22. 05. 2022

Opava slaví velké vítězství, porazila Nymburk

Finálová série nejvyšší basketbalové soutěže je srovnána. Opavský tým předvedl v nedělí výkon nad hranicemi svých možností. Před vyprodanou halou porazil favorita 78:76.

Opava měla výborný začátek. Markusson doskočil Šiřinův pokus a po koši s faulem získal Opavě vedení 3:0. A to nebylo vše. Slezané výborně bránili. Gniadkův zisk proměnil ve dva body Šiřina a když udělal pět bodů Jurečka, a následně se trefil i Slavík, vedli Opavští 14:0. Za Středočechy zapsal první body Ross – 14:3. Opavští hráli výborně. Další zisk proměnil ve dva body Šiřina – 20:8. Za tří pálil vzápětí Jurečka a když přidal další dva body Šiřina, hala málem spadla. Czudkův výběr vedl 25:8. Jurečka byl ve velké pohodě, trefil další trojku - 28:10. Trojku trefil taky Štěpánek – 31:12!

Druhou čtvrtinu otevřel dvěma body Hruban. Favorit začal vedení Opavských stahovat. Po šestkách Palyzy to bylo 35:22. Domácím pomohl trojkou Šiřina. Palyza o pár chvilek snížil na desetibodový rozdíl – 38:28. Opavě v této pasáži odešla střelba. Necelé tři minuty před poločasem si došel pro koš s faulem Slavík, šestku ale neproměnil – 40:30. Škoda jen, že Slavíkovi nešly trestné hody. Nicméně první poločas vyhráli Opavští 45:36.

Trojka Nymburku otevřela skóre ve druhém poločase. A když se trefil ještě Kříž, bylo to jen o čtyři body – 45:41. Opava se dokázala zvednout. Během pár chvilek vedla o deset bodů. Podržel ji kapitán Šiřina, Slezané dřeli, doslova hoblovali palubovku. Závěr třetí čtvrtiny zahrál zkušeně Jurečka a jeho tým vedl 62:51.

Vstup čtvrté čtvrtiny patřil Nymburku, když udělal deset bodů v řadě a trenér Czudek si vzal time. Benda chvíli na to poslal hosty do vedení. Opavští na chvilku úplně  odešli. V největší opavské krizi vykouzlil těžkou trojku Jurečka a vyrovnal. Vzápětí domácí veterán vybojoval balon a Slavík dával na 67:65. Drama gradovalo. Hala explodovala po trojce Zbránka – 70:65. Harding z perimetru snižoval na 72:69. Slezané závěr nakonec dotáhli do vítězného konce. Za velkého aplausu diváků vyrovnali finálovou sérii na 1:1.

Názory trenérů a hráčů po zápase

BK Opava - ERA Basketball Nymburk 78:76 (31:14, 45:36, 62:51)

Body: Šiřina 20, Jurečka 18, Markusson 13, Slavík 11, Zbránek 11, Štěpánek 3, Gniadek 2 - Ross 17, Harding 15, Benda 11, Kovář 8, Palyza 7, Kříž 7, Hruban 5, Tůma 3, Routt 3.

Rozhodčí: Hruša, Blahout, Kučírek. TH: 12/22:3/6. Trojky: 8/28:7/21. Doskoky: 41:38. Fauly: 17:26. Diváci: 3050. Stav série: 1:1.