více zisků (4 - 10). Trestal nás z rychlých protiútoků (5 - 13) a body po doskoku (5 - 12). 

Naším nejlepším střelcem byl se 16 body Matty Markusson (trojky 3/2 !), k tomu přidal 12 doskoků (val. 23). Sezónu tak zakončil devětadvacátým double-double (za 50 zápasů). Jedenáct bodů, 6 doskoků a 2 asistence (val. 15) přidal Jakub Slavík, stejné střelecké konto (+ 2 doskoky a 5 asistencí) měl po utkání Jakub Šiřina.

Sezóna KNBL 2021/22 je tedy již minulostí. Pro Opavu byla úspěšná, k zisku Českého poháru přidali naši basketbalisté i další ligové stříbro. Za to zaslouží hráči, trenéři i celý realizační tým velké poděkování. To se jim ostatně dostalo ve čtvrtek od fanoušků, kteří posledních 5 minut ve stoje skandovali "Hoši děkujem!" a po skončení zápasu prakticky nikdo neodešel a všichni aplaudovali při předávání medailí.

Uvidíme, jaká bude sezóna příští a zda se podaří udržet opory, případně jak bude tým doplněn. Ale to je v tuto chvíli ještě hudba budoucnosti. 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.