01. 12. 2022

Ohlasy zápasu FEC 6/23 Levice - Opava

Trpký konec skupiny D FIBA Euro Cupu pro Opavu, která vyhořela v poslední čtvrtině

Přitom se zápas pro nás vyvíjel velice dobře, naše vedení se postupně dostalo až na 15 bodů. Ještě na počátku posledního dějství jsme vedli 72:60, ale v dalším průběhu jsme přidali jen 8 bodů oproti 34 levickým. Rekrutovala z toho těžká porážka a konec nadějí. Přitom podle výsledku na Kypru by nám k postupu stačila i mírná prohra. 

Na straně domácích vládlo obrovské nadšení. "Je to neskutečná euforie, až něco neuvěřitelného. Takový obrat, jaký jsme udělali ve čtvrté čtvrtině, jsem v životě neviděl. Byla tam obrovská energie a bojovnost a když už jsme se dostali do stavu, že by se to mohlo povést, tak jsme šli přes všechny limity," zářil po zápase levický trenér Michal Madzin.

Také levický hrdina středečního večera Miha Lapornik byl v euforii: "Nemám slov, šílený zápas. Do první čtvrtky jsme vstoupili dobře, ale v druhé části přišly hluché momenty a Opava nám utekla, když jsme měli problém s jejich útočým doskokem. Do druhého poločasu jsme nastoupili jako hladové šelmy, každý z nás ukázal charakter. Jsem hrdý na tým a těší mě, že i fanoušci byli při tom a pomohli nám k vítězství. Tento úspěch jsme si zasloužili."

"Myslím si, že tři čtvrtiny jsme byli v tomto zápase lepší. Bohužel nás potom postihl herní kolaps, v němž jsme úplně vypadli z rytmu. Neskutečnými chybami, ať už mými nebo celého týmu, jsme až nepochopitelně darovali Levicím jasné vítězství. Myslím ale, že si to za ten závěr domácí zasloužili. Pro nás je to velká hanba, protože 30 minut v zápase vyhráváte a pak prohrajete o 14 bodů. To určitě mrzí," musel po utkání konstatovat náš kapitán Kuba Šiřina.

Levice měly lepší trojky (32/11 - 34/9), dvojky byly vyrovnané (29/18 - 31/19), šestky měla lepší Opava (16/15 - 32/25). Levice nás přeskákaly 39 - 31, Opava měla více zisků (7 - 8), ale také více ztrát (12 - 15), přičemž po dvou ztrátách v první půli jich bylo po pauze hned 13! Lavičky přispěly rovnoměrně (23 - 22).

Náš prapor držel Jakub Šiřina, který zaznamenal 26 bodů, 3 doskoky a 9 asistencí, ale také 9 ztrát (val. 21). Bodově ho nejvíce podpořil Dontay Bassett (17 bodů, 2 doskoky, val. 16), na 11 bodů se dostal Honza Švandrlík.

Jak už bylo řečeno, domácím hrdinou byl Slovinec Miha Lapornik, který dal 37 bodů (trojky 11/8) a přidal 2 doskoky, 3 asistence a 2 zisky (val. 38). Ještě větší koeficient užitečnosti měl ale Deshawn Freeman, který k double-double (29 bodů, 13 doskoků) zaznamenal také 6 asistencí (val. 41). Oba po zásluze figurují v Top 6 6. kola FEC.

Naše účast ve FIBA Euro Cupu tak opět končí po úvodní části. Je to velká škoda, protože postup byl opravdu blízko. Nyní je ale třeba nepovedenou poslední čtvrtinu v Levicích hodit za hlavu a soustředit se na ligové boje. Ten nejbližší nás čeká již v sobotu v Děčíně.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.