04. 05. 2023

Ohlasy zápasu QF/6/23 Opava - Brno

Mečbol proměněn, sezóna zachráněna. Opava bude opět hrát o medaile!

Rozhodl o tom šestý čtvrtfinálový zápas, ve kterém ve fantastické kulise opavské haly naši nakonec deklasovali Brno. Vyjma stavu 2:4 v úvodu tahala Opava stále za delší konec provazu a i když se Brno několikrát dostalo na manko 6 až 8 bodů, víc jim naši nedovolili a v poslední čtvrtině (29:10) dokončili dílo zkázy Brna.

"Gratuluji Opavě k postupu do semifinále. Série se rozhodla již v prvních dvou utkáních v Brně, které jsme nezvládli. Dnes to bylo zcela zasloužené vítězství domácích. Hráli s větší chutí a hlavně dominovali na doskoku. Série měla vynikající diváckou kulisu v obou halách a byla to propagace basketbalu. Přeji opavským úspěch v dalším kole," uznal sportovně porážku Lubomír Růžička.

"Opava nás načala již v Brně a pro nás bylo těžké se z toho vzpamatovat. Před dnešním utkáním jsme si věřili, ale domácí nás přehráli na všech postech. S takovou obranou, kterou jsme dnes předvedli, se nedá vyhrát. Před sérií jsme byli pasování do role favorita, ale věděli jsme na koho jdeme. Sedmé místo Opavy po nadstavbě neodpovídá její síle a to se potvrdilo," hovořil podobně Viktor Půlpán.

Kryštof Vlček po zápase chválil: "Dnes to byl z naší strany kolektivní výkon, navzájem jsme si vyhovovali a vytvářeli spoluhráčům pozice. Vyhrát doskok takovým rozdílem jak dnes, to se jen tak nevidí. Musím naše hráče jen chválit."

"Do utkání jsme šli za stavu 3:2 a bylo nám jasné, že buď dnes nebo nikdy. Od začátku jsme vedli a soupeř musel stále dotahovat. V tak vyrovnaném utkání to dotahování stojí spoustu sil, sami jsme to zažili v pondělí v Brně. Našim cílem bylo zapojit do koncovky více hráčů a to se povedlo. Dnes opět rozhodly o výsledku doskoky, ve kterých jsme byli mnohem lepší. Trojková smršt v závěru, to již byla jen třešnička na dortu," zářil po utkání spokojeností i kapitán Jakub Šiřina.

Při vyrovnaných dvojkách (31/16 - 38/19) přestřílela Opava soupeře v trojkách (41/14 - 26/6) i šestkách (28/23 - 20/9). Předčili jsme Brno výrazně na doskoku (54 - 30, z toho útočné 23 - 13), přesto byli v bodech z druhých šancí lepší hosté (15 - 19). Měli jsme také méně zisků (1 - 9) a více ztrát (14 - 8), přesto jsme paradoxně byli úspěšnější v bodech po ztrátách (13 - 9). Také naše lavička přehrála tu brněnskou poměrem 34 - 18. A týmové koeficienty? Opava 116, Brno 54.

Jak už bylo řečeno, výhra byla kolektivním dílem. Přesto vypíchněme alespoň 3(!) opavské "nositele" double-double v zápase. Prvním z nich byl Kuba Šiřina, který k 16 bodům přidal 10 doskoků a 5 asistencí (val. 27), dalším pak Filip Zbránek (17 bodů, 10 doskoků, 3 asistence, val. 27). Třetím do partie pak byl Kuba Slavík s 13 body a 12 doskoky (val. 17) a jen jediný doskok chyběl k témuž Martinu Gniadkovi (12 bodů, 9 doskoků, 3 asistence, val. 17). 

Pochvalu zaslouží všichni hráči stejně jako opavští fanoušci. Ti opět vytvořili pravé opavské "žluté peklo" v němž se Brno uvařilo a například jeden z klíčových brněnských hráčů Randy Lechard Culpepper nedal ani bod. I když cizinci dali opět 55 % brněnských bodů, Opavu to nezastavilo.

Na náš tým teď čeká semifinále a v něm mistrovský Nymburk. Ten se nebývale trápil s dalším týmem z předkola USK Praha, když o svém postupu poměrem 4 - 2 rozhodl až ve středu na Folimance. 

První dva zápasy v Nymburku jsou na programu ve středu 10.5. a ve čtvrtek 11.5., v Opavě se bude hrát v neděli 14.5 a v pondělí  15.5.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.