12. 05. 2023

Ohlasy zápasu SF/2/23 Nymburk - Opava

Reparát se podařil, Opava si z Nymburku odváží cennou výhru

V semifinále č. 2 vedl Nymburk pouze v samém úvodu po šestkách Martina Kříže. Pak už prořídlé hlediště, ve kterém byli slyšet hlavně opavští fanoušci, vidělo nástup Opavy, která ovládla hru i skóre. Rozhodující byla hlavně třetí čtvrtina, kterou jsme vyhráli 23:9.

"Bohužel se tohle s námi táhne celou sezonu. Vyhrajeme nějaký důležitý zápas a pak si myslíme, že to půjde samo. Můj pohled je jednoduchý, dnes vyhrál tým, který to prostě chtěl víc. Není možné, abychom v prvním poločase dostali 54 bodů jenom proto, že nechceme běhat, nechceme se vracet, nekomunikujeme, necháme jim volné střely a chytnou se. 

Kdybychom bránili tak, jako většinu druhé půlky, tak bychom dostali tak 80 bodů a bylo by to jiné. Ale tak to dnes bohužel nebylo. Navíc jsme dnes nedali spoustu otevřených střel. Pět trojek z 31 pokusů je na nás opravdu málo. Ani nejsme schopni respektovat nějaké taktické pokyny. Asi se na všechno budeme muset podívat znovu, všechno si říci znovu a třeba je ten dnešek přesvědčí, aby to dělali," neskrýval zklamání Ladislav Sokolovský.

Podobně jako trenér hovořil i František Rylich: "Myslel jsem si, že dnes do toho zápasu půjdeme poučeni ze čtvrtfinále, kde nám druhý zápas nevyšel, bohužel to zas bylo podobné a mysleli jsme si, že to půjde samo. Důvodů bude více. Ale hlavní je nasazení. Necháme dát soupeře lehké body, nám naopak střely nepadly, a když to nešlo, dali jsme hlavy dolů. V obraně jsme nehráli na sto procent, v útoku jsme byli statičtí, nepůjčovali jsme si míč, neběhali jsme. 

Vůbec jsme nedělali to, co jsme měli a celkově se na tu naší hru dnes muselo koukat hodně těžko, za což se fanouškům omlouváme. Naše procento za tři body bylo otřesné, ale když to nepadá, tak to není důvod, abychom hráli takhle a vykašlali se na to. V Opavě to bude boj, je tam nejtěžší atmosféra v soutěži, a pokud k tomu nepřistoupíme jinak než dnes, tak asi všichni vědí, jak to dopadne. Musíme přijít s úplně jiným nasazením a mentalitou než dnes."

To Kryštof Vlček mohl být spokojen: "K dnešnímu vítězství v Nymburce vedl především týmový výkon a naše skvělé procento střelby ze všech pozic. I když nás Nymburk porazil na útočném doskoku, nám to stačilo. Vybudovali jsme si dvacetibodový náskok, pak jsme trochu znervózněli, Nymburk se nadechoval, ale v tom momentě hrál příliš individualisticky, minuli dvě, tři střely a my jsme si to pohlídali. Martin Gniadek v low postu cvičil nymburské hráče. Paradoxně nám možná pomohlo zranění Filipa Zbránka. Tým se stmelil a hrál i za něj. 

Oproti prvním zápasu měl výborné minuty Dylan Carl, který nám hodně pomohl odstavit Watsona, který byl v podstatě vymazaný. Naopak výborný zápas opět odehrál Eric Lockett. Dneska jsme si ukázali, co by mohlo fungovat, což neznamená, že to bude fungovat celou sérii. Včera jsem se spletl, když jsem říkal, že vyhrajeme o patnáct, bylo to o devatenáct a pak jsem říkal, že dá Jurečka 6 trojek, tak je dal v první čtvrtině celý tým (smích) a ty trojky rozhodly. Co čeká Nymburk v Opavě? Herně nevím, ale určitě hezká návštěva. Naši fanoušci jsou hladoví po výhrách a po dobré atmosféře, zvlášť po nepříliš podařeném začátku sezony."

Podobné pocity měl i Jakub Slavík: "K prvním vítězství nad Nymburkem v sezoně vedlo to, že jsme si řekli nějaké taktické věci, které se nám včera nedařily. Udělali jsme malé změny a přineslo to velký obrat. Dneska neměli domácí tak velkou úspěšnost střelby. Včera jsme riskovali a některé střelce pouštěli do střelby a jim se dařilo. Dneska jsme ubránili Nymburk na 75 bodech. Tohle všechno si musíme vzít do dalších zápasů. Náš cíl bylo odvézt si z Nymburka alespoň jedno vítězství, to se nám podařilo a jsme za to rádi. Doma za podpory skvělých fanoušků se budeme snažit atakovat dvě výhry a uvidíme, jaká bude mít ještě série vývoj. Slibuji si od toho dobrý basketbal."

Opava přestřílela Nymburk ve dvojkách (36/19 - 34/21) i trojkách (34/5 - 25/11), šestky byly vyrovnané (30/22 - 26/19). Nymburk  byl lepší na doskoku (41 - 38), měl méně ztrát (11 - 13) a více zisků (11 - 7), přesto zápas skončil naší vysokou výhrou.

K té nejvýrazněji přispěl Martin Gniadek (14 bodů (trojky 3/3), 10 doskoků, 5 asistencí, val. 17). Na 14 bodech skončil také Jakub Slavík, Filip Zbránek do svého zranění měl na kontě bodů 13. Přes dvoucifernou hranici se dostali také Jakub Mokráň (12 bodů, 7 doskoků, val. 17) a Radovan Kouřil (10 bodů, 3 doskoky, 6 asistencí).

Stav série je tedy 1 - 1 a čekají na nás dva semifinálové zápasy v opavské hale. Všichni věří, že ta bude zaplněná až po střechu a  "žluté peklo" požene naše hráče k úspěchu.

Opavské zápasy se hrají v neděli 14.5. a v pondělí 15.5.2023, začátky jsou v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.