22. 11. 2021

Ohlédnutí za účinkováním Opavy ve FEC 2021/22

Opavská pouť letošním ročníkem FIBA Euro Cupu skončila pro Opavu již v základní skupině, přesto se nedá hovořit o zklamání

Naši basketbalisté sice dosáhli jen na jednu výhru, ale nebyli daleko od dalších. Nad naše síly byl tentokrát jen
ruský Perm. Tomu jsme podlehli 84:101 a doma 63:82. S Den Boschem jsme v Nizozemí prohráli o 5 bodů (87:82), doma jsme
zvítězili vysoko 88:72.

S vítězem skupiny, celkem SL Benfica, jsme doma prohráli až v prodloužení 89:99, když jsme celou poslední čtvrtinu
sahali po vítězství. Ani v Portugalsku jsme se v okleštěné sestavě neztratili a prohráli v koncovce 84:86, když
závěrečná trojka Radka Kouřila košem nepropadla.

Nejhorší bilanci 0 - 6 měl ve skupině A rakouský Kapfenberg Bulls. Stejnou bilanci jako Opava měli Hapoel Gilboa
Galil, Iraklis BC a maďarský Solnok.

Nejlepším střelcem Opavy byl s průměrem 12.5 bodu na zápas Radovan Kouřil, za ním se seřadili Honza Švandrlík (11.3),
Jakub Šiřina (10.8) a Mattias Markusson (10.5). Matty Markusson byl také nejlépe doskakujícím hráčem nejen Opavy, ale
celého dosavadního průběhu FEC s průměrem 9 doskoků na zápas. Měl mezi Slezany rovněž nejvyšší průměrný koeficient
užitečnosti -  16.5.

Radek Kouřil si v průměru připisoval 7.5 asistence za zápas (val. 15.5). To ho rovněž zařadilo, společně s Cameronem
Wellsem z německého medi Bayeruth, na první místo mezi autory finálních přihrávek.

Opava s hodnotou 81.7 byla na 10. místě mezi všemi 32 celky v průměru vstřelených bodů a dokonce na třetím v doskocích
(39.5). Co se týče týmové užitečnosti, tam jsme ve středu "tabulky" na 17. místě (85.3).

Postup do další fáze se tedy nekonal, přesto všichni hovoří o přínosu této soutěže pro tým. "Pokud se chceme posunout
dál, musíme se měřit s evropskými týmy. Základem je hrát evropský pohár,"
zdůraznil již před vstupem do soutěže Petr
Czudek.

A po posledním zápase v Lisabonu opavský trenér svá slova potvrdil: "Odnášíme si plno pozitivních věcí a věřím, že se
do této soutěže opět vrátíme."

Teď už se naši basketbalisté mohou soustředit na domácí ligovou soutěž, v níž obhajují stříbrné medaile. Věřme, že
nabyté zkušenosti z FIBA Euro Cupu při tom budou hrát velkou roli!