30. 06. 2021

Opava vyhlíží soupeře v Lize mistrů

Basketbalisté Opavy a Nymburka se dozví soupeře pro nadcházející ročník Ligy mistrů 7. července, kdy se bude losovat v sídle mezinárodní federace FIBA ve švýcarském Miesu složení kvalifikace a základních skupin.

V té má Nymburk jistou účast a chystá se na start i v šestém ročníku soutěže. Opavští basketbalisté se pokusí vybojovat místo v kvalifikaci a navázat na start v elitní klubové soutěži FIBA z ročníku 2018/19.

Kvalita Ligy mistrů se stejně jako v minulém ročníku zvýšila. Tentokrát 42 z 52 přihlášených účastníků skončilo do pátého místa ve svých ligách a 17 z nich jsou národními šampiony. Nováčkem je například jedenáctý tým uplynulého ročníku španělské ligy Unicaja Málaga, který hrála ještě v sezoně 2017/18 Evropskou ligu.

K 28 jistým účastníkům se přiřadí čtyři nejúspěšnější celky z kvalifikačních turnajů, do kterých se zařadí 24 týmů včetně Opavy. Odstartují 13. září. Základní část začne 4. října.

Stejně jako v minulé sezoně poznamenané pandemii koronaviru Liga mistrů zůstane u formátu osmi čtyřčlenných skupin oproti předešlým čtyřem osmičlenným. Místo prvních dvou celků ale nově postoupí do osmifinálových skupin jen vítězové a týmy z druhých a třetích míst budou hrát o postup v sériích na dva vítězné zápasy.

Z osmifinálových skupin postoupí první dva týmy do čtvrtfinále, které se bude hrát také a dva vítězné zápasy. Soutěž vyvrcholí ve Final Four na jednom místě, kde se už bude hrát semifinále, finále i o 3. místo na jedno utkání. V minulé i předminulé sezoně se konal turnaj Final Eight.

Přehled týmů pro základní skupiny basketbalové Ligy mistrů v sezoně 2021/22:
Besiktas Istanbul, Galatasaray Istanbul, Darussafaka, Karsiyaka, Tofas Bursa (všechny Turecko), Manresa, Burgos, Tenerife, Málaga (všechny Španělsko), AEK Atény, Lavrio, PAOK Soluň (všechny Řecko), Sassari, Brindisi (oba Itálie), Oldenburg, Ludwigsburg (oba Německo), Dijon, Štrasburk (oba Francie), Hapoel Jeruzalém, Holon (oba Izrael), Nymburk (ČR), Ostrów Wielkopolski (Polsko), Szombathely (Maďarsko), Ostende (Belgie), Aleksandrovac (Bosna a Hercegovina), Nižnij Novgorod (Rusko), Rytas Vilnius (Litva), Riga (Lotyšsko).

Přehled týmů pro kvalifikaci:
Opava (ČR), Aarhus (Dánsko), Mons-Hainaut (Belgie), Bamberg (Německo), Treviso (Itálie), Fribourg (Švýcarsko), Eilat (Izrael), Utena (Litva), Kalev/Cramo Talinn (Estonsko), Kapfenberg (Rakousko), Le Mans (Francie), Levski Sofia (Bulharsko), Londýn (Velká Británie), Bar (Černá Hora), Perm (Rusko), Peristeri (Řecko), AEK Larnaka (Kypr), Prometej (Ukrajina), Vilpas (Finsko), Split (Chorvatsko), Sporting Lisabon (Portugalsko), Minsk (Bělorusko), Kluž (Rumunsko), Leiden (Nizozemsko).

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.