11. 05. 2023

Ohlasy zápasu SF/1/23 Nymburk - Opava

Po statečném boji ztratila Opava první semifinále v poslední čtvrtině

V poloprázdné nymburské hale a za vydatné podpory opavských fanoušků vedli naši basketbalisté po třech čtvrtinách 74:72. V posledním dějství jsme se ale museli obejít bez vyfaulovaných Martina Gniadka a Jakuba Mokráně, když poměr faulů byl nakonec 20 - 27, a domácí ovládli koncovku.

"První zápasy v sérii jsou vždy pro domácí tým těžké. My se bohužel v první půli přizpůsobili pomalejší hře soupeře, nehráli jsme náš tempo basket. V poločase jsme se nabádali, ať jdeme běhat, ať hrajeme agresivně a podstatně se to zlepšilo. Pak jsme se sice nevyvarovali slabší chvilky a Opava šla do vedení, ale jen na chvíli. Pak už to zas bylo dobré. Jen nám to ukázalo do další série, že musíme hrát rychle. 

Určitě hrálo roli, že si díky naším agresivním nájezdům do koše jejich hráči nasbírali fauly. A Nate Watson se brání opravdu hodně špatně. Myslel jsem, že na něj využijí víc Carla. Stejně tak se ale těžko zastavuje Kuba Šiřina, když se mu daří. Dnes se ukázalo, že to bude vyrovnaná série. Věřím, že zítra se poučíme z chyb a přijdeme koncentrovaní na to hrát rychlý basketbal," okomentoval zápas Láďa Sokolovský.

"Jsem rád, že jsme ten první zápas zvládli, protože to bylo extrémně důležité. Sice jsem tam zas měli výpadek, kdy jsme přišli o vedení a pustili Opavu do náskoku, ale dobře jsme na reagovali a věcmi, které jsme si řekli, jsme se dokázali dostat zpět do vedení. Pohlídali jsme si obranný doskok, což bylo důležité. Můžeme pochválit hlavně Nata Watsona za jeho práci pod košem, stejně tak všechny, kteří tam na doskok chodili. 

Zítra to bude úplně jiný zápas a bude jen na nás, jak k tomu přistoupíme. Pamatujeme si čtvrtfinále, kdy jsme první zápas jasně vyhráli a druhý pak prohráli. Zítra se hraje od nuly a očekávám, že to zas bude hodně vyhrocený zápas. Ale když budeme plnit to, co chceme, tak věřím, že to dopadne v náš prospěch," doplnil trenéra Martin Kříž.

Kryštof Vlček měl smíšené pocity: "Některé věci nám fungovaly a některé ne, ale rozebírat je nebudu. To si necháme do realizačního týmu, abychom to mohli zítra zlepšit. Mírným překvapením je Watson, který dnes podal nadstandardní výkon, a my se na něho musíme zaměřit. V dnešním zápase rozhodoval problém s fauly našich podkošových hráčů. Proto nám chyběl doskok a ve druhém poločase jsme dostali hodně bodů z druhých šancí. 

My jsme solidně ubránili a najednou se zjevil Watson nebo Lockett a dali koš. Mnohdy ještě koš s faulem a vytvořili si desetibodový náskok, který si poslední minuty už hlídali. Myslím, že v zítřejším zápase se bude hrát jinak., Například dnes nehrál Petr Benda a nepředpokládáme, že nebude na palubovce zítra. Nebo Martin Kříž, když jsme ho skautovali, viděli jsme poměrně dost airballů a dneska nám dal tři trojky. Věřím, že tak jako dneska série pokračovat nebude. Já očekávám, že v zítřejším zápase vyhrajeme o 15 bodů a Luděk Jurečka dá šest trojek (úsměv). 

Krika doplnil Honza Švandrlík: "V poslední čtvrtině bylo klíčové, že naši dva pivoti si udělali fauly, my jsme tekli na doskoku a naboural se i náš útok. Celé se to rozhodilo. Nymburk si pohlídal pozici favorita a dneska vyhrál. Když se dva nejvyšší hráči vyfaulovali, dělal nám největší problémy nymburský Watson. Navíc ještě v zóně, která je na více útočných doskoků soupeře náchylná. Bojovali jsme, ale nezvládli jsme to. Dnešní náš výkon bych neviděl negativně, udělali jsme nějaké chyby i hloupé fauly, ale přesto jsme byli s Nymburkem schopni hrát. Musíme se vyvarovat chyb a budeme bojovat dál. Předpokládám, že zítřejší zápas bude podobný. Oba týmy hrají fyzický basketbal, trochu se to řeže, a protože je to hra obou týmů, bude to řežba i zítra."

Nymburk byl úspěšnější z dvojek (42/26 - 36/19) i trojek (24/8 - 33/10), šestky byly vyrovnané (28/18 - 20/13). Nymburk mírně ovládl doskok (41 - 38), ale trestal z druhých šancí (14 - 9) i z rychlých protiútoků (14 - 6). Opavští měli silnější lavičku (32 - 39), bilance zisků (5 - 6) a ztrát (10 - 11) byla vyrovnaná.

Na opavské straně hrál prim opět Kuba Šiřina. Ten k 22 bodům přidal 8 doskoků, 1 asistenci a 2 zisky (val. 25). Střelecky ho podpořil hlavně Honza Švandrlík (13 bodů, z toho dvojky 3/2, trojky 4/3, val. 12), Jakub Mokráň přidal 10 bodů, 8 doskoků a 2 asistence (val. 11).

Nyní je třeba hodit středeční zápas za hlavu a pokusit se dnes o reparát. Jak řekl po zápase Petr Czudek: "Musíme si nyní ukázat, co nám fungovalo a co ne. Musíme se hlavně také soustředit sami na sebe a být plně koncentrovaní." Věřme, že si jeho slova vezmou hráči k srdci a tentokrát Nymburk zdolají.

Druhé semifinále KNBL 2022/23 ERA Basketball Nymburk - BK Opava se hraje dnes, tedy ve čtvrtek 11.5.2023. Začíná se v 17:10 hod., televizní přenos na ČT Sport startuje již od 17:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.