10. 05. 2022

Opava ukázala velkou sílu a slaví postup do finále

Pátý semifinálový zápas dopadl pro opavské basketbalisty dobře. Slezané na domácí palubovce porazili Brno 83:66.

Vítězství se i přes jasný začátek nerodilo lehce. Brno vymazalo čtyřiadvaceti bodový náskok. Opavu ale v kritických momentech podržel Jakub Šiřina. Opava měla excelentní vstup do utkání, dala do hry velkou energii. Skóre otevřel Gniadek a toho brzy napodobili další - Gumbs dal trojku a když další tříbodový pokus přidal s klaksonem Šiřina, bylo to 11:0. Po nájezdu Šiřiny to bylo 15:0. Brno čekalo na koš přes pět minut, poprvé se trefil Bálint. Slezané odpověděli trojkou Gniadka. Zkušený pivot byl při chuti, další jeho trojka znamenala vedení 21:8. Brno bylo zralé na ručník. Povedenou první čtvrtinu zakončil trojkou Kouřil – 30:8!

Ve druhém hracím období dal Markusson koš s faulem a bylo to 37:15. Opavským ale přestala jít střelba a Jihomoravané začali z jejího náskoku pomalu ukrajovat. Po trojce Mickelsona to bylo 37:21. Nicméně Opavští opět přidali a Markusson natáhl vedení svého týmu na poklidných dvacet bodů.

Po přestávce se podařilo Brnu snížit na rozdíl šestnácti bodů – 50:34. Po Bálintově trojce se Brno ještě více nadechlo. Krakovič dával na 50:39. Markova trojka a Mikelsonovo zakončení znamenalo úpravu výsledku na 50:44 a domácí kouč Czudek si vzal time. Hosty přibrzdil zpod koše Kvapil 52:46. Hala byla na nohou. Gniadek vzal v těžkých chvílích zodpovědnost na sebe. Důležitým košem natáhl vedení na osm bodů – 56:48. Bohužel Mickelson si došel pro koš s faulem a bylo to jen o tři body – 56:52.

Drama začalo gradovat ve čtvrté čtvrtině, kdy dal Bálint trojku a Brno poprvé vedlo - 58:59. Opavští si vzali vedení zpět. Jenomže následně proměnil dvě šestky Krakovič – 61:62. Krásnou akci na druhé straně zakončil Zbránek. Škoda jen, že Šiřina selhal při šestkách. O pár chvilek později si dal domácí kapitán repete. Tentokrát byl úspěšný – 65:62. A znovu Šiřina, tentokrát proměnil nájezd a Opava vedla 67:62. Perfektní obraný zákrok Zbránka přinesl další dva body a hala málem spadla. Opava si postup vzít už nenechala.

Názory trenérů a hráčů po zápase

BK Opava - Basket Brno 83:66 (30:8, 44:26, 58:56)

Body: Markusson 20, Šiřina 15, Gniadek 14, Kouřil 9, Slavík 7, Zbánek 4, Kvapil 4, Jurečka 4, Gumbs 4, Švandrlík 2 - Bálint 15, Puršl 14, Krakovič 12, Mickelson 9, Körner 8, Marko 3, Křivánek 2, Djuricic 2, Mishula 1.

Rozhodčí: Vyklický, Hruša, Vošahlík. TH: 12/23:11/16. Trojky: 5/24:3/28. Doskoky: 49:45. Fauly: 17:20. Diváci: 1948. Stav série: 4:1.